18 Kasım 2013 13:36

KDP'li Ali Avni: Ha Esad ha Müslim

Barzani'nin partisi KDP'den Ali Avni, PYD Eş Başkanı Salih Müslim için "diktatör" tanımını kullandı. Avni, "Ben öldürüldükten sonra ha Esad, ha Salim Müslim beni öldürmüş ne fark eder? PYD, Barzani'yi dinlese, bir yıl içinde Suriye'de federasyon kurulurdu" dedi.

KDP\'li Ali Avni: Ha Esad ha Müslim
Paylaş

Mesut Barzani'nin partisi KDP'nin Başkanlık Meclisi üyesi Ali Avni, PYD Eş Başkanı Salih Müslim için "diktatör" tanımını kullandı. Avni, "Ben öldürüldükten sonra ha Esad, ha Salim Müslim beni öldürmüş ne fark eder? PYD, Barzani'yi dinlese, bir yıl içinde Suriye'de federasyon kurulurdu" dedi.

Rojava'da geçici meclislerin kurulması ve Diyarbakır'da gerçekleşen Erdoğan-Barzani buluşması sonrası KDP'nin PYD'ye yönelik sert açıklamaları sürüyor. Barzani'nin "PYD ne devrimi yapmış?" şeklindeki açıklamaları sonrası bu kez sıra Ali Avni'deydi.

Rudaw TV'de konuşan Avni, Ortadoğu'daki mevcut durumun Kürtler'e önemli bir fırsat sunduğunu, Osmanlı İmparatorluğu'nun parçalanması ve bölünmesi gibi bir dönemden geçtiklerini, siyasi, ekonomik, hem de coğrafik olarak Ortadoğu'nun şekillendiğini söyledi.

Avni, şöyle dedi:

"Böyle bir durumu 5-7 yıl sonra göremeyiz. Bizim derdimiz Rojava değil, 4 parça Kürdistandır. Bunların sorunları birbirine bağlantılıdır. Biz Rojava'da federasyon kurulmasını ve Irak Kürt bölgesindeki gibi tarih sahnesinde yerini almasını istiyoruz. Ama, Rojava'da yanlış siyaset yapılırsa ve işler kötüye giderse bundan Irak Kürdistan'ı da etkilenecektir."

KDP Başkanlık Meclisi üyesi Ali Avni, Mesut Barzani'nin Rojava konusunda kendini etkili ve yetkili görme nedeninin oradaki gücünden kaynaklandığını iddia ederek "İttifak ettiğimiz güçler, burada yasalarla belirlenmiş bir yönetim var. Diğer Kürdistan parçalarındaki Kürtler henüz yasal bir statü elde etmemişlerdir. Ağır yük bizim üzerimizdedir. Bu konuda Halkı uyarmak zorundayız ki, ileride tarih bizi bundan sorumlu tutmasın" dedi.

Avni, Barzani'nin Diyarbakır ziyareti öncesi PYD ile ilgili sert açıklamasını yapmak zorunda olduğunu ifade ederken, "PYD'nin izlediği yanlış siyaset, Kürtler'in elindeki fırsatı kaçırmasına neden oluyor. Nasıl Osmanlı döneminde Kürtler'in devlet kurma fırsatı elinden alındı, şimdi de yapılanlar aynı duruma düşmemize neden olacaktır. Milletimizin açık açık orada yanlış bir siyaset yapıldığını bilmesi lazımdır. Kürtler yine parçalanıyor, güçsüz bırakılıyor" iddialarında buluındu.

KDP Başkanlık Meclisi üyesi Ali Avni, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"PYD, Barzani'yi dinlese ve Irak Kürdistanı'nın siyasetine önem verip hayata geçirseydi 1 yıla kadar Suriye'de bir federasyon kurabilirdi. 2 sene önce Rojava'daki bütün Kürt partilere destek verildi ve onlara birlikte hareket etmeleri için bütün olanaklar sunuldu. Sınır kapısı açıldı. Oraya lojistik destek verdik. Şimdi de bizim tarafımızdaki kapı açıktır. PYD'nin yanlış yaptığını ve bütün partileri yok saydığını söylüyoruz. Bunların yönetime dahil olmasını, Hewler anlaşmasının uygulanmasını istiyoruz. Kürtlerin bütün olarak Suriye'de rollerini oynamasını istiyoruz. Kürtler'in ne Esad ile nede Özgür Suriye muhalefeti ile sorunları var. Kürtler haklarını istiyor."

Avni, Salih Müslim'i "diktatör" olarak tanımladı ve Beşar Esad'la bir tutarak "Bu yükün altına girmek istemedik. Milletimiz bizden 'siz sebep oldunuz' diye hesap soracak. Esad gitse Müslim gelse ne farkı olacak? Biz sınır ticareti ile ticaret ile gelen paranın PYD için değil, bütün Kürtler için kullanılmasını istedik" dedi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

24 Kasım\'da Kadıköy\'de Rojava mitingi düzenlenecek

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa