İşçiler kıdem tazminatı için alanlardaydı

İşçiler kıdem tazminatı için alanlardaydı

DİSK, AKP Hükümeti tarafından fona devredilmek istenen kıdem tazminatı hakkı için Ankara ve Adana'da alanlara çıktı.

DİSK, AKP Hükümeti tarafından fona devredilmek istenen kıdem tazminatı hakkı için Ankara ve Adana'da alanlara çıktı.
Ankara'da Genel-İş Sendikası binası önünde toplanan DİSK üyesi işçiler, Sakarya Meydanı'na yürüdü. Kıdem tazminatlarına sahip çıkan binlerce işçinin yanı sıra DİSK Genel Başkanı Kani Beko, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, BDP ve HDP temsilcilerinin de yer aldığı yürüyüşte "Kıdem tazminatlarımız iş güvencemizdir yok edilemez köleliğe karşı #diren işçi" pankartı arkasında yüründü.
Yürüyüşün ardından Sakarya Meydanı'nda emekçilere seslenen DİSK Genel Başkanı Kani Beko, işçilerin kıdem tazminatına ilişkin birçok ilde direndiğini söyledi.

'KIDEM TAZMİNATININ FONA DEVRİ YAĞMA DEMEKTİR'

Kıdem tazminatının fona devrinin kıdem tazminatı hakkının yok edilmesi olduğunu söyleyen Beko, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "akbaba" gibi tepelerinde durduğunu söyledi. Beko, "Kıdem tazminatının fona devri yağma demektir. Bugüne kadar fon adı altında bizden toplanan paraların akıbeti bellidir. Öz yandan öngörülen yeni sistemde, kıdem tazminatının en az yarı yarıya azaltılması planlanmaktadır. Biz buna tepki gösterince de basına çeşitli taslaklar sızdırılmaktadır. Siz çocuk mu kandırıyorsunuz" dedi.

İŞ GÜVENCEMİZ YOK EDİLEMEZ

Adana'da da DİSK Çukurova Bölge Temsilciliği öncülüğünde toplanan işçiler "Güvencesiz, kuralsız çalıştırılmaya, taşeronlaştırmaya, işçi simsarlığına hayır! Kıdem tazminatlarımız iş güvencemizdir, yok edilemez" sloganıyla DİSK binası önünden İnönü Parkı'na yürüdü. AKP ve hükümet aleyhinde slogan atan emekçiler adına yürüyüş sonrası açıklamaya yapan DİSK Bölge Temsilcisi Kemal Arslan, "Kıdem tazminatlarımız iş güvencemizdir yok edilemez. AKP hükümeti tüm emekçileri güncesiz ve kuralsız çalıştırmak istiyor. Kıdem tazminatını sulandırarak iş güvencemiz yok ediliyor ve taşeronu kural haline getiriyor. DİSK olarak binlerce direnişçi ile sokak ve meydanları doldurmaya devam edeceğiz. Kıdem tazminatının gaspına karşı her türlü meşru direnme hakkımızı kullanacağız" dedi.

KIDEM’E DE ALİ’YE DE SAHİP ÇIKILDI

Kıdem tazminatlarının fona devrine karşı 24 Ekim’den bu yana sokaklarda olan DİSK, dün bir eylem de Eskişehir’de gerçekleştirdi. Ayrıca Gezi direnişinde katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın öldürüldüğü yere karanfil bırakıldı.
Kıdem eylemi, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun katıldığı yürüyüş Hamamyolu’da bulunan Alaaddin Parkı’nda başladı.
KESK’in destek verdiği eyleme siyasi partiler de katıldı. “Kıdem Tazminatlarımız, İş Güvencemiz Yok Edilemez! Köleliğe Karşı #Direnİşçi” yazılı pankart açan DİSKliler, sloganlarla Adalar MİGROS’a yürüdü. Eylemde açlık grevine başlayan Beltaş işçileri de unutulmadı. “Bugün Açlık Grevine Başlayan Beltaş İşçileri Onurumuzdur” pankartı açan bir grup, “Beltaş işçileri onurumuzdur” sloganı attı. (HABER MERKEZİ)


KATİLLER ADALET ÖNÜNDE HESAP VERMELI
DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel Sekreter Arzu Çerkezoğlu, DİSK 2. Bölge Temsilcisi Bayram Kavak, DİSK Emekli Sen Şube Başkanı Suat Başaraner’in de aralarında bulunduğu bir grup, Ali İsmail Korkmaz’ın öldürüldüğü yere karanfil bıraktı.
Burada kısa bir konuşma yapan Beko, Gezi eylemlerini, ‘Adalet, özgürlük isteyen, mücadele ederek yaşanan korku imparatorluğunun duvarının yıkılması’ olarak yorumladı. “Ali İsmail’in davası Kayseri’ye alındı. Bizler bu davanın peşini bırakmayacağız” dedi.
 

www.evrensel.net