25 Kasım 2013 14:42

Ankara’da kadınlar şiddete tepki gösterdi

25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü”nde kadınlar Ankara’da protesto yürüyüşü yaptı. Kadına yönelik şiddete, ayrımcılığa ve Türkiye’de süren savaşa karşı kadınlar tepki gösterdi.

Ankara’da kadınlar şiddete tepki gösterdi
Paylaş

25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü”nde kadınlar Ankara’da protesto yürüyüşü yaptı. Kadına yönelik şiddete, ayrımcılığa ve Türkiye’de süren savaşa karşı kadınlar tepki gösterdi. Kadınlar sloganlarını Türkçe ve Kürtçe attı.

Kolej Meydanı’nda bir araya gelene kadınlar, “Devlet bir yıkıl karşımızdan, kadınlar geliyor” pankartıyla, Ziya Gökalp Caddesi’ne yürüdü. Kürt kadınların yöresel kıyafetleriyle katıldığı yürüyüşte, “Adalet, eşitlik, barış için direniyoruz”, “Güvenceli iş, gelecek istiyoruz” sloganları atıldı. “Özgürlük, örgütlü güçte”, “”Kadın, yaşam, özgürlük” dövizleriyle kadınlar mücadele etmeye çağrıldı. Paris’te suikasta uğrayan 3 Kürt siyasetçisi kadının fotoğrafları taşınarak, katillerin bulunması istendi. Suriye, Türkiye arasına yapılan ‘Utanç duvarı’na da tepkiler gösterilerek, Rojava halkına destek mesajları verildi.

‘KADINLAR SOKAĞA ÇIKAMAZ HALE GELDİ’

Yürüyüş sonrasında Ankara Kadın Platformu adına konuşan Tülinay Kambur, kadınların erkek egemen zihniyet altında ezildiğini söyledi. Erkeklerin yasalarla tecavüze ve cinsel suçlara teşvik edildiğine dikkat çeken Kambur, “Mamak’ta kocası tarafından öldürülen Zülfü’nün davasını unutmadık. Kadın cinayetleri ve erkek şiddeti medyaya olağan bir şeymiş gibi yansıyor.  Kadınlar sokağa çıkamaz hale getiriliyor” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın kadınlara yönelik “En az üç çocuk istiyorum”, “Kızlı, erkekli aynı evde kalıyorlar” sözlerine de tepki gösteren Kambur, “Üniversiteli, liseli kızlara zorla gebelik testi yaptırılıyor. Tarım, ev işçisi kadınların iş cinayetlerinde hayatını kaybetmesi hükümetin gündemine bile gelmiyor” diye konuştu.

‘SAVAŞ POLİTİKALARI KADINLARI VURUYOR’

AKP’nin Türkiye’deki, müzakere sürecini baltaladığını söyleyen Kambur, “AKP’nin taşeronluğunu yaptığı emperyalizm politikaları Ortadoğu halkları ve biz kadınları vuruyor” dedi. Kadınları haksızlıklara karşı sokağa çıkmaya çağıran Kambur, “Evden çıktık bir kere, çabalarınız nafile, özgürlük diyen sesimizi bastıramayacaksınız” diye hükümete seslendi. Kambur’un konuşması Kürtçe olarak da BDP Ankara İl Kadın Temsilcisi Mabat Akın tarafından okundu. (AnkaraEVRENSEL)
 
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Kadınları, iktidarın kutsal ailesi öldürüyor’

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa