25 Kasım 2013 13:51

Gülen: Hiç durmadan yürüyeceksiniz

Erdoğan’ın dershaneleri kapatma konusunda kararlı olduğunu söylemesi üzerine çatlak derinleşti. Fethullah Gülen “Hiç Durmadan Yürüyeceksiniz!” başlığıyla yeni bir açıklama yaptı.

Gülen: Hiç durmadan yürüyeceksiniz
Paylaş


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dershaneleri kapatma konusunda kararlı olduğunu söylemesi üzerine Erdoğan ve cemaat arasındaki çatlak derinleşti. Son günlerde sosyal medyada dershanelerin kapatılmasını isteyen ve istemeyenlerin karşılıklı atışmaları üzerine Fethullah Gülen “Hiç Durmadan Yürüyeceksiniz!” başlığıyla yeni bir açıklama yaptı. Gülen, açıklamasında “Çok kötü şeyler duyabilirsiniz, rica ediyorum ben, aynıyla mukabelede bulunmamak lazım” dedi.

Herkül isimli internet sitesinden cemaate uyarılarda bulunan Fettullah Gülen’in açıklamasının bir bölümü ise şöyle: “Çok kötü şeyler duyabilirsiniz; rica ediyorum ben, aynıyla mukabelede bulunmamak lazım. Şimdilerde Twitter denen şeyler var; iyi şeylere tercüman olursa, Allah’ın rahmeti; insanları birbirine düşürüyorsa, Allah’ın belası şey. İnsanlar birbirine atıp duruyorlar. İnsanlar bu atmalara geliyor, bu defa da onlar atıyorlar. Birisi diyebilir ki “Maske düştü!..” A be birader, sen mü’minsin, yapma bunu. Eğer Kıtmirin maskesi olsaydı kırk seneden beri ehl-i dalalet onun yakasından elini çekerdi. 1960, 1970, 1980 ve 28 Şubat’ta preslendim. Ama sana demiyorum, ‘Niye senin yakana elini uzatmıyor?’ Hazreti Musa, Hazreti İsa ve Peygamber Efendimiz (alâ seyyidinâ ve aleyhimessalâtü vesselam) yakalarını başkalarından kurtarabildiler mi? Bence senin kendi durumunu bir kere daha gözden geçirmen lazım. Ama ben, bana kalırsa, bu kadarcık da olsa bunları dememeliyim. İncinsek de incitmemeliyiz, kırılsak da kırmamalıyız. Hep gönül alıcı bir tarzda hareket etmeli, nazargâh-ı ilahi olan kalblere kat’iyen dokunmamalıyız. Bize düşen şey “Eyvallah!..’ etmektir.”

‘DÜNYADA VE AHİRETTE DAVACI OLACAĞIZ’

Erdoğan’ın dershaneler konusunda Rusya dönüşünde uçakta yaptığı açıklamalara cemaatten yanıt yine aynı isimden geldi. Fethullah Gülen’le birlikte ABD’de yaşayan ve Gülen’in konuşmalarının yer aldığı herkul.org internet sitesinin editörlüğünü yapan Osman Şimşek, önceki gece yine Twitter üzerinden dershane tartışmalarına dahil oldu.
Başbakan Erdoğan’ı kastederek “Kalplerimizi kırdın, bari paramparça etme Usta” diyen Şimşek, Başbakanın cemaat hakkındaki “karşı taraf” nitelemesine de tepki gösterdi. Şimşek, “Biz yerimizde duruyoruz; süratli bir arabaya binmiş hızla uzaklaşan biri varsa, o da ihtimal yanlış bilgilendirilen sayın Başbakanımızdır” diye yazdı.
Dershane tartışmalarının en başında Twitter üzerinden “Hocamızın onayını aldım” diyerek, istenirse dershanelerin devredilebileceğini açıklayan Şimşek, dünkü mesajlarında ise doğrudan Erdoğan’a seslenerek şöyle dedi: “Biz okul, dershane, okuma salonu gibi müesseseleri doğru, faydalı ve gerekli görüyoruz; onların tek bir şubesinin tek bir taşına dokundurmama noktasında kararlıyız. Bu niyetimizin tahakkuku için elimizden gelen her meşru vesileyi değerlendirecek; illa bunlardan biri ya da birkaçı kapatılacak olursa, bu dünyada bütün hukuki yollara başvuracak ve ahirette mahkeme-i kübrada davacı olacağız.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Ronaldo Galatasaray\'a karşı oynamayabilir

SONRAKİ HABER

Bursa'da yurt önünde tacize kadınlardan tepki: Güvenli kentler istiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa