24 Kasım 2013 17:13

KESK polis saldırısını kınadı: Aralık'ta greve gideriz

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Ankara Şubeler Platformu, Eğitim Sen mitingine yönelik polis saldırısını kınadı.

KESK polis saldırısını kınadı: Aralık\'ta greve gideriz
Paylaş

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Ankara Şubeler Platformu, Eğitim Sen mitingine yönelik polis saldırısını kınadı.

Güvenpark önünde yapılan basın açıklamasında konuşan Tarım Orkam Sen Ankara Şube Başkanı Osman Özyurt, eğitim emekçilerinin parasız, demokratik, laik, bilimsel, ana dilinde eğitim talebi ile Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya geldiğini hatırlatarak, AKP iktidarının bu talebe yanıtının biber gazı ve polis şiddeti olduğunu söyledi. Uygulanan şiddeti protesto ettiklerini belirten Özyurt, 24 Kasım tarihini 12 Eylül cuntasının öğretmenler günü olarak belirlemesini kabul etmediklerini  söyledi.

Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız da kendilerine yapılan bu saldırının aslında nitelikli eğitim talep eden halka arşı yapılmış olduğunu vurguladı. Taleplerinin Milli Eğitim Bakanlığını (MEB) ilgilendirdiğini, dolayısıyla eylemi de MEB önünde gerçekleştirmek istediklerini söyleyen Yıldız, yapılan saldırı sonrasında 3 arkadaşlarının yaralandığını yüzlercesinin de yoğun gazdan etkilendiğini ifade etti.

‘ARALIKTA GREVE GİDERİZ’

KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul’da yaptığı konuşmada Ataması yapılmayan öğretmenlerin sorununa çözüm bulunmasını istedi. Kamu emekçilerine yapılan baskıyı asla kabul etmeyeceklerini bildiren Tombul, bütçeden eğitim ve sağlığa ayrılan payın artırılması gerektiğini belirtti. Bu bütçeyle eğitim ve sağlık alanında sorunların çözülmesinin imkansız olduğunun altını çizen Tombul, Hükümetin tutumunda değişiklik olmaması halinde aralık ayında greve gideceklerini duyurdu. (Ankara/EVRENSEL)


İZMİR’DEN EĞİTİM SEN’E DESTEK

KESK İzmir Şubeler Platformu yaptığı basın açıklamasıyla demokratik, ana dilinde, eşit, laik ve bilimsel eğitim isteyen eğitim emekçilerinin taleplerine gazla, copla, TOMA`lardan sıkılan sularla cevap verilmesine tepki gösterdi. Eyleme İzmir’de bulunan DİSK Genel Başkanı Kani Beko ile TMMOB İKK Dönem Sözcüsü Ferdan Çiftçi ve çok sayıda demokratik kitle örgütü temsilcisi katıldı. Konak Eski Sümerbank önünde toplanan kitle “AKP’den hesabı emekçiler soracak” ve “Öğretmene uzanan eller kırılır” sloganları ile İzmir Valiliğinin önüne yürüdü. Buraya siyah çelenk bırakılmasının ardından söz alan BES İzmir Şube Başkanı Ramis Sağlam, “Sahte 24 Kasım kutlamaları ile öğretmenlik mesleğinin kutsallığından bahsedenlerin gerçek yüzü bu müdahale sonucunda bir kere daha ortaya çıkmıştır” dedi. Sağlam bütün kamu emekçilerini KESK’in taleplerini hayata geçirmek için işyerlerinde mücadeleye etmeye çağırdı. (İzmir/EVRENSEL)


DİSK DE TEPKİ GÖSTERDİ

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 23 Kasım Eğitim Sen mitingine polisin saldırmasını yazılı açıklama ile protesto etti. Beko, “AKP hükümetini demokratik teamüllere uyması konusunda bu noktadan sonra uyarmanın artık anlamsız bir çabadan başka bir şey ifade etmeyeceği açıktır.Toplumsal yaşamda ve eğitimde yaşanan dayatmalara itiraz eden, meslek onuru ve haklarına sahip çıkan eğitim emekçilerine yapılan bu saldırıyı kınıyor, sınıf kardeşlerimizin mücadelelerini selamlıyor, yanlarında omuz omuza olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz" dedi. (ANKARA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Turgutlu bir kez daha toprakları için savaşıyor

SONRAKİ HABER

30 ay raftan inmeyen dosyaya bir günde görevsizlik!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa