Pakistan’da ABD İHA saldırısı: 8 ölü

Pakistan’da ABD İHA saldırısı: 8 ölü

ABD'ye ait insansız hava araçlarının (İHA), Pakistan'ın Hyber Paktunya eyaletine bağlı Hangu şehrine gece geç saatlerde düzenlediği saldırıda, en az 8 kişinin öldüğü, 5 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

ABD'ye ait insansız hava araçlarının (İHA), Pakistan'ın Hyber Paktunya eyaletine bağlı Hangu şehrine gece geç saatlerde düzenlediği saldırıda, en az 8 kişinin öldüğü, 5 kişinin de yaralandığı kaydedildi. Eyaletin Tal bölgesinde gerçekleşen saldırıda ölenlerden 3’ünün öğretmen olduğu belirtildi.

Yerel medyada çıkan haberlere göre İHA’ların hala bölgede uçmaya devam ettiği ifade edildi.

Pakistan Başbakanlık Danışmanı Sertaç Aziz, ABD'nin, Pakistan hükümeti ve Taliban ile müzakere sürecindeyken Taliban liderlerine yönelik saldırı yapmayacağı garantisini verdiğini söylemişti. Açıklamadan sonra gelen ve 8 kişinin ölümüne sebebiyet veren İHA saldırısına Pakistan hükümetinin nasıl cevap vereceği merakla bekleniyor.

ABD’nin Pakistan’da gerçekleştirdiği son İHA saldırısı, Pakistan Talibanı olarak bilinen Tahrik-i- Taliban Pakistan (TTP) lideri Hakimullah Mehsud’un öldürülmesiyle sonuçlanmıştı. Saldırının Taliban ile görüşmelerin başladığı iddia edildiği güne denk gelmesi Pakistan kamuoyunda tepkilere yol açmış ve ABD’nin Pakistan’da barış istemediği yorumlarına sebep olmuştu.

Saldırı sonrası ülke genelinde büyük protestolar düzenlenirken muhalefet partisi lideri İmran Khan, Afganistan'daki NATO birliklerine malzeme taşıyan tankerlerin Pakistan’dan geçişini durdurmayı teklif etmişti.


KUETTA'DA 5 ÖLÜ

Pakistan’ın Belucistan eyaletinin başkenti Kuetta şehrinde meydana gelen şiddetli patlama sonucu da, 5 kişinin öldüğü 15 kişinin de yaralandığı kaydedildi. Pazar yeri olan Sarki caddesinde meydana gelen kanlı saldırının polis otosunu hedef aldığı açıklandı.

Saldırıyı henüz üstlenen olmazken patlamanın şiddeti ile çevredeki evlerin ve işyerlerinin hasar gördüğü belirtildi.

Kuetta'da dün eşzamanlı gerçekleştirilen 3 bombalı saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi yaralandı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net