24 Kasım 2013 22:10

Yaratılışçılara cevaplar

Yasa, evrenin her yerinde aynı ve değişmez olan kuraldır. Bugün öyle bir şeyden bahsedilemez. En basitinden elmanın düşmesi Newton’a göre yerçekimi iken Einstein’in izafiyet teorisine göre uzay zamandaki bükülmedir

Yaratılışçılara cevaplar
Paylaş

Okan YOLCU
Biyolog


Evrim teorisine 150 yıldır çeşitli yönlerden saldırılar olmasına rağmen, bugüne kadar teoriyi yanlışlayan bir tane bile bilimsel makale yazılmamıştır. Gerici ideolojinin bir aleti olarak kullanılan evrim karşıtlığı defalarca cevaplanmış sorularını neredeyse hiç  değiştirmeden tekrar tekrar soruyor. Alttaki iddialar evrim karşıtlarının klasik söylemleridir.
İddia: İnsanlar maymundan geldiyse neden şimdiki maymunlar insan olmuyor?
Cevap: Evrim denilince ilk akla gelen şey insanın maymundan geldiğidir. Oysa evrim, canlıların ortak ata/atalardan köken alarak milyonlarca yıl içerisinde birbirinden türediğini açıklar. Yani insan ile şempanze 6-7 milyon yıl önce ortak bir ataya sahiptiler.İnsanlar maymunlardan gelmedi!

JEOLOJİK SÜREÇ OLARAK ‘ANİDEN’

İddia: Geçiş formları yoktur.
Cevap: Denilebilir ki her tür bir geçiş formudur. Çünkü bugün modern olan tür ondan evrimleşecek olan türün geçiş formu haline gelir. Bu bağlamda binlerce geçiş türü bulunmaktadır. Yine de birkaç örnek verelim:
Homo Habilis, Homo Erectus, Tiktaalik Rosae, Archaeopteryx, Odontochelys Semitestacea, Osteolepis, Eryops, Hylonomus, Microraptor…
Şunu belirtmek gerekir ki; Stephen Jay Gould’un ‘Kesintili Denge Teorisi’ türler arası geçişi en iyi açıklayan teoridir. “Türler küçük ya da farkedilmeyecek fenotip değişimi sergilediği uzun dönemler, bir ‘denge’ durumundan diğerine aniden bir değişim (jeolojik süreç olarak) sonucunda geçerler.” Bu durum tıpkı diyalektiğin, nicelik değişikliklerin nitelik değişikliklere dönüşmesi olayıdır. Buradaki aniden kavramı özellikle jeolojik süreç olarak belirtilmiştir. Çünkü bir türün oluşumu milyonlarca yılı bulabilirken, aniden olarak belirtilen değişim binlece yıl içersinde oluyor. Aniden değişim bir saniyede değişimi asla anlatmaz.

BAYKUŞU DAHA ÇOK MU UMURSADI!

İddia: Canlılık nasıl oluştu?
Cevap: Canlılık yaklaşık 3.5 milyar yıl önce yanardağlar sayesinde oluşmuştur. Yanardağlar sadece kızgın lavlar değil, aynı zamanda büyük ölçüde metan, azot, karbondioksit, hidrojen, amonyak, su buharı gazlarını çıkarmaktadır. Bu gazlar atmosferi, denizleri ve nihayet canlılığı oluşturmuştur. Yanardağlardan fışkıran gazlar şimşek deşarjları sonucu birleşerek canlılığın yapıtaşı olan aminoasitleri oluşturmuştur. (Ali Demirsoy’un ‘Kalıtım ve Evrim’ kitabından yararlanılmıştır.)
Sovyet biliminsanı Aleksandr Oparin’in yaşamın kökeni üzerine olan teorisi, 1953 yılında Stanley Miller ve Harold Urey tarafından yapılan deneyle kanıtlanmıştır. Deneyle atmosfer koşulları yaratılmış ve aminoasit oluşumu sağlanmıştır.
İddia: İnsan gözü evrimleşmiş olmayacak kadar karmaşıktır.
Cevap: Bu argüman aynı zamanda ‘indirgenemez karmaşıklık’ olarak da bilinir. Bu haddinden fazla basite indirgeme, ışığı tespit edebilmek için duyarga geliştiren tek hücreli öglenayı görmezden geliyor. Yumuşakçalar ve denizanaları ışığın derecelerini algılayacak biçimde evrimleşmiştir. Bir de şunu düşünün; insan gözü ahtapot ya da büyük boynuzlu baykuşun gözünden daha zayıf ve daha az keskindir.
Tanrı, kendi çocuklarındansa baykuşun tasarımını daha çok mu umursadı bu durumda?
(En sevilen 10 yaratılışçı argüman videosundan alıntıdır.)

BİLİMDE DURAĞANLIK YOKTUR

İddia: Evrim sadece bir teoridir.
Cevap: Teori (veya kuram), var olan ve bilinen bilimsel gerçekleri kullanarak, etrafımızdaki olay ve olguların oluş, ilerleyiş, varlık biçimlerine yönelik geliştirilen kapsamlı açıklamalar demektir. Kısaca bir teori, farklı bilimsel gerçekleri birbirine bağlayarak bir olaya getirilen bilimsel açıklama demektir. (Evrim Ağacı makale 6)
Teori bilimsel skalada en üst basamaktır. Bugün geçerli olan budur. Geçmişte yasanın teoriden üstün olduğu kabul ediliyordu. Yasa, evrenin her yerinde aynı ve değişmez olan kuraldır. Bugün öyle bir şeyden bahsedilemez. En basitinden elmanın düşmesi Newton’a göre yerçekimi iken Einstein’in izafiyet teorisine göre uzay zamandaki bükülmedir. Bilim dünyası yasa/kanun söylemini uzun zaman önce bıraktı. Bilimde durağanlık yoktur!

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır belediye başkan adaylığına Gültan Kışanak seçildi

SONRAKİ HABER

İran: Kara kutuların başka ülkeye gönderilmesiyle ilgili karar yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...