Blatter: Katar çalışma koşullarını hızla iyileştirmeli

Blatter: Katar çalışma koşullarını hızla iyileştirmeli

FIFA Başkanı Sepp Blatter, İsviçre’nin başkenti Zürih’te uluslararası sendikaların başkanlarıyla bir araya geldi.

FIFA Başkanı Sepp Blatter, İsviçre’nin Zürih kentinde uluslararası sendikaların başkanlarıyla bir araya geldi.

Toplantı sonrası bir açıklama yapan Blatter, Katar’da dünya kupası inşaatlarında çalıştırılan göçmen işçilerin koşullarının “kabul edilemez” olduğunu söyleyerek, acilen iyileştirilmelere gidilmesi gerektiğini dile getirdi.

Geçtiğimiz hafta sonu Katar’a giderek, Katar Emiri ile görüşen Blatter, ülke yönetiminin söz konusu sorunları aşmak için “ doğru yolda” olduğunu iddia etmişti.
Ancak Blatter, Uluslararası İşçi Sendikaları Konfederasyonu (ITUC) Başkanı Michael Sommer ve Almanya İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Wolfgang Niersbach’la yaptığı görüşme sonrası Katar’ın işçi haklarını geliştirmek için daha hızlı hareket etmesi gerektiğini itiraf etti.

ITUC adına toplantıya katılan Sommer ise, Katar’daki koşullar temelden değiştirilmedikçe mücadelelerinin ara vermeden devam edeceğini söyledi. Sommer, FIFA’nın konu hakkındaki sorumluluğunun farkına vardığını ifade ederek, “FIFA, Katar’daki karar mekanizması üzerinde önemli bir etkisinin olabileceğini biliyor” dedi. Sommer’in açıklamasında Katar’ın Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) belirlediği temel standartları sağlaması gerektiği ifade edildi.

Göçmen işçiler, Katar’ın 1.3 milyon kişilik iş gücünün yüzde 90’ına yakınını temsil ediyor. ITUC daha önce yaptığı bir açıklamada, 2022 Dünya Kupası başlayana kadar 4 bin göçmen işçinin Katar’daki çalışma koşulları sebebiyle yaşamını yitirebileceği uyarısında bulunmuştu. Uluslararası Af Örgütü’nün Pazar günü yayınladığı raporda da Katar’da göçmen işçilere “hayvan gibi” davranıldığı ifade edilmişti. (SPOR SERVİSİ)
 

www.evrensel.net