20 Kasım 2013 16:23

Taşeron işçiden Bakana yanıt

Direnişteki Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi işçileri, kıdem tazminatının “Taşeron işçiler yararlanamıyor” gerekçesiyle bireysel fona devredilmek istenmesine tepki gösterdi.

Taşeron işçiden Bakana yanıt

Paylaş

Tamer Arda Erşin

Direnişteki Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi işçileri, kıdem tazminatının “Taşeron işçiler yararlanamıyor” gerekçesiyle bireysel fona devredilmek istenmesine tepki gösterdi.
Fonun taşeron işçilere bir şey kazandırmayacağına dikkat çeken işçiler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e “Taşeron çalışmanın iyisi olmaz, iyilik yapacaksanız taşeron çalışmayı kaldırın” diye seslendiler.
İşten atıldıkları hastane önünde çadır kuran işçilerden Yusuf Kerim Cinemre, “Onların kırmızı çizgileri varsa, işçinin de var. Bizim kırmızı çizgimiz kıdem tazminatıdır” dedi. Tazminatın fona devredilerek farklı yerlere harcanacağının altını çizen Cinemre, “Yıllardır deprem vergisi topladılar, sonra Van’da depreme harcama yapamadılar. Vergiler soruldu ‘Yol yaptık’ dediler. Kıdemler toplayıp, paralar sorulduğunda ‘boğaz köprüsü yaptım’ mı diyecekler” diye sordu.
 
TAŞERON İŞÇİSİ HER İŞE KOŞULUYOR


Kıdemdeki düzenlemelere kendi yaşadıkları deneyimle tepki gösteren Hamdi Yürek, taşeron işçilerin asıl talebinin güvenceli ve insanca çalışmak olduğunu söyledi. İşyerinde taşeronlara her türlü işin yaptırılmaya çalışıldığına dikkat çeken Yürek, “Bizi insan olarak bile görmüyorlar. Her türlü işi yaptırıp, bir kaza olduğunda üstümüze atıyorlar” dedi. Yürek, “Şirket bizi hasta bakıcılığına ve tıbbi işlerde çalışmaya zorladı. Sözleşmeye madde ekleyerek her işçinin, iş çıkışında güvenliklerce aranacağını söyledi. Yani bizi resmen hırsızlıkla itham etti” diye anlattı.
 
‘HALI KADAR DEĞERİMİZ YOK MU?’

Taşeron işçilerinin durumunun kıdem tazminatında yapılacak değişikle değil, seslerinin duyulmasıyla düzeleceğini belirten Yürek, kendilerini görmeyen medya kuruluşlarına da “Mecliste bir halı değişiyor, manşetlere yansıyor. Soruyorum, bizim bir halı kadar değerimiz yok mu” diye tepki gösterdi.

‘BU MU ADALET?’

Ali Akça ise asıl amacın işçileri güvensiz ve emekli olmadan çalıştırılmak olduğunu söyledi. 13 yıldır çalıştığını ve birikmiş tazminatı olduğunu anlatan Akça, “Hükümet vermemek için yasa çıkarıyor. Patronlar ise işçiye girdi, çıktı yapıyor. Türkiye kanunu bu. Devlet de, patron da cebinden para çıkmasın istiyor. Bize gelince gelir vergisi alınıyor, bu mu adalet” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

 


 

 

ÖNCEKİ HABER

Grev hakkı için bakanlık önünde eylem

SONRAKİ HABER

Diriliş Ertuğrul dizisinin setinde 'çocuk oyuncuya şiddet' iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa