El uzatmadıkları sadece o kalmıştı

El uzatmadıkları sadece o kalmıştı

Kayseri'den kadın bir metal işçisi yazıyor: El uzatmadıkları sadece kıdem tazminatı kalmıştı. Ona da el attılar. Zaten yeni sisteme göre kimse emekli olup da huzura kavuşamaz. 62 yaşına kadar fabrikada bir insan nasıl çalışabilir çok merak ediyorum.

*Kadın metal işçisi

Kayseri Serbest Bölge’de bir metal fabrikasında çalışıyorum. İşçi sorunları anlatmakla bitmez ama işveren gittikçe o kadar abartıyor ki. Bazı şeyleri dile getirmek gerektiğini düşünüyorum. 50 kişi tek lavabo kullanıyoruz ve yarım saat molamız var. Bu molada yemek mi yiyeceğiz, lavaboya mı gireceğiz, abdest alıp namaz mı kılacağız? Geçen hafta yemek saatinden 3 dakika sonra geldi diye bayan arkadaşımıza tutanak tutmak istediler. Bir hafta boyunca da namaz kılıp geç geldiği için sürekli uyarıldı. Metalde çalışan bayanların da namaza gitmesine izin verilmiyor. Tutanak tutmak istedikleri arkadaşımız da baskılara dayanamayıp istifa etti. (Güya patronlar da pek Müslüman.) Bu hafta da kadınların odasındaki semaver alındı. Kadınlar çay şekerini çok kullanıyorlarmış, bahaneleri de bu. Tüm işyeri olarak yemekleri yiyemiyoruz. Her toplantıda dile getirdiğimiz halde hiçbir sonuç alamadık. Şikayetimizi dile getirmek de suç oluyor. Üzerine bir de alay ediyorlar, evinizde ne yiyorsunuz diye.
Boyahane, montaj, sevkıyat, tersane bir aradayız. Nefes alacak yerimiz yok üstüne bir de boyahanenin dumanını, gürültüsünü çekiyoruz. Ayın bazı günleri iş olmuyor, bir iki gün gitmiyoruz. Bizden kaynaklanan bir şey olmadığı halde hem günlüğümüz kesiliyor, hem sigortamız yatmıyor. Bunlar için de kağıt imzalıyoruz. İmzalamak istemeyen arkadaşlarımızı tehdit ediyorlar.
“Tır parasını alamazlarmış bundan sonra göreceklermiş” İşveren ayrı, devlet ayrı. El uzatmadıkları sadece kıdem tazminatı kalmıştı. Ona da el attılar. Zaten yeni sisteme göre kimse emekli olup da huzura kavuşamaz. 62 yaşına kadar fabrikada bir insan nasıl çalışabilir çok merak ediyorum. Ben öldükten sonra alınan kıdem tazminatının bana ne faydası olacak? İşçinin tek güvencesi o, onu da alırlarsa işçi tümden biter. Milletvekilleri bile aldıkları maaşla geçinemediklerini söylüyorlar. Bir işçi asgari ücretle nasıl geçinecek?

*Kayseri

www.evrensel.net