04 Haziran 2011 06:57

Leyla Halid'den Blok'a destek

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku Mersin Bağımsız Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü'nün seçim kampanyasına destek vermek amacıyla kente gelen Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) ilk kadın gerilla komutanlarından Leyla Halid, "Dünya halklarının her yerde kaderi aynı ve mücadelesi ortaktır. B

Leyla Halid'den Blok'a destek

Paylaş


Blok adayı Ertuğrul Kürkçü'ye Mersin'de destek her geçen gün büyüyor. BDP İl Örgütü tarafından Kürkçü'ye destek amacıyla Çilek Mahallesi'nde düzenlenen Halk Şenliği'ne binlerce katıldı. Şenliğe, Ertuğrul Kürkçü'nün seçim kampanyasına destek vermek amacıyla kente gelen FKÖ'nün ilk kadın gerilla komutanlarından Leyla Halid ve Filistinli yazar Tahsin Halevi de katıldı. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri ve PKK bayraklarının açılığı şenlikte, kadınlar, yeşil kırmızı ve sarı renklerin hakim olduğu yöresel kıyafetleriyle dikkat çekti. Gökyüzünün havai fişeklerle aydınlatıldığı şenlikte, binlerce kişi MKM sanatçılarının Kürtçe şarkıları eşliğinde halay çekti.

'DÜNYA HALKLARININ KADERİ VE MÜCADELESİ ORTAKTIR'

Filistin'den Mersin'e gelen Leyla Halid ve Filistin Gazeteciler ve Yazarlar Birliği Başkanı Tahsin Halevi de kente gelir gelmez Çilek Mahallesi halkının düzenlediği şenliğe katıldı. Kürkçü'nün, Filistin direnişinin efsanevi kadın gerillalarından Leyla Halid'i tanıtmasından sonra kalabalığın coşkusu dakikalarca dinmedi. Kürkçü ve Halid, el ele tutuşarak alanı dolduran halkı zafer işaretleriyle selamladı. Halka hitap eden Kürkçü, "Leyla Halid, öyle her yere gelmez. Şimdi o biliyor ki burada, Çilek Mahallesi'nde bir devrim oluyor. Devrimcileri ve gece yarısı devrimini selamlıyor. Pazar günü zaferimizi ilan edeceğiz. Ondan sonra barışın yolunu açacağız" dedi.

Kürkçü'den sonra konuşan Leyla Halid ise, Filistin direnişine katılan ve yaşamını yitiren tüm devrimcilerin anısı için burada olduğunu belirterek, Filistin halkının selamını getirdiğini söyledi. Kürt ve Türk devrimcilerinin Filistin'de canlarını verdiklerini hatırlatan Halid, "Dünya halklarının her yerde kaderi aynı, mücadelesi ortaktır. Bugün buradaysam, sizin mücadelenizi kendi mücadelemiz olarak gördüğüm içindir. Arap halkları, Türkiye haklarının yanındadır, Türkiye halklarının da Filistin halkının yanında olduğu gibi. Bu dayanışmacı kardeşliğin devamını sağlamak, bizlerin omzunda ve sorumluluğundadır. Bu dayanışmayı büyük zaferle 12 Haziran'da hep birlikte kutluyacağız" dedi. Halid'in konuşması sırasında "Kahrolsun İsrail" ve "Şehit namirin" sloganları atıldı.

Halid'in ardından söz alan Filistinli yazar Tahsin Halevi de, Kürt halkının coşkusuna tanık olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi, "Zafer bizim olana kadar birlikte, omuz omuzayız" dedi.

Mahalledeki coşkulu şenlik gece saatlerine kadar sürerken, Kürkçü ve beraberindeki heyet, Mersin Alevi topluluğunun yemek davetine katılmak üzere alandan ayrıldı. Kürkçü ve Halid, burada da katılımcıların alkışlarıyla ve yoğun ilgisiyle karşılaştı. (Mersin/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Ankara'da gözaltı ve tutuklama furyası

SONRAKİ HABER

Hrant Dink için etkinlik düzenlenecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa