Tayland\

Tayland'da hükümet karşıtı gösteriler

On binlerce Taylandlı, yurt dışında yaşayan eski hükümet lideri Thaksin Shinawatra’yı da içeren genel af yasasını protesto etmek için alanlara çıktı.

On binlerce Taylandlı,  yurt dışında yaşayan eski hükümet lideri Thaksin Shinawatra’yı da içeren genel af yasasını protesto etmek için alanlara çıktı.

Yaklaşık 30,000 kişinin katıldığı gösteri başkent Bangkok’ta gerçekleşti. Bangkok’ta toplanan onbinlerce Taylandlı hükümeti istifaya çağırdı.

Büyüyen eylemlere rağmen geri çekilmeyeceğini söyleyen ülkenin şimdiki başbakanı ve eski liderin kız kardeşi Thaksin “İstifa etmek gibi bir niyetin yok Parlamentomuz hala çalışıyor.” açıklaması yaptı.

Protestolar sonucunda Bangkok’ta bazı bölgelerde trafik durma noktasına geldi. Thaksin Shinawatra hakkında iktidarda bulunduğu dönemde yoksuzluk suçlamaları bulunuyor. Afla birlikte yolsuzluk iddialarının düşeceği ve devrik Başbakanın yıllar sonra ülkeye giriş yapabileceği iddia ediliyor. Tayland'da 2006 yılında yaşanan askeri darbe ile görevine son verilen Başbakan Thaksin Shinawatra’nın yurt dışı yasağı halen sürüyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net