ODTÜ’de adım adım greve

ODTÜ’de adım adım greve

ODTÜ işçileri 25 Kasım Pazartesi günü greve çıkıyor. Toplusözleşme talepleri kabul edilmeyen işçiler, Rektörlük binası önünde buluşup yemekhaneye yürüdüler. İşçiler daha sonra Rektörlük önüne tekrar giderek oturma eylemi gerçekleştirdi.

ODTÜ işçileri 25 Kasım Pazartesi günü greve çıkıyor. Toplusözleşme talepleri kabul edilmeyen işçiler,  Rektörlük binası önünde buluşup yemekhaneye yürüdüler. İşçiler yemekhanede öğrencilerin de desteğiyle davul zurna eşliğinde halaylar çektiler. İşçiler daha sonra Rektörlük önüne tekrar giderek oturma eylemi gerçekleştirdi. 
Gazetemize konuşan Tez Koop-İş 2 No’lu Şube Başkan Yardımcısı Salih Memiş, kurdukları işyeri komiteleri üzerinden greve hazırlandıklarını anlattı. Memiş “Her kıdem yılı için brüt ücretlere 12 TL zam ve en düşük ücretin günlük 53 TL’ye çekilmesini istiyoruz. Onurlu bir şekilde yaşamak istiyoruz. Taleplerimiz yerine getirilmezse ODTÜ işçisi 25 Kasım sabahı greve çıkacaktır. Kararlıyız. Artık bıçak kemiğe dayandı” dedi. 
İşçilerden Menzil Gülbaşaran ise kadrolu işçi olmalarına rağmen aynı işi yapan memurlara göre düşük ücret aldıklarını belirtti. ODTÜ’de çalışan taşeron işçilerin ise daha da düşük ücret aldıklarını ve yıllık izin kullanamadığını anlatan Gülbaşaran, taşeron işçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi için de eylemler yaptıklarını söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net