23 Kasım 2013 06:11

Temsilciler kıdem tazminatı için toplandı

DİSK Ege Bölgesi Temsilciler Kurulu kıdem tazminatı gündemi ile toplandı. Toplantıya 250 dolayında işçi temsilcisi katıldı.

Temsilciler kıdem tazminatı için toplandı
Paylaş

DİSK Ege Bölgesi Temsilciler Kurulu kıdem tazminatı gündemi ile toplandı. Toplantıya 250 dolayında işçi temsilcisi katıldı.

Fuar Gençlik Tiyatrosu Salonu’nda yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi ve Genel-İş 3 No’lu Şube Başkanı Memiş Sarı, 27 Kasım’da saat 16.00’da Basmane Meydanı’nda başlayacak olan kıdem tazminatının kaldırılmasına yönelik girişimlere karşı yapacakları yürüyüşe çağrıda bulundu.

Daha sonra söz alan DİSK Genel Başkanı Kani Beko da ağır ve can yakıcı sorunlarla karşı karşıya olduklarını ifade ederek “Ulusal istihdam stratejisi yeniden gündemde. Özel istihdam bürolarında işçileri köle satar gibi satacaklar. Esnek istihdam işçiler hangi işyerinde çalışırsa çalışsın işverenini verdiği kadar çalışır o kadar ücret alır ve primi o kadar yatacak. Bu koşullarda emekli olmak mümkün değil ” dedi.

‘KADINLARA TAZMİNAT YOK’

Kıdem tazminatıyla ilgili yeni tasarıda evlenen kadınların ve askere gidecek olan işçilerin artık tazminat alamayacağı bilgisini de veren Beko sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz fonlara karşıyız. Tasarruf Teşvik fonlarımızı alabilmek için eylemler yaptık. Fonda 5 kuruş para yok dediler. Fakir Fukara Fonundan bakanlıktaki müsteşarlar aileleri için para harcamış. ‘Konut Edindirme Fonu kuracağız her işçiye ev alacağız’ dediler. Aldılar mı hayır. O fonun da akıbetini biliyorsunuz. İşsizlik Fonu işten atılanlar işçiler için harcanacaksa biz varız dedik. İşten atılan arkadaşlara verilen para 6 milyar.”

Taşeron çalışmaya da değinen Beko, “Bugün ülkede 2.5 milyon taşeron işçisi var bunun 11 bini iş kazalarında öldü. Taşeron işçiler sendikalı olmalı ve taşeron çalışma yasaklanmalıdır” diye konuştu.  (İzmir/EVRENSEL)


KIDEM TAZMİNATINA DOKUNULMASIN

AKP Hükümetinin kıdem tazminatlarını fona devretme girişimlerine Yücel Boru işçilerinden de tepki. Hatay’ın Dörtyol ilçesinde kurulu olan Yücel Boru fabrikasında 135 Birleşik Metal-İş üyesi var. Hükümetin Kıdem tazminatında yapmak istediği değişikliklerle ilgili konuştuğumuz İşyeri temsilcileri, hükümetin niyetinin kazanılmış hakları gasbetmeye dönük olduğunu dile getirdiler.  Birleşik Metal-İş işyeri Baştemsilcisi İbrahim Buluç, “Hükümet gerçekten işçinin menfaatine bir uygulama yapmak istiyorsa önce taşeronu yasaklasın” dedi.
Hükümetin “Kıdem tazminatlarından taşeron faydalanamıyor” açıklamasının kendi suçunu itiraf etmesi ve görevini yapmaması anlamına geldiğine değinen Buluç, “Öncelikle yapılmak istenen açıkça ortaya konulsun. Bilgi kirliliği var. Hükümet tasarıyı açıkça ortaya koysun. Doğru ne ise onu söylesin. Kıdem tazminatından herkes faydalanacak propagandasıyla fon kuruyorlar. Eski fonların akıbeti ortada. Peki, bu fon garantili olacak mı? Kıdem tazminatı sadece 30 günle sınırlı değil. Daha önce patron işçiyi atınca toplu parasını alıyordu. Bu işten atmayı caydırıyordu. Şimdi bunu işçi alamayacak Neymiş fona devredilecek. Yine işçinin 15 yıllık sigortası varsa ve 3 bin 600 gün primi doldurmuşsa parasını alıyordu fonla bu da olmayacak” diye konuştu.
Kıdem tazminatı için oluşturulması düşünülen fonla işçinin parasının bağlandığını, onu alabilmesinin de şartlara bağlı olduğunu söyleyen Buluç, sürekli patronun yükünü azaltmaya ve işçiden kesmeye dönük uygulamanın olduğuna dikkat çekti.
İşyeri Temsilcisi Harun Seçer’de kıdem tazminatının işçinin elinde kalan tek hakkı olduğunu şimdi de buna göz dikildiğini belirtiyor. Kıdem tazminatı fonuyla ikinci kez işçiden vergi ve kesinti olacağını söyleyen Seçer, “Patronların yükünü azaltmak için işçiden kesiyorlar. Fon için kesintinin bir kısmı işsizlik fonundan sağlanacakmış. Bu parada işçinin maaşından kesilen para. Birleşik Metal-İş olarak kıdem tazminatı fonuna karşıyız” dedi. (Hatay/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

SALT’ta ‘Yersiz Yurtsuz’ filmler

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa