03 Haziran 2011 12:28

TEKEL’e destek davası ertelendi

TEKEL işçilerinin 1 Nisan 2010 tarihinde Türk-İş önünde yapmak istediği, ancak polis tarafından izin verilmeyen eylem nedeniyle çok sayıda sendikacı ve demokratik kitle örgütü temsilcisinin yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. 111 sanıklı davanın ilk duruşmasında sanık ifadeleri alınırken dava 14 Ekim tarihi

TEKEL’e destek davası ertelendi

Paylaş

4/C’ye karşı mücadele eden özelleştirme mağduru TEKEL işçileri, Ankara’daki 78 günlük direnişlerinin ardından 1 Nisan 2010’da buluşmak üzere sözleşmişlerdi. Ancak 1 Nisan günü Ankara’ya gelen Tekgıda-İş üyesi işçiler polis tarafından Ankara’ya sokulmak istenmediler. Sendikaların ve demokratik kitle örgütlerinin çabasıyla şehre girebilen TEKEL işçilerinin Türk-İş önüne gitmelerine polis izin vermemiş, zaman zaman gaz bombaları ve biber gazıyla işçilere ve onlara destek verenlere müdahale etmişti.

1 Nisan 2010 tarihinde yaşanlar için aralarından Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, KESK eski Genel Başkanı Sami Evren, DİSK Yönetim Kurulu üyeleri, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı ve çok sayıda sendika başkan ve yöneticisinin de bulunduğu 111 kişi hakkında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet ettikleri” gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması Ankara 19. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. İddianamede, aralarında sendika yöneticilerinin de bulunduğu 111 kişi hakkında ''Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefet ettikleri'' iddiasıyla 3 yıl 6'şar aydan 8'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor. Mahkeme heyeti sanıkların ifadelerini aldıktan sonra duruşmayı 14 Ekim tarihine erteledi.

DEMOKRASİ AYIBI

Duruşma öncesi emek ve meslek örgütleri ile siyasi parti temsilcileri Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptılar. Polis açıklama gerekçesiyle Adliye binasını adeta ablukaya aldı. Açıklamaya Almanya’dan IG Metal, NGG ve Die Linke (Sol Parti) temsilcileri de destek verdiler.

Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, açılan davayı demokrasi ayıbı olarak nitelendirdi. Yürüttükleri emek mücadelesinde demokrasi ve özgürlükleri sonuna kadar kullanmakta ısrar edeceklerini belirten Türkel, “Bugün yargılanmaya başlananlar bu ülkenin emek ve demokrasi mücadelesinde önemli kişilerdir ve bu insanlar yargılanmayı hak edecek hiçbir şey yapmamışlardır” dedi. Türkel, Abdi İpekçi Parkı’nda polis müdahalesine maruz kalan 34 TEKEL işçisinin de 7 Haziran’da yargılanacağını hatırlattı. Türkel’i konuşması sırasında TKP üyesi bir grup TEKEL işçisi sloganlarla protesto etti.

‘ASIL EŞKIYALAR ORTADA’

IG Metal Temsilcisi İsmail Demirdöğen de, TEKEL işçilerinin mücadelesinin sınırlarının Türkiye’yi aşarak tüm dünyaya yayıldığını belirterek, yargılanan emek örgütü temsilcilerinin yanında olduklarını söyledi. Kendisi de yargılananlar arasında yer alan DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün de, AKP’nin kendisini alkışlamayanlara, hakkını arayanlara “eşkıyalar”, “ideolojik davranıyorlar” diyerek savaş açtığını belirterek, “Siyasi iktidarın halka karşı kullandığı bütün lafları buradan kendisine iade ediyoruz. İdeolojik davrananlar da, eşkıyalık yapanlar da, hak, hukuk, adalet tanımayarak işçi sınıfını sindirmeye çalışanlar da ortadadır” diye konuştu.

‘MAHKEMELERİNİZ HAZIR OLSUN, DAHA ÇOK SUÇ İŞLEYECEĞİZ’

KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar da, yargılanmak istenenin TEKEL işçilerinin direnişi olduğunu söyledi. AKP’nin hükümet olduğu dönemden bu yana yaygınlaştırdığı güvencesiz ve sözleşmeli çalışmaya karşı TEKEL işçilerinin direnişinin tüm dünyada işçilere umut verdiğini hatırlatan Çınar, TEKEL işçilerinin şahsında tüm işçi ve emekçilerin güvenceli çalışma ve insanca yaşam mücadelesinin yargılandığını kaydetti. Yargılanması gerekenin hakkını arayan işçi ve emekçiler değil, ardı arkasına gelen iş cinayetlerine önlem almayan AKP ve bürokratları olduğunu vurgulayan Çınar, “Bugün yargılananlar kendi sınıfının ideolojisine sahip çıkmış, onlar için direnmiş, dayanışmaya geçmiş emekçiler ve onların temsilcileridir. Eğer bu suçsa bu suçu işlemeye devam edeceğiz. Mahkemeleriniz hazır olsun” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)


TÜRKEL: ‘ASIL MAĞDUR BİZİZ’

Mustafa Türkel ifadesinde, TEKEL’in özelleştirilmesinden Ankara’daki direnişe kadar geçen süreci anlattı. 4857 Sayılı İş Kanunu’na göre çalışan işçilerin 4-c’ye geçirilmesinin büyük hak kayıplarına yol açtığını kaydeden Türkel, Danıştay’ın 1 Mart 2010 tarihinde verdiği ve işçilerin  4-c’’ye müracaat süresinin 1 ayla sınırlanmasını iptal eden kararı sonrası 1 Nisan’da Türk-İş önüne gelmek üzere Ankara’dan ayrıldıklarını aktardı. Üyeleriyle birlikte konfederasyonları Türk-İş’e gitmelerinin 2911 Sayılı Kanunla ilgili bir durum oluşturmadığını belirten Türkel, Türk-İş’e gitmelerinin engellenmesinin seyahat özgürlüğünün kısıtlanması anlamına geldiğini söyledi. Güvenlik güçlerinin gereksiz yere heyecana kapılarak şiddet uyguladığını vurgulayan Türkel, “Mağdur biziz, yargılanan biziz” dedi. Yaptıkları faaliyetlerin Anayasa’nın 90. maddesiyle güvence altına alınmış uluslararası sözleşmelerle güvence altına alındığını kaydeden Türkel, iddianamede geçen “yolları trafiğe kapatma” suçunun Kızılay civarına yığınak yapan polislere ait olduğunu söyledi.


DURUŞMADAN KISA NOTLAR

*19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava sanık sayısının fazlalığı nedeniyle 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin salonunda görüldü. Ancak bu salonda da sanıklar için ayrılan yer yeterli olmadı, sanıkların bir kısmı duruşmayı izleyen sendika ve demokratik kitle örgütü temsilcileriyle birlikte oturdular. *Sanıklar 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası kapsamında “Yasak yerler ve TBMM çevresindeki 1 km’lik alanda gösteri yapmak”, “Gösteri sırasında halkı kışkırtmak” suçlamalarına yanıt verdiler. *Sanıklar arasında yer alan DİSK eski Genel Başkanı Süleyman Çelebi de vardı. CHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı olan Çelebi, ifade verirken Meclis’e girmesi halinde milletvekili dokunulmazlığından yararlanmayacağını mahkemeye beyan etti. *Ankara ve İstanbul Barosu ile Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi çok sayıda avukat sanıklar için savunma yaptılar. *Yargılananlar arasında avukat Gülbin Aydın da vardı. ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, Aydın’ın ifadesinin Adalet Bakanlığı’ndan izin alındıktan sonra yapılmasını talep etti. Talep reddedildi. *DİSK Yönetim Kurulu üyeleri, KESK Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Akman Şimşek, KESK eski Genel Başkanları İsmail Hakkı Tombul ve Sami Evren, BES Genel Başkanı Osman Biçer, Eğitim Sen eski Genel Başkanı Zübeyde Kılıç ve yeni Genel Başkan Ünsal Yıldız ve yönetim kurulu üyeleri, Tüm-Bel-Sen Örgütlenme Sekreteri Satı Burunucu Çalı, TKP Genel Başkanı Erkan Baş ve SDP Ankara İl Başkanı Yeşim Ergün ve çok sayıda Tekgıda-İş şube ve merkez yöneticisi yargılananlar arasında yer aldı.

ÖNCEKİ HABER

Orhan Kemal ödülü ‘Sırrımın Sırdaşı’na

SONRAKİ HABER

Aziz Kocaoğlu: Gelişmeler aday adayı olma kararı vermeme neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa