26 Kasım 2013 07:13

İskandinavya’dan yüzlerce genç Suriye’ye gönderiliyor

İsveç, Norveç ve Danimarka’nın en büyük haber ajansları TT, NTB ve Ritzau, İskandinav medyasına dün ortak geçtikleri bir haberde istihbarat teşkilatlarının verdiği rakamları temel alarak İskandinavya’dan 140 kişinin Suriye’ye savaşmak üzere gittiğini açıkladılar.

İskandinavya’dan yüzlerce genç Suriye’ye gönderiliyor
Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm


İsveç, Norveç ve Danimarka’nın  en büyük haber ajansları TT, NTB ve Ritzau, İskandinav medyasına dün ortak geçtikleri bir haberde  istihbarat teşkilatlarının verdiği rakamları temel alarak İskandinavya’dan 140 kişinin Suriye’ye savaşmak üzere gittiğini açıkladılar.

İsveç Güvenlik Polisi (PET) Şefi Jakob Scharf’ın Danimarka’da yayımlanan Jyllands-Posten Gazetesine yaptığı açıklamada önleyici çalışmaların artırılmasını istediklerini belirterek “Gençlerin bulundukları çevrelerdeki kişilerin gidişleri durdurmak için daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerektiğini” söyleyerek sorumluğu şahıslara yüklemeye çalıştı.

Danimarka’da kurulan Terör Analiz Merkezinin yaptığı son araştırma, Danimarka’dan Suriye’ye en az 80 kişinin gittiğini gösterdi. Norveç Güvenlik Merkezi ise Norveç’ten Suriye’ye gidenlerin sayısını 30-40 civarında olarak vermesine karşın Aftenposten Gazetesi en az 80 kişinin savaşmak amacıyla Suriye’ye gittiğini yazmıştı.  

GEÇİŞ YOLU TÜRKİYE

Jyllands-Posten Gazetesi Avrupa’dan en az bin kişinin İslamcı örgütlerin safında savaşmak amacıyla Suriye’ye geçtiğini yazdı. Avrupa’dan gidenlerin çoğunluğunun Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçtiği belirtiliyor.

İskandinavya ve Avrupa ülkelerinin istihbarat teşkilatlarını esas kaygılandıran gençlerin Suriye’ye giderek katliam yapmaları veya öldürülmeleri değil, geri döndüklerinde Avrupa’da terör eylemlerine başvurmaları.

İsveç güvenlik polisinin en üst düzeyde sorumlusu Säpo ve Müşteşarı Anders Thornberg, geçtiğimiz ay Stockholm’de yapılan bir toplantıda konuyla ilgili sorumuzu İsveç’in demokratik bir ülke olduğunu ve insanların ellerinden pasaportlarını alarak seyahat etme haklarını engelleyemeyeceklerini belirttikten sonra “Biz oradaki gelişmeleri yakından izliyoruz. Suriye’ye giden 40 civarında kişi var. Bunlar savaşıyor, bazıları da geri döndü. Bizi en fazla kaygılandıran orada korkunç şeyler yaşayanların, askeri eğitim görenlerin, bu bilgilerini burada kullanmalarıdır” diyerek cevaplamıştı.

CİHAT İÇİN GENÇLERE EĞİTİM VERİLİYOR

Norveç, Danimarka ve İsveç’te İslamcı örgütler, gençlerin savaşmak üzere Suriye’ye gitmelerini sağlamak için pek çok yöntemi kullanıyor. Varoşlarda yaşayan Müslüman gençler için Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine geziler düzenliyor. Youtube’e yerleştirilen filmlerde, Suriye’de Müslümanların hunharca katledildikleri örnekler verilerek anlatılıyor ve gençlere din kardeşlerini savunmaları için Suriye’ye gitme çağrıları yapılıyor. İskandinavya ülkelerinin istihbarat örgütleri ise olanları izlemekle yetiniyor.

Geçtiğimiz ay PET, Suriye’de cihada katılıp gelen bir grup genç, gençlere cihada gitmeleri çağrısı yapan Danimarka’daki Quba Camisi İmamı Abu Ahmed ve el Nusra’ya ekonomik destek veren ‘Help4Syrien’ adlı örgüt aleyhinde dava açılmayacağını açıkladı. Danimarka’da yayımlanan Berlinske Tidende Gazetesine açıklama yapan adı belirtilmeyen bir polis yetkilisi “Kısacası ortada yargılamak için bir suç yok” açıklamasını yapmıştı. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Sinema krizden beslenir’

SONRAKİ HABER

YSK, Ceylanpınar Belediye Başkanı Abdullah Aksak’ın mazbatası iptal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa