Mazlum ayağa kalkmadıkça zalimler diz çökmez

Mazlum ayağa kalkmadıkça zalimler diz çökmez

Evrensel gazetesinin değerli okurları ben bir tekstil firması olan RİMAKS’ta çalışıyorum. Ülkemizde çoğu işyerinde olduğu gibi RİMAKS’ta da sorunlar bitmek bilmiyor.

Rimaks’tan bir işçi

Evrensel gazetesinin değerli okurları ben bir tekstil firması olan RİMAKS’ta çalışıyorum. Ülkemizde çoğu işyerinde olduğu gibi RİMAKS’ta da sorunlar bitmek bilmiyor.
Çoğu işçi kardeşlerimiz, işsiz kalırım korkusuyla yaptığı işin emeğinin karşılığını almak için bile mücadele etmiyor. İşçi hakları için uğraşan arkadaşlarımız, yanında çalışan arkadaşı tarafından şikayet ediliyor. Kendi hakkını savunmayan işçi kardeşim göze girmek için kardeşim dediği arkadaşına ihanet ediyor. Sonra da “Haklarımızı alamıyoruz, hükümet zam yapmıyor, patron zalim, sendika işçiyi satıyor” gibi laflarla kendilerini avutuyorlar. Oysa demiyorlar ki asıl kendisini satan biziz. Biz haklarımızı arayamıyorsak ne hükümet ne sendika ne patron ne de başkası haklarımızı vermez.
Bizler önce kendi haklarımızı aramalıyız. Toplusözleşme yaklaştı patron cephesi tam gaz çalışıyor. Bizi uyutmak için de voleybol turnuvası başlattılar, yetmiyor barbekü partisi gibi faaliyetler düzenlemeye başladılar. Sendikamız daha bir taslak hazırlamadı, geçenlerde bir toplantı düzenlediler toplantıya katılımı engellemek için de toplantıyı Zeytinburnu’ya aldılar. Servisler duraklara gelecek dediler ama maalesef gelecek arkadaşların yarısı servisler gelmediği için gelemedi. Velhasıl toplantıda konuşan arkadaşlarımıza şube başkanımız daha kötü durumda olan fabrikaları örnek gösterdi. Şube başkanımızı tanımasam patronun temsilcisi sanacaktım.
Tanımayabilirdim de, çünkü başkanımız fabrikaya bir tek barbekü partisine geldi ondan sonra da bir daha gelmedi. Sözleşmede zam konusu sanırım sadece ikramiye sosyal yardım ve mesailermiş. Daha sözleşme imzalanmadan, vardiyalı çalışma başladı. Böylece mesailer de ya kalkar, ya da azalır. Bir de çocuk parasına değinmek istiyorum. Patron, bizim çocuklarımıza 1.5 lira değer biçmiş, sendika da bu paranın emekli olurken işimize yarayacağını söylüyor. Ağlanacak duruma böyle komiklikler yaparak cevap veriyorlar.
Görünen o ki böyle giderse daha çok hak kaybeder, en az bir iki sene daha kaybederiz. Ey benim iş için birbiriyle kavga eden işçi kardeşim... Nasıl iş yetiştirmek için birbirimizle kavga ediyorsak, gelin şimdi birlik olup haklarımız için patrondan haklarımızı almak için birlik olalım, mücadele edelim. Biz birlik olmadan kimse bize hakkımızı vermez. Sendikalı işçiler olarak yine 1000 liranın altında çalışmaya devam etmek istemiyorsak birlik şart. Unutmayın, mazlumlar ayağa kalkmadıkça zalimler diz çökmez. Şimdilik, zalime diz çöktüremesek bile en azından ayağa kalkalım. Saygılar.

www.evrensel.net