\

'Dopingi gizlememe yardım etti'

Lance Armstrong yeni iddialarıyla spor gündeminin baş köşesine oturdu. Armstrong, UCI eski Başkanı Hein Verbruggen’in doping yaptığını bilmekle kalmayıp, bunun gizli kalması için de kendisine yardımcı olduğunu öne sürdü.

Doping yaptığı ortaya çıkınca 7 Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğu elinden alınan Lance Armstrong yeni iddialarıyla spor gündeminin baş köşesine oturdu. Armstrong, Uluslararası Bisiklet Federasyonu (UCI) eski Başkanı Hein Verbruggen’in doping yaptığını bilmekle kalmayıp, bunun gizli kalması için de kendisine yardımcı olduğunu öne sürdü. Verbruggen ise iddiaları reddetti.

İngiltere’nin Daily Mail gazetesi Lance Armstrong ile Armstrong’un doping kullandığını ilk ortaya çıkaran US Postal takım görevlisi Emma O'Reilly’i bir araya getirdi. Matt Lawton’a konuşan ikilinin röportajı bisiklet dünyasını bir kez daha sarstı.

FESTİNA ETKİSİ

Armstrong, ilk Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğunu kazandığı 1999 yılında yasaklı kortikosteroid maddesini kullandığının ortaya çıktığını söyledi. 1998’deki Festina doping skandalı sebebiyle bisiklet sporunun zor günler geçirdiğini hatırlatan Armstrong, Verbruggen’in kendisine, “Festina’dan bir yıl sonra bu spor için nakavt vuruşu olur. Bunu örtecek bir şey bulmalıyız” dediğini iddia etti.

Bunun üzerine yasaklı maddenin reçete tarihinin değiştirildiğini söyleyen Armstrong, yeni reçetenin US Postal doktoru Luis Garcia del Moral tarafından imzalandığını ve UCI’nin de bunu sorgusuz sualsiz kabul ettiğini söyledi.

‘ONLARI ASLA KORUMAM’

Lance Armstrong ilk kez UCI yetkililerine suçlamalar yöneltirken, “Bana yaptıklarından sonra onları korumak için asla yalan söylemem. Onlardan nefret ediyorum. Onlarla işim bitti” ifadelerini kullandı.

‘LANCE’E KİM İNANIR?’

1991-2005 arası UCI başkanlığı yapan Hein Verbruggen ise konuya ilişkin Daily Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, saklayacak hiçbir şeyinin olmadığını ve mesele dikkatlice araştırılacağı için de mutlu olduğunu söyledi. “Bağımsız komisyon benim için hiçbir zaman sorun olmadı. Saklayacak hiçbir şey yok” diyen Verbruggen, Hollanda Televizyonu NOS’a yaptığı açıklamada da “Ne zamandan beri Lance Armstrong sözüne güvenilen biri” ifadelerini kullandı. Verbruggen, Armstrong’un iddialarının mantık dışı olduğunu çünkü o dönemki muhatabın UCI değil Fransız Bakanlığı olduğunu söyledi.

KOMİSYON ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Hein Verbruggen sonrası UCI başkanlığına getirilen ve 2013 Eylül’üne kadar bu görevi sürdüren İrlandalı Pat McQuaid’in de Verbruggen’le birlikte sorgulanabileceği belirtildi. Verbruggen’e yakınlığıyla bilinen McQuaid, 2005 öncesi de önemli görevlerde bulunmuştu.

Brian Cookson başkanlığındaki yeni UCI yönetimi, iddiaları araştıracak bağımsız komisyonun çalışmasının bisiklet sporu için hayati önemde olduğunu dile getirdi.
Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nden (IOC) konu hakkında yapılan açıklamada ise “Dünyayı senelerce kandıran birinin iddialarını inandırıcı bulmak güç. Bu konu hakkında bir açıklama yapmak için dedikodu ve suçlamalardan ziyade araştırmanın neticesini bekleyeceğiz” denildi. Verbruggen’in eski IOC Başkanı Jacques Rogge’un yakın arkadaşı olduğu biliniyor.


‘İĞNE İZLERİNİ KAPATMAK İÇİN ONA MAKYAJ MALZEMESİ ALDIM'

Lance Armstrong’un doping kullandığını ilk ortaya çıkaran Emma O’Reilly ile buluşması da epey yankı yarattı. O’Reilly hiçbir zaman amacının Armstrong’u bitirmek olmadığını sadece diğer bisikletçileri korumak ve spordaki doping geleneğini ortaya çıkarmak istediğini söyledi. Armstrong ise “Ona bu suçlamaları yaptığımda, birçok şeyi/pozisyonu korumaya çalışıyordum. Tabii ki yaptığım affedilemez” dedi. Armstrong, hakkındaki iddialara karşılık O’Reilly’i “alkolik bir fahişe” olmakla suçlamıştı. Emma O’Reilly, 1999 Fransa Turu’ndan sonra basın toplantısı öncesi Armstrong’un kolundaki iğne izlerini kapatmak için makyaj malzemesi aldığını, başka bir zaman ise bisikletçinin kendisinden şırıngaları yok etmesini istediğini dile getirdi. (SPOR SERVİSİ)

www.evrensel.net