22 Kasım 2013 16:01

Haliçport’ta ‘oldu bitti’ oyunu mu sahnelenecek?

Haliç Dayanışması, Haliçport ihalesi konusunda açılmış olan iptal davası sonuçlanmadan tersane alanında inşaat faaliyetlerinin başlamasına tepki gösterdi.

Haliçport’ta ‘oldu bitti’ oyunu mu sahnelenecek?
Paylaş

Haliç Dayanışması, Haliçport ihalesi konusunda açılmış olan iptal davası sonuçlanmadan tersane alanında inşaat faaliyetlerinin başlamasına tepki gösterdi.

Yapılan yazılı açıklamada “Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi”nin, Haliç peyzajı ve 558 yıllık geçmişi olan Haliç tersanelerine yönelik ciddi bir tehdit oluşturduğunu vurgulanırken, “Kamuya ait ve özgün değerlerini koruyan bir sit alanının imara açılması anlamına gelen bu projenin, bitişiğindeki Okmeydanı, Kasımpaşa ve Galata üzerine yapacağı etkilerle, büyük çaplı bir rantsal dönüşümün önünü açacak” denildi.

Projeye karşı tersane emektarları, sendikalar, meslek kuruluşları, mahallelilerle birlikte konuyu yargıya da taşındığının ifade edildiği açıklamada, ancak henüz yargılama devam ederken, tersanenin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yüklenici firmaya  bırakıldığı belirtilerek şöyle devam edildi: “İhalenin kapsadığı alanın önemli bir bölümünü oluşturan Camialtı Tersanesi’nin boşaltıldığı, gemi yapımında kullanılan muhtelif makina ve teçhizatın ise satıldığı öğrenildi. Anlaşıldığı kadarı ile daha önce Sulukule ve Taksim Yayalaştırma Projesi gibi örneklerini yaşadığımız bir oldu-bitti oyunu, Haliç Tersaneleri için de sahneye konulmak istenmektedir. Kültür ve tabiat varlıklarının korunmasına ilişkin yasal mevzuatın da ihlal edildiğine dikkat çekilen açıklamada, Koruma Kurulu’na şikayette bulunulduğu belirtildi. Yine Dayanışma bileşenleri yasaya aykırı olarak  “yer teslimi” ve “satış” işlemlerinin sorumlusu olan kurum ve kişiler hakkında ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunulacağını söyledi. (İSTANBUL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eğitimciler bugün Ankara’da

SONRAKİ HABER

YSK, Ceylanpınar Belediye Başkanı Abdullah Aksak’ın mazbatası iptal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa