21 Kasım 2013 14:45

İngiltere ABD’ye vatandaşlarını dinleme izni vermiş

The Guardian gazetesi ve özel televizyon kanalı Channel 4'ün ortaklaşa yürüttüğü araştırmada, Londra hükümetinin Amerikan istihbaratına İngiliz vatandaşlarının telefon, e-posta ve İnternet iletişimini izleme yetkisi verdiği iddia edildi.

İngiltere ABD’ye vatandaşlarını dinleme izni vermiş

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesi ve özel televizyon kanalı Channel 4'ün ortaklaşa yürüttüğü araştırmada, Londra hükümetinin Amerikan istihbaratına İngiliz vatandaşlarının telefon, e-posta ve İnternet iletişimini izleme yetkisi verdiği iddia edildi.

Haklarında suç işlediklerine dair hiçbir şüphe olmadığı halde ABD’nin casusluk faaliyetlerine maruz bırakıldığı söylenen İngiltere vatandaşlarına dair bilgi, eski Amerikalı istihbaratçı Edward Snowden'ın sızdırdığı dosyalara dayandırılıyor. Daha önce de NSA'nın Almanya, İspanya ve Brezilya gibi ülkelerde yürüttüğü İnternet ve telefon casusluğuna dair iddialar gündeme gelmişti.

ABD 6 YILDIR İZLİYORMUŞ

Guardian ve Channel 4, Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi’nden (NSA) sızdırılan belgelerden birinde İngiltere hükümetinin Amerikan istihbaratına bu casusluk yetkisini altı yıl önce verdiğinin anlaşıldığını bildirdi.

Ele geçirilen yazışmada NSA'nın zanlı durumunda olmayan İngiltere vatandaşlarının telefon, İnternet ve e-posta kayıtlarını tutabileceği belirtiliyor.

İDDİALAR YALANLANMADI

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, şu ana değin iddiaları ne doğruladı ne de yalanladı.

Guardian, Amerikan istihbaratının kitlesel telefon-İnternet izleme programına İngiltere vatandaşlarının da dahil olduğunun ilk kez doğrulandığını yazdı. Gazete, İngiltere hükümetinin kendi vatandaşlarının izlenmesi için Amerikan istihbaratı ile gizlice anlaştığına işaret eden 2007 tarihli belge hakkında hükümet organlarından tekrar tekrar açıklama istemelerine karşın, şu ana değin hiçbir yanıt alamadıklarını vurguladı. (DIŞ HABERLER)


İSVEÇ POLİSİ HERKESİ DİNLEYİP İZLEYEBİLECEK

Murat Kuseyri


Baltık Denizi’ndeki sualtı optik fiber kablolardan elde ettiği bilgileri İngiltere ve Amerika’ya ulaştırarak dünyanın dinlenmesinde suç ortaklığı yapan İsveç, şimdi de tüm vatandaşlarını rahatça dinleyebilmek ve izleyebilmek için yeni bir sistemi yaşama geçirmeye hazırlanıyor.

İsveç Devlet Radyosu (Sr) İsveç Güvenlik Polisinin (Säpo) istediği kişilere ait bilgileri elde edebilmek için tamamen otomatikleştirilmiş bir sistemi uygulama hazırlığında olduğunu açığa çıkarttı.

Herkesin dinlenmesine ve izlenmesine olanak sağlayan sistemin gerçekleşebilmesi için Säpo’nun uzun süredir İnternet ve telefon operatörleriyle gizli görüşmeler yaptığı belirtiliyor.
İsveç’te yasalar İnternet ve telefon operatörlerinin abonelerinin her türlü telefon görüşmesi, İnternet kullanımı ve elektronik postaları kaydetmelerini ve 6 ay muhafaza etmelerini zorunlu kılıyor. Säpo geliştirilecek tam otomatik sistem sayesinde operatörlere başvurmak zorunda kalmadan bu bilgilere istediği zaman ulaşmak istiyor.

Sr’in konuyu kamuoyuna açıklamasının ardından gazetecilerin konu ile ilgili sorularını yanıtlayan Säpo yetkililerinden Kurt Alavaara, sistemin yaşama geçmesi için Säpo ile operatörler arasında görüşmelerin sürdüğünü doğruladı ancak söz konusu şirketlerin adlarını açıklamaktan kaçındı.

Ancak Sr muhabirleri bir şirketin yeni sistemin geliştirilmesi için Säpo ile ortak çalışma yaptığını belirledi. Maintrac adlı İnternet operatörünün Genel Müdürü Bo Borrhed, sistemin yaşama geçmesi için testler yaptıklarını doğruladıktan sonra “Denilenleri noktası ve virgülüne kadar yapmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Vatandaşların kişilik haklarını hiçe sayan bu uygulama İnternet ve telefon operatörlerini de kaygılandırıyor. Bu kaygının esas nedeni abonelerinden gelebilecek tepkilerin yanı sıra gelir kaybına uğramaları. Yürürlükte olan sistem polisin telefon ve İnternet trafiğinin dinlenmesi ve izlenmesini savcının iznine bağlıyor. İznin ardından polis telefon operatörlerine dinleme ve izlemeye izin vermeleri karşılığında ücret ödemek zorunda.

Tam otomatikleşmiş sistem sayesinde Säpo ve polis operatörlere başvurma gereği duymadan istediği kişilere ait bilgilere doğrudan ulaşabildiği gibi ücret ödemekten de kurtulacak. 3 adlı telefon operatörünün Basın Şefi Erik Hörnfeldt ile Tele2’nin Hukuk Şefi Stafan Backman, Säpo’nun konu ile kendileriyle görüştüğünü ancak yeni sisteme karşı olduklarını Säpo yetkililerine ilettiklerini açıkladılar.

Hörnfeldt, izleme ve dinleme için polis ve kurumların kendilerine ödeme yaptıklarını yeni sistemde polislerin istedikleri bilgilere ücret ödemeden ulaşmalarının sistemin kötüye kullanılmasına yol açabileceğini söylüyor. (Stockholm/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yakut’un karma eğitim sözlerine tepki büyük oldu

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa