Haiti’de hükümet karşıtı gösteriler büyüyor

Haiti’de hükümet karşıtı gösteriler büyüyor

Haiti’de işsizliğe, yoksulluğa ve yolsuzluğa isyan eden binler bir kez daha sokaklara çıktı. Dün gerçekleşen eylemler, 2011’de görev başına gelen Michel Martelly iktidarındaki en büyük gösterilerden biri olarak kayıtlara geçti.

Haiti’de işsizliğe, yoksulluğa ve hükümetin yolsuzluklarına isyan eden binler bir kez daha sokaklara çıktı. Dün gerçekleşen eylemler, 2011’de görev başına gelen Devlet Başkanı Michel Martelly iktidarındaki en büyük gösterilerden biri olarak kayıtlara geçti.

Başkent Port-au-Prince’in varoşlarından başlayan yürüyüş, bir kez daha kent merkezine yaklaştıkça büyüdü. Martelly’nin istifasını talep eden binler kentin en işlek caddesinde barikatlar oluşturdu, üzerinde başkanın fotoğrafının bulunduğu poster ve bilboardları yaktı. Bazı arabaların camlarının da kırıldığı görülürken kitleye yönelik müdahale sonrası şiddetli çatışmalar yaşandı. Associated Press, bir kişinin başından vurulduğunu, sağlık durumunun henüz net olmadığını duyurdu. Göstericilerden Jean Daniel, “Martelly gidene kadar eylemlerimizi sürdüreceğiz” dedi. Martelly yandaşları da ayrı eylemler düzenledi. İki grup yer yer birbiriyle çatıştı.

Haiti’nin 1804’te Fransa’dan bağımsızlığını kazanmasında büyük rol oynayan Vertieres Savaşı'nın yıl dönümünde Haiti Başbakanı Laurent Lamothe ve Martelly’nin eşi de ülkenin kuzeyindeki Cap-Haitien kentindeki bir kilise törenine katıldı.  Lamothe açıklamasında, Vertieres Savaşı’na vurgu yaparak, “Birlik olmasaydık bu savaşı veremezdik. Birlik olmasaydık Haiti Devleti olmazdı” dedi.

Birleşmiş Milletler temsilcileri Cumartesi günü ülkede yaptıkları temaslarda Martelly ve muhalefet partilerine sorunlarını barışçıl şekilde çözmelerini söyledi. BM, ayrıca gösterilerin bastırılması için Haiti polisine personel yardımında bulundu.

Martelly’e yönelik eleştirilerden biri de genel ve yerel seçimlerin 2 yıldır erteleniyor oluşu. BM ve ABD, Martelly’i desteklerken, seçimlerin de düzenlenmesi için hükümeti uyarıyor. Senatör ve hükümetin önde gelen muhaliflerinden Moise Jean-Charles, “Uluslararası toplum yaşananları görmeli. Halk değişim için ayakta. Martelly ve Lamothe, para çalmak dışında ülke için hiçbir şey yapmıyor” dedi. (DIŞ HABERLER)
 

www.evrensel.net