24 Kasım 2013 16:59

Kutsal aile, egemen erkek

Anadolu Kadın Hareketi tarafından düzenlenen “İktidar, Şiddet ve Kadın” panelinde konuşan Emek Partisi İl Başkanı İlke Işık, “İktidar kutsal aile kavramını kullanarak erkek egemen iktidarının devamlılığını da sürdürmeye çalışıyor” dedi.

Kutsal aile, egemen erkek
Paylaş

Anadolu Kadın Hareketi tarafından düzenlenen “İktidar, Şiddet ve Kadın” panelinde konuşan Emek Partisi İl Başkanı İlke Işık, “İktidar kutsal aile kavramını kullanarak erkek egemen iktidarının devamlılığını da sürdürmeye çalışıyor” dedi.

Ankara Barosu Konferans Salonunda gerçekleşen panelde ilk konuşmayı yapan Işık, erkek egemen anlayışa karşı kadınların bağımsız ortak mücadelesine vurgu yaptı.
Hükümetin kadınların iş gücüne katılımını arttırmak amacıyla istihdam paketi hazırlığında olduğu iddiasını hatırlatan Işık, ancak kadın istihdamına evli ve çocuklu olma şartı getirerek kadın sorununa yaklaşımının ciddiyetsiz olduğunun altını çizdi. Işık, “Kadınlar çalışırken de ev işleriyle birlikte yaşamlarını sürdürmek zorunda kalıyor. Birçok yükümlülük kadınlar üzerinden devam ediyor. Böyle bir sisteme karşı ‘Hayır’ diyen kadınlara bu, şiddet olarak geri dönüyor” diye konuştu.

BAĞIMSIZ KADIN MÜCADELESİ VURGUSU

Işık, “Kadınlara sıkça ne yapmaları gerektiği üzerine bir şeyler söylenen bir dönemden geçiyoruz” dedi.  AKP iktidarının açık açık kadınları birey olarak görmediğini itiraf ettiğini söyleyen Işık, Başbakan Erdoğan’ın “Bana göre kadın erkek eşit değil” sözlerini hatırlattı. Konuşmasında kadınların çocuk yaşta evlendirilmesine ve çocuk gelin sorunlarına dikkat çeken Işık, AKP’nin yerleştirmeye çalıştığı eğitim sistemi ve zihniyetinin bunu daha da artıracağına vurgu yaptı.

ASLAN: SÖMÜRÜYE İKNA EDEN DİN OLGUSUDUR

Işık'tan sonra konuşan Gazeteci Ayşenur Aslan, “Kadınları ikna etmek gerekiyor. Kadınlar inanç sistemleri aracılığıyla gönüllü olarak ikinci sırada oluyorlar” dedi. Sözlerine “Kadın şiddeti anlamlandırıyor. Kendisini ailenin kutsal bekçisi gibi görüyor” diyerek devam eden Aslan, din olgusunun kadınlar üzerindeki etkisinin büyük olduğuna dikkat çekti. Sözlerini desteklemek için Hindistan’daki Kast sisteminden örnekler veren Aslan, inanç sistemlerinin kadınları kendilerinin ikinci sınıf vatandaş oldukları konusunda ikna ettiğini belirtti.

NAZLIAKA: KADINA VERİLEN DEĞER EN DÜŞÜK SEVİYEDE

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka,  “Bu dönem cumhuriyet tarihi boyunca kadın değerinin en düşmüş halidir. Kadınlar şiddetin olağan kabul edildiği dönemden geçiyor, her üç çocuktan biri 18 yaşından erken evlendiriliyor” dedi. Çok sık çocuk gelinlerle karşılaşıyorum” diyen Nazlıaka,  çocuklar için din odaklı kreşler açıldığını belirterek bunun laikliğe yönelik suikast olduğu nitelemesinde bulundu. (Ankara/EVRENSEL)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kadınlardan boyalı eylem

SONRAKİ HABER

Uganda'daki sel ve heyelanlarda ölü sayısı 36'ya yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa