Şirketler kâr, AKP tasarruf, hasta ilaç peşinde

Şirketler kâr, AKP tasarruf, hasta ilaç peşinde

Bulunamayan ilaçlar konusunu işlemeye devam ediyoruz. İki kanser hastası ilaçlarını bulmak için verdikleri mücadeleyi anlatıyor. Eczacı Odası ise şirketlerin ‘kâr’ ve Hükümetin ‘tasarruf’ politikasına dikkat çekiyor.

Bülent Taşpınar

Piyasanın ihtiyacına ve işleyişine göre düzenlenene sistemde hastaların ilaç bulması giderek zorlaşıyor. Y.H ve Zuhal Işık, meme kanseri tedavisi gören iki öğretmen. Y.H İzmir’de, Zuhal Işık Eskişehir’de yaşıyor.      

2010’da ameliyat olan Y.H. kemoterapi ve radyoterapi alıyor. Şu an ilaç tedavisi görüyor. Son bir aydır kullandığı Nolvadex-D’nin muadili olan Temokxifen kullanıyor.

İlaçları bitmek üzereyken, eczaneye gittiğinde, ilaçları getiren firmanın gümrükte sorun yaşadığını, ilaçların ancak aralık ayında geleceğini öğreniyor. Kendi olanaklarıyla ilaca ulaşmaya çalışıyor. Tanıdıkları vasıtasıyla ilacını Almanya’da buluyor. Şu an ilaçlarının Almanya’dan gelmesini bekliyor.Y.H, tedavisinde moralin önemli olduğunu, yaşadıklarının tedaviyi olumsuz etkilediğini söylüyor. Ayrıca sosyal güvenliği olmayanların, tedavisini sürdürebilmek için evini arabasını sattığını da anlatıyor.    

Zuhal Işık da ilacının piyasada olmadığını, ilacı bittiğinde öğreniyor. Kendi olanaklarıyla ilacı arıyor. Sosyal paylaşım sitelerinde duyuruyor. Bir hafta uğraşın sonunda ilacı İstanbul Kartal’da bir eczanede ve Denizli’de bir köyde bulabiliyor.

İlaç arama süreci Işık’ı çok yıpratmış. 10 yıl sürecek tedavisinde bu tür sorunlarla sık karşılaşacak olması kaygılarını artırıyor.


'SAĞLIKTAN TASARRUF OLMAZ'

İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, Hükümetin ısrar ettiği politikaların sonucu olarak basit ağrı kesicilerden, tansiyon, kalp ve kanser gibi hayati öneme sahip ilaçlara kadar pek çok ithal ilacın piyasadan çekildiğini belirtti.

2.5-3 yıl önce AKP Hükümetinin aldığı bir kararla ithal ilaçta avro kurunu 1.95’te sabitlediğini dile getiren Sayılkan, avronun yaklaşık 2.75 lira dolayında olduğu günümüzde ithalatçı firmaların zarar etmek istemediği için ilaçları getirmediğini belirtti. Aynı düzenlemede “Avro kuru yüzde 30’u geçerse fiyata yansıtılır” ibaresinin de bulunduğunu ancak yıllar içinde katbekat geçtiği halde hiçbir düzenleme yapılmadığını belirtti.

Bu nedenle ilaçların piyasadan birer ikişer çekildiğini belirten Sayılkan, Hükümetin sağlıkta “tasarruf” politikasını hatırlatarak, “2 milyon TL daha tasarruf edecekmişiz! Sağlıktan tasarruf edilir mi, sağlıktan daha önemli ne olabilir?” diye sordu. Sayılkan, sağlık harcamalarında giderek sayıları artan özel sağlık kuruluşlarının aslan payını aldığını, ilaçtan tasarruf edilerek sağlık bütçesinin dengelenmeye çalışıldığına dikkat çekti. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net