03 Haziran 2011 09:44

TEKEL işçilerine ceza uygulaması mı?

Başbakan Erdoğan seçim yatırımı olarak sözleşmeli personeli kadroya geçirme vaadinde bulunurken, 4-c’li personeli seçim vaadi bile olsa, bunun dışında tutması, “Kadro bekleyen binlerce TEKEL işçisinin mücadelesinin öcünü alma” çabası olarak nitelendirildi.Konuya ilişkin yazılı açıklama yapa

TEKEL işçilerine ceza uygulaması mı?

Paylaş

Başbakan Erdoğan seçim yatırımı olarak sözleşmeli personeli kadroya geçirme vaadinde bulunurken, 4-c’li personeli seçim vaadi bile olsa, bunun dışında tutması, “Kadro bekleyen binlerce TEKEL işçisinin mücadelesinin öcünü alma” çabası olarak nitelendirildi.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş da  “4-c’li personel neden kadroya geçirilme vaatlerinin dışında tutuldu?” diye sordu.

AKP’NİN ÇELİŞKİLİ PERSONEL POLİTİKASI

Yokuş, Başbakan ve bakanların “sözleşmeli personelin 4-a kadrolu personel statüsüne geçirileceği” vaatlerine atıf yaparak, diğer yandan da Türkiye tarihinde bir ilk kez 2010 yılında kadrolu personelden daha fazla sayıda sözleşmeli personel istihdam edildiğini hatırlattı. Hükümetin uyguladığı istihdam politikalarıyla, seçim öncesinde sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi konusunda verdiği sözlerin birbiri ile çeliştiğini kaydeden Yokuş, “Madem sözleşmeli istihdam edilenlerin mağduriyetleri hükümet tarafından önemsenmekteydi, neden kadrolu istihdamı daha az sayıda tutulmuştur? Kamuya alım yapılırken neden sözleşmeli personeller kadrolu olarak istihdam edilmemiştir?” sorularını yöneltti.

Hükümetin seçimin yaklaştığı bir zamanda böyle bir vaatte bulunması ve Başbakan Erdoğan’ın bir televizyon kanalındaki açıklamasında, “Sözleşmelilerle ilgili olarak burada üç yılı doldurmuş olanların, müracaat etmek suretiyle atamalarına yönelik adımlar atılabilir. Burada hazırlıklarımızı şu anda Başbakanlık olarak yapmış durumdayız. Ancak bunların

4-a’ya geçmesi noktasında ise bu yasal düzenleme gerektiriyor. Yasal düzenleme gerektirdiği için inşallah seçimden sonra bunun adımını süratle atacağız” dediğine atıf yapan Yokuş, bu sözlerin “seçim yatırımından başka bir şey olmadığını” ifade etti.

‘4-c’LİLER SEÇİM YATIRIMINDA BİLE YOK’

Ayrıca bu vaatlerde, 657 sayılı yasanın 4-c maddesine göre çalışan personelin kadroya geçirilmesine dair herhangi bir açıklama bulunmadığına, 4-c’li personelin,  kadroya geçirilme sözlerinin dışında tutulup, ayrımcılığa tabi tutulduklarını aktaran Yokuş, “Kamuda istihdam edilen 4-c’li geçici personellerde, sözleşmeli personeller gibi mağduriyetler, pek çok konuda hak kaybı yaşanmaktadır” dedi.

Torba yasadaki sözleşmeli personel ile ilgili düzenlemelerin 4-c’li personele uygulanmadığını, aile yardımında yalnızca geçici personel değil, onların ailelerinin de yok sayıldığını kaydeden Yokuş, “Kadroya geçirilme ihtimalinin dahi dışında tutulan 4-c’li personel yine ayrımcılığa tabi tutulmakta ve kamu çalışanları arasında ki huzursuzluk daha artma noktasına gelmiştir.” dedi.

Kadro konusunda büyük bir beklentiye giren 4-c’li personele yapılan bu haksızlığın giderilmesini isteyen Yokuş, “4-c’li personelin tamamının, 4-a statüsüne geçirilmesi şarttır.

Kamu çalışanlarının arasında ki adaletsizliğin ve ayrımcılığın giderilmesi için bütün 4-b’li ve 4-c’li personeller acilen kadroya geçirilmelidir” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

TEKEL’e destek davası ertelendi

SONRAKİ HABER

'100 Temel Eser' uygulaması sona erdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa