Dünyaya örnek olan ODTÜ\

Dünyaya örnek olan ODTÜ'ye Gökçek ceza kesti

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin atık su bedeli olarak 14.3 Milyon TL ceza kestiği ODTÜ, kendi suyunu arıttığı projesiyle +20 Rio'da Türkiye'yi temsil etmiş.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü'nün ODTÜ'ye atık su bedeli olarak 14.3 Milyon TL ceza kesmesi tartışma konusu oldu. Konuya ilişkin açıklama yapan Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, ODTÜ'nün kendi suyunu arıttığına ve bu atıksu projesiyle +20 Rio'da Türkiye'yi temsil ettiğine dikkat çekti.
Kendi suyunu arıtan bir üniversiteye atıksu cezası vermenin kamu yararından uzak olduğunu vurgulayan Bozoğlu, ODTÜ'nün akademisyenlerin çabasıyla yurt ve lojmanlarının suyunu kendisi arıtarak, sulama için kullandığını bildirdi.
Kalkınma Bakanlığı'nın ODTÜ Atıksu Arıtma Tesisi'ni Rio'da "Türkiye Sürdürülebilir Kalkınma Raporu: Geleceği Sahiplenmek Sürdürülebilir Kalkınma En İyi Uygulamaları 2012" raporunda övgü ile sunduğuna dikkat çeken Bozoğlu, tesis ile yılda 150 bin € civarında tasarruf sağlandığını kaydetti.  

'ÖNCE FABRİKALARI DENETLEYİN'
Bozoğlu, ODTÜ'nün kuyu suyu kullanmasına ilişkin tartışmaya ilişkin de şunları ifade etti: “En değerli su olan kuyu suyuna dair fabrikaları denetlemeyen, kaçak kuyuları tespit etmeyen, çevre denetiminin kapsamından kuyu denetimlerini çıkartan ve bir yıldır Gaziemir'deki kurşun fabrikasının bilimsel raporlara dayanarak ispatlanmış olan yer altı suvu kirliliğini dert etmeyen anlayış, bugün ODTÜ'yü atıksu bedeli ödememekle suçlamakta ve kesilen maddi ceza ile üniversitenin faaliyetlerinin azaltılmasına neden olmaktadır. Bu yüksek ve temelsiz ceza, öğrencilere verilen hizmetlerin artışına ve/veya bursların azaltılmasına neden olabileceği de unutulmamalıdır”.

'BİLİME KÖSTEK DEĞİL, DESTEK OLUN'
Bozoğlu açıklamasında, “ODTÜ'deki hukuksuz yol projesindeki tartışmaların üzerine böyle bir cezanın kesilmesi manidardır. Bu yaklaşımdan acilen vazgeçilmeli, çevresel teknolojinin gelişmesinde, bilimin üretiminde önemli çabaları olan üniversitelere tüm kamu kurumları destek olmalıdır. Aksi halde, dışa bağımlı çevre teknolojisi ne yazık ki ülkemize egemen olmaya devam edecektir” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net