Davayı halkın adaletinden kaçıramayacaksınız

Davayı halkın adaletinden kaçıramayacaksınız

Ali İsmail Korkmaz davası ‘güvenlik’ gerekçesi ile Kayseri’ye alınmasaydı dün Eskişehir Adliyesi’nde görülecekti. Ancak dava önce Kayseri’ye alındı ardından dava tarihinin 3 Şubat olduğu açıklandı. Eskişehir Direniş Forumları bu durumu davanın görüleceği gün olan 20 Kasım’da düzenledikleri yürüyüşle protesto eti.

Eylem Lodos

Ali İsmail Korkmaz davası ‘güvenlik’ gerekçesi ile Kayseri’ye alınmasaydı dün Eskişehir Adliyesi’nde görülecekti. Ancak dava önce Kayseri’ye alındı ardından dava tarihinin 3 Şubat olduğu açıklandı.

Uğur Kaymaz, Şerzan Kurt ve daha birçok dava ‘güvenli kent’ olarak ilan edilen Eskişehir’de görülürken Gezi olayları sırasında dövülerek öldürülen Anadolu Üniversitesi öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın davası Kayseri’ye taşındı. Eskişehir Direniş Forumları bu durumu davanın Eskişehir’de görüleceği gün olan 20 Kasım’da düzenledikleri yürüyüşle protesto ederek ‘davanın halkın adaletinden kaçırılamayacağını’ söyledi.

İsmet İnönü Caddesi’nde bulunan Kanatlı Alışveriş Merkezi’nde bir araya gelen Eskişehirliler buradan Ali İsmail’in dövüldüğü yere yürüdü. Eskişehirliler yürüyüş öncesinde Ali İsmail Korkmaz’ın ölüm sürecini oynadıkları tiyatro ile hatırlattı. “Davayı Kaçırabilirsiniz ama Halkın Adaletinden Kaçamazsınız” yazılı pankart açan Eskişehirliler, yürüyüş boyunca sık sık “Hepimiz Aliyiz Öldürmekle Bitmeyiz”, “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Ağlama Anne Evlatların Burada” ve Ali İsmail Korkmaz Onurumuzdur” sloganları attı.

BU DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Ali İsmail’in darp edildiği yere karanfil bırakan Eskişehirliler daha sonra basın açıklaması yaptı. Kitle adına basın metnini okuyan Ömer Zeren, davanın Kayseri’ye alınmasının kendilerini yıldırmayacağını söyledi. Davanın 3 Şubat günü Kayseri’de görüleceğini belirten Zeren, dava tarihinin 3 ay sonraya alınmasını ‘Ali’nin davasının unutulacağına dair zavallı bir beklentiyle alınmış hukuksuz bir karar’ olarak değerlendirdi. Ali’yi asla unutmayacaklarını vurgulayan Zeren, hesabı soruluncaya kadar bu davanın peşinde olacaklarını söyledi. Davayı ‘halkın adaletinden’ kaçıramayacaklarını kaydeden Zeren, “Ali İsmail ve diğer yoldaşlarımızın kanını yerde bırakmayacağız. Acımız, öfkemiz, kararlılığımız zamana hiç yenik düşmedi, düşmeyecek; umudumuz, sevgimiz ayaklanmada şehit düşmüş bütün arkadaşlarımıza olan bağlılığımız devam ediyor ve edecek. Bu bağlılık ve sevgi davanın görüleceği güne kadar değil, sadece Eskişehir’de değil, sonsuza kadar ve her yerde olacak. Yeni duruşma tarihinin açıklandığı bugün Ali’ye sözümüzdür ki: bu davanın takipçisi olacağız” dedi.

KAYIP GÖRÜNTÜLERİ BULUN!

Zeren, dava günü Kayseri’de şu taleplerle halkın adaletinin gerçekleşmesini isteyeceklerini söyledi:
* Beşik otele ait kamera kayıtları bulunmadan adil bir yargılama yapamazsınız. Kayıp görüntüleri bulun.
* Yargılanan polisler, ifadelerinde şifahi talimatla görevlendirildikleri söylediler. O gece orada bulunan 40 siyasi şube polisine talimatı kim verdi? Amirleri soruşturmaya dâhil edin. Ali’ye ve diğer arkadaşlarımıza yapılan saldırı örgütlü bir saldırıydı. Bunun örgütlü bir saldırı olduğunu göz önüne alarak sorumluları yargılayın.
* Ali İsmail’e ve işkence gören diğer arkadaşlarımıza işkence eden bütün polislerle ilgili işlem yapın. Polisler hala görevlerinin başında ve sokaklarda gezmeye devam ediyor. Ali’nin katillerinin ve arkadaşlarımıza örgütlü bir şekilde saldıran polislerin burada ve hiçbir yerde görüntülerimizi çekmesini, sokaklarda dolaşmasını istemiyoruz.  (Eskişehir/EVRENSEL)

 

www.evrensel.net