Hasta hastane Meclis gündeminde!

Fotoğraf: AA

Hasta hastane Meclis gündeminde!

TOKİ tarafından Dersim’de yaptırılan 150 yatak kapasiteli yeni devlet hastanesinde yaşanan sorunlar, gazetemizde yayınlanan haberin ardından TBMM gündemine taşındı.

TOKİ tarafından Dersim’de yaptırılan 150 yatak kapasiteli yeni devlet hastanesinde yaşanan sorunlar, gazetemizde yayınlanan haberin ardından TBMM gündemine taşındı.
Dersim Muhabirimiz Kemal Özer’in haberinin ardından konuyla ilgili TBMM Başkanlığına İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren BDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, “AKP’nin sağlık politikalarında izlediği yol ve yöntemler uzun süredir halkımıza büyük mağduriyetler yaşatmaktadır. İflas etmiş bir anlayışla, sosyal devlet anlayışından yoksun bir şekilde izlenen bu politikalar, Sağlık Bakanlığının TOKİ aracılığı ile inşa etmeye çalıştığı devlet hastane binalarının da yarattığı mağduriyetle derin bir sorunlar yumağı ortaya çıkarmıştır” dedi.

Dersim’de yapımı tamamlandığı iddia edilen devlet hastanesinde yoğun bakımın, ameliyathanenin, klima ve otomasyon sisteminin çalışmamasının halkı mağdur ettiğini belirten Baluken, Güler’e şu soruları yöneltti;
* Yeni devlet hastanesi binası tam teşekküllü olarak işlevsel olmamasına rağmen eski devlet hastanesinin işlevsiz bırakılmasının gerekçesi nedir?
* TOKİ tarafından ihale usulü ile yapılan yeni devlet hastanesi binasının yapımı tam olarak bitmeden kimler tarafından teslim alınmıştır? Bu işlemden ötürü kamu otoritesi ne kadar zarar etmiştir?
* Dersim halkını ciddi anlamda sağlık hizmetlerinden yoksun bırakan bu uygulama hakkında ne düşünüyorsunuz? Söz konusu mağduriyetin giderilmesine yönelik herhangi bir çalışmanız var mıdır?
* Yeni hastane binasının eksikliklerinden ötürü yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi hususunda devreye girmeyi düşünüyor musunuz?
* Sorunların giderilmesi hususunda halka ve ilgili meslek kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarına danışma ve ortaklaşma temelinde bir çözüm girişiminiz var mıdır? (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net