Şili\

Şili'de ilk turun galibi Bachelet

Şili’de Yeni Çoğunluk adlı ‘ sol’ blokla seçime giren eski Devlet Başkanı Michelle Bachelet, oyların yüzde 46.7’sini alarak ilk turun galibi oldu. Öğrenci hareketlerinde öne çıkan 4 isim Parlamentoya girmeye hak kazandı.

Şili’de devlet başkanlığı seçimleri, adayların hiç biri yüzde 50’yi geçemeyince ikinci tura kaldı. 15 Aralık’ta gerçekleştirilecek ikinci tur, yüzde 46.68 oy alan merkez solun adayı Michelle Bachelet ile yüzde 25.01’de kalan merkez sağın adayı Evelyn Matthei arasında gerçekleştirilecek. Aradaki oy farkına ve seçim anketlerine bakıldığında Bachelet’in kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Öte yandan Şili’de koltuğunu devretmeye hazırlanan mevcut Devlet Başkanı Sebastian Piñera seçimlere katılımın yüzde 56’da kaldığını açıkladı.

SAĞ, BEKLENENDEN FAZLA OY ALDI
Şili’de Başkanlık seçimlerinin ilk turu dün yapıldı. Sosyalist Parti, Komünist Parti gibi çok sayıda sol örgütün oluşturduğu Yeni Çoğunluk (NM) isimli seçim blokunun adayı Michelle Bachelet yüzde 46.68 oy alarak birinci sıraya oturdu. Aynı zamanda Şili’nin ilk kadın devlet başkanı olan ve 2006 ila 2010 yılları arasında ülkeyi yöneten Bachelet, seçim sonuçlarının belli olmasının ardından yaptığı açıklamada “İlk rauntta kazanmanın zor olacağını biliyorduk. Gerçekten çok çalıştık ve neredeyse ilk rauntta kazanıyorduk. Aralık ayında kazanmak için de sıkı bir çalışma yürüteceğiz” dedi.

Şili’de iktidarda olan merkez sağ hükümetin seçim ittifakı olan Bağımsız Demokratik Birlik’in (UDI) Başkan Adayı Evelyn Matthei yüzde 25.01 oy alarak 15 Aralık’ta yapılacak ikinci turda yarışmaya hak kazandı. Matthei’nin beklenenden çok oy alması ise dikkat çekti. Anketler UDI’nın adayının yüzde 20 bile alamayacağını iddia ediyordu.
Seçimlerde, İlerici Parti (PP) adayı Marco Enríquez-Ominami ise 10.98 ile üçüncü oldu.  
Farklı sol eğilimlerden başkan adaylarının öne çıktığı Şili seçimlerinde kendilerini “sistem karşıtı, antikapitalist ya da ekososyalist” olarak ifade eden 5 aday arasında en yüksek oy alan Marcel Claude yüzde 2.98’de kaldı. .

4 ÖĞRENCİ LİDERİ MİLLETVEKİLİ OLDU
Öte yandan Şili Komünist Partisi parlamentodaki koltuk sayısını 3’den 7’ye yükseltti. Kazanan isimlerden biri de 2011-2012 öğrenci eylemlerinin lideri Camila Vallejo oldu.
Şili Üniversite Öğrencileri Federasyonu eski Başkanı Camila Vallejo, La Florida kentinden milletvekili seçildi. Vallejo dışında 3 eski öğrenci lideri daha parlamentoya girdi. Bunlardan Karol Cariola, Concepcion Üniversitesi Öğrenci Federasyonu Başkanıydı. Cariola da tıpkı Vallejo gibi Yeni Çoğnluk (NM) seçim bloku ile seçimlere katılan Komünist Parti'nin adayı olarak milletvekili seçilirken, Katolik Üniversitesi Öğrenci Federasyonu Başkanı Giorgio Jackson Demokratik Devrim seçim blokundan parlamentoya girdi. Camila Vallejo'nun son başkanlık seçimlerinde rakibi olan ve Şili Üniversite Öğrencileri Federasyonu Başkanlığını Vallejo'dan alan Gabriel Boric ise Özerk Sol isimli seçim ittifakının adayı olarak milletvekili koltuğuna oturmaya hak kazandı. Dört öğrenci lideri de seçime katıldıkları bölgede en çok oy alan adaylar oldular. Aralarından en yüksek oyla vekil seçilen ise Giorgio Jackson oldu. Jackson kendi seçim bölgesinde oyların yüzde 46’sını aldı. Camila Vallejo yüzde 43 oy alırken, Karol Cariola yüzde 38, Gabriel Boric ise yüzde 26 oy oranıyla seçildi.

BACHELET'İN SEÇİM BÜROSU İŞGAL EDİLDİ

Şili, 22 bin 362 dolarla kişi başına düşen milli gelirde Güney Amerika ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor. Ancak 17 milyon nüfuslu ülkenin yarısı ayda 500 dolardan daha az kazanıyor. Bachelet’in aralarında öğrenci lideri Camila Vallejo ve Inti Illimani’nin kurucularından Jorge Coulon’un da aralarında bulunduğu 'sol' bloku bu derin farkı kapatma iddiasındaydı. Bachelet, seçim kampanyası boyunca geliri yüksek kesimlere vergilerin artırılmasını ve 2011’de başlayan büyük öğrenci eylemlerinin baskısıyla da herkese parasız üniversite eğitimi sağlanmasını vaat etti. Bachelet’in Şili Komünist Partisi’nden ılımlı Hıristiyan Demokratlar’a pek çok kesimi kapsayan ittifakının bu vaatlerini gerçekçi bulmayanlar da var. Oy sayımı esnasında Bachelet’in seçim merkezlerinden biri “seçim reformu” talep eden bir grup öğrenci tarafından işgal edildi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net