MKE işçilerinden özelleştirmeye karşı eylem

MKE işçilerinden özelleştirmeye karşı eylem

Makine Kimya Endüstri Kurumu (MKE) işçileri, üretimin bir kısmının özelleştirilmek istenmesine karşı eylem yaptı.

Makine Kimya Endüstri Kurumu (MKE) işçileri, üretimin bir kısmının özelleştirilmek istenmesine karşı eylem yaptı. 
MKE tarafından ilk etapta 30 bin adet üretilmesi planlanan Mehmetçik-1 Piyade Tüfeğinin, 15 bin adedinin Kale Kalıpla ortak üretimine yönelik tepkiler artarak devam ediyor. Kırıkkale Cumhuriyet meydanında düzenlenen protesto eylemine MKE Kurumu işçileri ve Türk Metal Sendikasının yanı sıra Petrol-İş Sendikası, siyasi parti yöneticileri, belediye başkan adayları, kitle örgütleri ile diğer sendikalar ve halk katıldı. Eylemde yaklaşık 2 bin 500 kişi vardı. Tüfek üretiminin özel firmaya verilmesini sloganlarla protesto eden işçilere seslenen Petrol-İş Sendikası Kırıkkale Şube Başkanı Recep Sefer, "Kırıkkale insanı MKE’nin ekmeğini yemiş, MKE’nin ekmeğiyle var olmuştur. Özelleştirilen TÜPRAŞ’a hiç kimse ses çıkarmazken, susa susa artık sıra MKE’ye geldi" dedi.

BUNLARIN HEPSİNİ BİZ ÜRETTİK

Türk Metal Sendikası Kırıkkale Şube Başkanı Mürsel Öcal ise MKE’nin Mehmetçik-1 Piyade Tüfeğini üretecek kapasiteye sahip olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "MKE, Türkiye'nin sanayileşmeye adım attığı ilk fabrikadır. Türkiye’nin, o büyük demir çelik fabrikalarını var eden de MKE’dir."

İSTENEN SİPARİŞLERİ BİZ ÜRETİRİZ

Milli piyade tüfeğinin bir kısmının özel sektörde üretilmesinin düşünüldüğünü belirten Öcal,. “Kurumun, kendi üretimi olan, milli piyade tüfeğine sahip çıkması şarttır. Milli piyade tüfeğinin üretimiyle ilgili olarak sürecin her aşaması, kurum tarafından denetlenmelidir. Montaj testinden, kalite kontrolüne, yurt içi ve yurt dışı satışlardan, teslimine kadar sürecin her noktasında kurum olmalıdır. Son karar mercii makina kimya olmalı, son noktayı makina kimya koymalıdır. Biz, yine de iddia ediyoruz. İstenen siparişleri biz üretiriz. Biz, gerek sendika olarak, gerek makina kimya işçileri olarak bu konuda arzuluyuz, istekliyiz. Biz, bize düşen göreve hazırız, biz çalışırız, çabalarız. Gece gündüz demeden üretiriz. Çünkü biz, Kırıkkale için varız. Makina kimya işçisi için varız. Emek için ekmek için varız. Türkiye için varız" dedi. (Kırıkkale/DHA)

www.evrensel.net