‘Kadınları, iktidarın kutsal ailesi öldürüyor’

‘Kadınları, iktidarın kutsal ailesi öldürüyor’

Çapa’da bulunan İstanbul Tıp Fakültesi’nde çalışan sağlık emekçisi kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete karşı Uluslar arası Dayanışma ve Mücadele günü dolayısıyla eylem yaptı.

Çapa’da bulunan İstanbul Tıp Fakültesi’nde çalışan sağlık emekçisi kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete karşı  Uluslararası Dayanışma ve Mücadele günü dolayısıyla eylem yaptı. Çapa Kampüsü Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla, bugün, Monoblok önünde bir araya gelen kadınlar, kadına yönelik her türlü şiddete karşı örgütlenme çağrısında bulundu. Mor fular takan kadınlar, sık sık, “Şiddetsiz toplum istiyoruz”, “Kadına yönelik şiddete hayır”, “Erkek vuruyor, devlet koruyor” sloganı attı.

Ortak açıklamayı okuyan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Aksaray Şubesi İş Yeri Temsilcisi Zeycan Çınar, erkek şiddetinin sistematik şekilde sürerken, hükümetin de bu şiddeti meşrulaştırdığını belirterek, evde, işte, sokakta olduğu gibi devlet kurumlarında da taciz ve tecavüz rakamlarının yüksek olduğunu vurguladı. Kamu kurumları içerisinde yaşanan 21 olayda toplam 116 kız çocuğunun cinsel istismara uğradığına dikkat çeken Çınar, istismarda bulunan devlet görevlilerinin de ceza almadığı gibi terfilerle ödüllendirildiğini kaydetti.
Kadınların tüm yaşam alanının denetlenmeye çalışıldığını söyleyen Çınar, “Kadınlarla erkeklerin aynı evde aile kurmadan birlikte yaşamalarını kendi demokrasi anlayışına uygun bulmayanlar; 2013’ün ilk on ayında 149 kadının en çok kutsal aile üyeleri tarafından öldürüldüğünü bilmiyorlar mı?” diye tepki gösterdi.

TÜM DUVARLARA KARŞI

Kadınlardan geleneksel rolleri içerisinde sonsuz denetime boyun eğmelerinin beklendiğini ifade eden Çınar, önümüzdeki günlerde yasalaşması beklenen Kadın İstihdamı paketiyle de kadınların esnek, kısmi zamanlı ve evden çalışma gibi yöntemlerle çifte sömürüye maruz bırakılacağını vurguladı. Emek ve demokrasi mücadelesi veren kadınların da tutuklama, gözaltı ve yargılama yoluyla sindirilmek istendiğini belirten Çınar, 12 KESK’li kadının aylardır cezaevinde tutulduğunu hatırlattı. Yine çözüm sürecinde kadınların taleplerinin
iktidar tarafından görmezden gelindiğine de değinen Çınar, “Biz kadınlar savaş boyunca eril şiddetin her türlüsüne karşı verdiğimiz direnişi barış için vermeye devam ediyoruz. Bizler için zaten varolmayan sınırlara örülen duvarlara karşı, erkek egemen düzenin tüm duvarlarını yıkma mücadelesi vermeye; eşit, adil ve demokratik bir yaşam için örgütlü gücümüzle mücadele etmeye devam ediyoruz” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net