21 Kasım 2013 21:32

‘Bachelet’e inananlar kaybedecek’

Sosyolog James Petras, Uruguay’da yayın yapan Radyo Centenario’da Şili seçim sonuçlarını değerlendirdi:

‘Bachelet’e inananlar kaybedecek’

Paylaş

Sosyolog James Petras, Uruguay’da yayın yapan Radyo Centenario’da Şili seçim sonuçlarını değerlendirdi:
“Oy kullanmayanların oranı yaklaşık yüzde 50. Özellikle genç seçmenlerde sandığa gitmeyenlerin oranı oldukça yüksek. Michelle Bachelet kullanılan oyların yüzde 46’sını aldı. Yani seçmenin yalnızca yüze 23’ü ile ilk turu önde bitirdi.
Bu, özellikle öğrenciler ve emekçilerin, ilk hükümeti dönemindeki icraatlarından dolayı Bachelet’e güven duymadıkları anlamına gelmektedir. Bachelet o dönemde ülkeyi, koalisyonunun, merkez sol ittifakın (Concertacion) 20 yıldır desteklediği tüm neoliberal politikalarla şöyle ya da böyle uyum içinde yönetmişti.
Şili dünyanın en kötü emeklilik, özellikle yüksek öğretimde olmak üzere en kötü eğitim ve en pahalı sağlık sistemine sahip ülkesi. Dolayısıyla Şilili uzmanların çoğunun Şili modeli üzerine yaptığı övgüler, Şili halkının büyük bir kesiminin yaşadıklarını yansıtmamaktadır.
Şili bölgede büyük şirketlerin en fazla kâr ettiği ülke. Geçen yıl bu şirketler Şili’de 25 milyon dolar kazandılar. Bu rakam bu şirketlerin Brezilya’da kazandıklarının 10 katı. Bu, hükümet olmuş ve şimdi de bir ya da iki milletvekili çıkarmayı başarmış olan Komünist Parti ile birlik sağlamış olan demokratlara, sosyalistlere rağmen Şili’de zenginliğin ve eşitsizliğin yoğunlaştığının ifadesidir. 

BACHELET GERÇEK ALTERNATİF DEĞİL

Adayların söylediklerini, kullandıkları sloganları dikkate almamak gerek. Çok sayıda Şilili için Bachelet bir alternatif değildir. Protesto oyları, ret oyları çoğunlukta, bunu not düşmek gerek. Çünkü bu kesim çıkarlarını yansıtacak bir ses, büyük ya da küçük bir alternatif bulamamıştır. Şili’nin ciddi eşitsizliklerin yer aldığı bir ülke olduğunu vurgulamak gerekir. Şirket kaygılarına yönelik niteliğinden dolayı kalitesiz ve pahalı yüksek öğrenimin yer aldığı bir ülke... Bu ülkede yatırım gücü olan herhangi biri bina dikebilir, salonlar açabilir, bir üniversite açabilir ve öğrencilerden binlerce dolar kazanır. Bu nedenle çok sayıda genç, harçları ödeyemedikleri için eğitimini tamamlayamıyor. İşte bu kesim sosyalist ve demokratlardan (Sağı konuşmaya bile gerek yok) en fazla zarar gören kesimdir.
Bachelet’in seçilmesinden sonra Kongre’de bazı komunistler de olacak olmasına ama bunlar birşey yapmamak için bahaneler bulacaklardır. Değişikliklerin onaylanması için yeterli desteğe sahip olmalarına rağmen, anayasal reformun öncelik taşıdığı Senatoda, nitelikli çoğunluğa sahip olmadıklarını söyleyeceklerdir. Yani geçmişte yaptıklarının aynısını sürdürmek için binbir bahane icat edeceklerdir.
Ben bu seçim sonuçlarından ortaya çıkacaklar konusunda oldukça karamsarım. En çok ihtiyacı olanlar bu alternatiften umduklarının çok azını bulacaklar.”

lahaine.org’dan kısaltarak çeviren: Hilal ÜNLÜ

ÖNCEKİ HABER

‘İnfazlar merkezi kararla yapılıyor’

SONRAKİ HABER

Nevin Yıldırım davasında Yargıtay onama istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa