03 Haziran 2011 10:19

İspanya’da cuma’ertesi

İspanya’da 15 Mayısta başta başkent Madrid olmak üzere 60 kentte gençliğin meydanları terk etmeyerek işsizliğe karşı daha fazla demokrasi talebiyle başlattığı eylemler genişleyerek devam ediyor. Bu cumartesi günü ülke genelinde on binlerce insanın katılmasının beklendiği büyük gösterilerin yapılması planlandı. Toplumun diğe

İspanya’da cuma’ertesi

Paylaş

Bu konuda en dikkat çeken destek iki gün önce Madrid’e yarım saat uzaklıktaki işçi kenti Aluche’den geldi. İşçi ve gençlerin çağrısıyla kentte yapılan eylemlere 20 binden fazla insan katıldı. Eylemlerin devam ettirilmesi için belirlenen dört ana demokrasi talebinin ilan edildiği gösteri sırasında özellikle ülkede halen sembolik de olsa temsil edilen monarşiye karşı pankart ve dövizler taşındı. Eylem sırasında Fransa’nın başkenti Paris’te polisin Bastile Meydanı’nda göstericilere yönelik uyguladığı şiddet kınandı.

Çalışmak üzere İspanya’da bulunan Romanyalı göçmenler adına da eylemde bir konuşma yapıldı. Konuşmada, Madrid’in Puerta del Sol Meydanı’nda ortaya çıkan mücadele ruhunun Bükreş’e taşınacağına dair söz verildi.

HER CUMARTESİ BULUŞULACAK

“15 Mayıs Hareketi” olarak adlandırılan İspanya’daki protestoların bundan sonra nasıl devam edeceği de belirlendi. Ülke genelinde 121 bölge temsilcisinin katılımıyla yapılan toplantıda, harekete bir sözcü seçilirken, her cumartesi günü başta Puerta del Sol olmak üzere kent merkezlerinde buluşulup eylemlere devam etme kararı alındı. Ayrıca her ayın 15’inde kitlesel eylemler yapılacak.

Mısır’ın başkenti Kahire’de her cuma yapılan eylemleri örnek alan ve kendilerini “Hemen şimdi gerçek demokrasi” olarak adlandıran kent temsilcileri, bundan sonraki mücadele için dört ana talebi karara bağladı.

Bu talepler, seçim yasasında reform, politikacılar üzerinde kontrolün ve denetimin artırılması, yolsuzlukla mücadele ve politik güçler arasında kuvvetler ayrılığının sağlanması olarak sıralanıyor.

Ayrıca, ekonomik ve sosyal sorunların belirlenmesi ve bunlar için taleplerin belirlenmesi amacıyla 8 ayrı komisyon da kuruldu.

Eylemciler, hükümeti belirlenen taleplerin yerine getirilmesi konusunda açık bir mesaj vermeye zorlayana kadar protestoları sürdürme kararlılığı içinde olduklarını bir kez daha ilan ettiler. (Köln/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Bölge’de Blok coşkusu sürüyor

SONRAKİ HABER

Endonezya'da 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa