‘Birleşmeden kıdem  korunamaz’

‘Birleşmeden kıdem korunamaz’

Kıdem tazminatının fona devredilmesini değerlendiren Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sabri Topçu, “Hükümet bu zamana kadar işçi sınıfının lehine bir çalışma yapmadı. İşçiler birleşmeden hiçbir şey kazanamaz, ellerindeki hakları koruyamaz” dedi.

Zehra FIRAT
İstanbul

Kıdem tazminatının fona devredilmesini değerlendiren Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve TÜMTİS Eski Genel Başkanı Sabri Topçu, “Hükümet bu zamana kadar işçi sınıfının lehine bir çalışma yapmadı. İşçiler birleşmeden hiçbir şey kazanamaz, ellerindeki hakları koruyamaz” dedi.

Elmabahçesi-Sultangazi ve GOP işçi kurultay komitesinin çağrısıyla kıdem tazminatının fona devri konulu panel düzenlendi. Gazi Cemevi Konferans Salonunda yapılan panele taşımacılık, tekstil, enerji, büro, gıda ve haberleşme işkolundan işçiler katıldı.

Panelde konuşan Sabri Topçu, işçilerin örgütlenmeye sendikalardan başlaması gerektiğini belirtirken şunları ifade etti: “İşçiler henüz sendikanın ne olduğunu bile bilmiyor, bizler her yerde toplantılar yaparak sendikanın önemini anlatmalıyız. İşçileri bilinçlendirmeli ve sendikalar etrafında birleştirmeliyiz” dedi. Topçu, “Sendikal bürokrasinin olduğu bir gerçekliktir, artık sendikalar işçilere güven vermiyor. Ancak sendikaları değiştirecek olanlar yine işçilerdir. Sendikalar kimsenin babasının malı değildir, işçiler sendikalarına sahip çıkıp müdahale etmelidir” diye konuştu.

ÇÖZÜM BİRLEŞMEKTE

Diğer panelist Avukat Filiz Kuru Çarkı ise kıdem tazminatının işçi sınıfının mücadelesi ile kazanılmış bir hak olduğu vurgulayarak; konunun yeni olmadığını,  AKP iktidarından önce de kaldırılmak istendiğini, fakat işçilerin mücadelesiyle geri adım atıldığını söyledi. Kuruçarkı, “hukuksal anlamda yasalarda boşluklar var, bireysel olarak direkt hukuka başvurmak bir kazanım getirmez. Asıl çözüm birleşmektir, örgütlenmektir” dedi.

TAŞERONU YAYAN SORUNU ÇÖZMEZ

Panelistlerin konuşmalarının ardından söz alan ve soru soran işçiler yaşadıklarını sorunları anlattı. Tekstil işçisi bir kadın kendi sigortalarının farklı bir sektör üzerinden ödendiğini ve bu nedenle hukuki olarak hak aramanın önünün kesildiğini söyledi. Leke Jeans fabrikasında çalışan bir işçi, “Her sene altıncı ayda yapılması gereken zamlar yapılmıyor, bilinçli olarak 3- 4 ay sonraya sarkıtılıyor. Biz bunun için iş bıraktık, yalnız örgütlü olmadığımız için kalıcı bir sonuç alamadık” diye konuştu. Nakliyat-İş’te örgütlenmeye başladıklarını söyleyen MNG kargo işçileri, maaş bordrolarının farklı firmalarda gösterildiğini belirtti. MNG kargo işçileri adına konuşan bir işçi “taşeronlaştırmayı yaygınlaştıran bir hükümet taşeronlaştırmayı iyileştiremez” dedi.

www.evrensel.net