Ahmet Kaya\

Fotoğraf: AA

Ahmet Kaya'ya saldıranlar Gezi direnişinde de Erdoğan'a saldırmış!

Başbakan Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuştu. Erdoğan, Ahmet Kaya’ya saldıranlarla, Gezi Parkı direnişine katılanların aynı kişiler olduğunu iddia etti.

Başbakan Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuştu. Erdoğan, Ahmet Kaya’ya saldıranlarla, Gezi Parkı direnişine katılanların aynı kişiler olduğunu iddia etti.

Hafta sonu Diyarbakır’da Mesut Barzani’yle buluşmalarını hatırlatan Erdoğan, “Diyarbakır’ın en büyük meydanında on binlerce Diyarbakırlı kardeşimizle bu coşkuyu paylaşmak çok anlamlıydı” dedi.

Erdoğan Diyarbakır buluşması ve kamuoyundaki etkilerine yönelik şunları söyledi:
“2009 yılında Milli Birlik ve Kardeşlik projemizi başlatırken ‘Anneler artık ağlamasın’ demiştik. Özellikle son bir yıl içinde bu temennimiz karşılık bulmaya başladı. ‘Biz anneler ağlamasın’ dedik ama cumartesi günü Diyarbakır’da ve 81 vilayetimizde bunun bir istisnasını yaşadık. Annelerin babaların tv başında sevinç gözyaşı döktüğüne şahit olduk. Bismil’de bir genç önümüzü kesit yanımıza geldi ve gözyaşlarıyla ‘Başbakanım barış istiyoruz ölmek istemiyoruz’ diyerek feryadını dile getirdi.
O gün mutluluktan ağlayan sadece Diyarbakır değildi. O gün mutluluktan gözyaşı döken Edirne, Mersin, Trabzon’du… O gün gözyaşı dökenler sadece Kürtler, Türkler değildi. Bu milletin huzura susamış her bir ferdi gözyaşı döküyordu. Ama birilerinin bu sevinci, bu umudu paylaşamadığını gördük. 4 gündür başta MHP olmak üzere siyasilerin Türkiye’ye egemen olan iklimi yaşayamadıklarını gördük.”

Kendileri için tarihin Hz. Adem’in yeryüzüne indirilmesiyle başladığını dile getiren Erdoğan,
“1960’ta 1980’de değiştirilen yer isimlerini sanki bin yıllık bir uygulama gibi millete sunuyorlar. 80 yıllık andı sanki bin yıllıkmış gibi millete sunuyorlar. Bu milletin tarihi 12 Eylül 1980’de başlamadı. Bu milletin tarihi kalıplara sığmayacak kadar zengin renkli ve kucaklayıcı bir tarihtir” dedi.
“Bu milletin tarihi Alpaslan’dan Fatih’e, Abdülhamit’ten Mustafa Kemal’e kadar sayılamayacak kahramanlar yazmıştır. MHP ve CHP milletvekilleri gitsinler ilk meclis zabıtlarını okusunlar. Bugün karşı çıktıklarını orada görecekler.Kürdistan kelimesini o meclis zabıtlarında görecekler. Anasır-ı İslam kavramını o zabıtlarda görecekler. Biraz daha geriye Osmanlıya gittiklerine doğu ve güneydoğunun Kürdistan eyaleti olduğunu görecekler.
1. Dünya savaşı sonrasında ülkemizi işgal edenler uzaydan gelmedi. O zulmü iliklerine kadar en iyi hisseden belki de Gazi Mustafa Kemal’di. Onlarla büyük mücadele etti. 29 Ekim 1923’te aynı Mustafa Kemal bu devletlerle barışa dostluğa dayalı ilişkiler başlattı.
Diyor ki Gazi, ‘Milli hudutlar içinde yaşana çeşitli İslam hususlar öz kardeşlerdir. Bizce kati olarak belirli olan bir şey varsa o da milli hudutlarımız içinde Türk, Kürt, Laz, Çerkez tüm İslami hususlar çıkar birliği içindedirler. Beraber çalışmaya karar vermişlerdir. Dindarca bir vahdet vardır. Hiç şüphe etmeyiniz ki Kürt, laza reyi sorulduğu zaman bu reyi vereceklerdir.’

MUSTAFA KEMAL DE Mİ BÖLÜCÜYDÜ?

Biz bugün aynı arzuları dile getirdiğimizde itiraz ediyorlar, hop oturup hop kalkıyorlar. Bunlar milletin ruh köküyle temas kuramıyorlar. Daha işin başında Mustafa kemal Irak ve Suriye halkları bizim kardeşimizdir diyor. Türkiye’nin yakın tarihi MHP ve CHP’nin çizdiği gibi bir tablo değildir. Bize ne diyorlar bölücü… Peki Mustafa Kemal de mi bölücüydü? ‘Kürt damadımız var’ diyen merhum Alpaslan Türkeş de mi bölücüydü. Devekuşu kafasını kuma gömer ‘dünya küçük’ der. Kusura bakmasınlar bizim dünyamız küçük değil. Biz tüm komşularımızla tüm dünya ülkeleriyle hiç tereddüt etmeden irtibat kurarız. Türkiye’nin kazanacağı her meselede harekete geçeriz.” ifadelerini kullandı.
“Türkiye kelimelerden, tabulardan korkacak bir ülke değil” diyen Erdoğan “Buradan milletime soruyorum bugüne kadar hangi yasak Türkiye’yi büyütmüştür. Tam aksine bütün bunlar Türkiye’yi geriletmiştir. Biz her ne yaptıysak Türkiye’yi normalleştirmek için yapıyoruz. Türk’ten alp Kürt’e vermiyoruz. Kürt’ten alıp Çerkez’e vermiyoruz. Biri türkü söyledi diye biri farklı kıyafet giydi diye bu ülke bölünmez” dedi.

SİZ DİYARBAKIR'I BAYRAKLA DOLDURAMIYORSUNUZ

Diyarbakır’da “Tek millet tek vatan tek bayrak” dediklerini hatırlatan Erdoğan, “Muhalefet oralarda tek millet, tek bayrak diyemiyor. Oraları Türk bayraklarıyla dolduramıyor” dedi.

“Lafa gelince de milliyetçilik diyor. Senin neren milliyetçi… Şivan Perwer Diyarbakır’da valilikte odaya girdiği zaman oradaki herkes heyecanlandı. Herkes bir sanatçı olarak ve vatanından 37 yıldır uzakta olan bir  olarak bakıyordu. Vatandaşlığı alınmış bir misafir olarak bakıyordu. Acaba bunu kimler yaptı. Bunu bedelini ödemesi gerekenler var herhalde. Aynı şeyi Ahmet Kaya’ya yaptılar. Ödül töreninde Ahmet Kaya’ya saldırdılar. Kimler saldırdı. Gezi Parkı’nda bize saldıranlar kimse onlar saldırdı. Şimdi diyorlar ki ben o sırada tuvaletteydim ben o sırada dışarıdaydım ulan hepiniz oradaydınız. Kamera kayıtlarında hepinizi görüyoruz. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar” dedi.

BDP’li yöneticilerin dil ve üslup sorunu olduğunu iddia eden Erdoğan, MHP’ye de “Sizin bıraktığınız borcu sıfırladık” dedi. Erdoğan, 11 yıllık iktidarları neticesinde Türkiye’nin her zamankinden daha kardeş bir Türkiye haline geldiğini de iddia etti. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net