Kasım’da yaprak dökümü

Kasım’da yaprak dökümü

Her yıl televizyon dünyası hummalı bir çalışmayla, bol reklamlarla yeni sezonun tanıtımını yapar. İzleyiciye ‘beni izleyin’ demek için renkli, dikkat çekici bütçesi kabarık reklamları da esirgemez haliyle...

Çağrı Sarı

Her yıl televizyon dünyası hummalı bir çalışmayla, bol reklamlarla yeni sezonun tanıtımını yapar. İzleyiciye ‘beni izleyin’ demek için renkli, dikkat çekici bütçesi kabarık reklamları da esirgemez haliyle... Kimi zaman bir dizi için yapar bunu, kimi zaman bir yarışma programı, kimi zaman da haber kuşakları için...Tutar mı? Bir şans oyunudur aslında... Ortaya atarsın, biraz beklersin sonra hoop ya çıkarsın ya inersin... İlk zamanlar sinyalini verir zaten bir yapımın tutup tutmayacağının...
Eylül- ekim aylarında televizyon dünyası ‘merhaba’ dedi yeni dönemlerine. Kıyasıya bir rekabette başladı... Diziler, yarışma programları, kadın programları... Yaklaşık 2 ay kadar geride kaldı. Büyük heyecan ve umutlarla sunulan yapımların kimi en tepelere kadar yükseldi, kimi de bu pastadan pay alamadı. Yavaş yavaş vedalar da başladı.

FATİH BİTTİ, BIRAKIN KONUŞALIM  DA BİTİYOR

İlk olarak Fatih dizisi veda etti. Büyük bütçeler ayrılmıştı halbuki dizi için... Reytinglerde her hafta biraz daha geriye gitti. Sonra da kanal el salladı diziye. Olan set emekçilerine oldu. Bütün yapımların vedalarının belki de en acı yanı bu... Sezonun ortalarına yaklaşırken iş bulmak zorlaşacak şimdi her biri için. Güvencesizliğin en yakıcı olanını sezon ortasında bir kez daha hissedecekler.
“Bırakın Konuşalım” programı da sona eriyor. Bugün Fox’daki bölümü yayımlanmayacak. İlk olarak Kanal D’de başlayan programa büyük umutlar bağlanmıştı. Nagehan Alçı ne de olsa ‘dediğim dedik’ bir kadındı. Karşısında ne Enver Aysever dayanabildi, ne de Altan Öymen. “Tozu dumana kattırır” diye düşündü kanal. Yanıldı.
Reytingler düşük gelince, Fox’a transfer oldu iki hafta deneme süresiydi adeta Alçı için... Olmadı. Nagehan Alçı burada da istediği reytingleri alamadı. FOX yönetimi aldığı kararla Nagehan Alçı’nın 2 hafta önce başlayan programına son verdi.
Geçtiğimiz hafta programın noktalanacağı iddiaları ortaya atılmış  Alçı’nın eşi Rasim Ozan Kütahyalı haberi yalanlamıştı. Fox TV konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve  “Nagehan Alçı ile” programı, yapım şirketi Artı Film’le özel şartlarda anlaşılamadığından, karşılıklı olarak bitirilmesi kararı alınmıştır” dedi. Yani, Nagehan’a da veda etme zamanı gelmiş oldu. Tabii insan düşünüyor: Acaba Nagehan’ı kendi haline mi bırakmak lazımmış? Nagehan’ı, Nagehan yapan Enver Aysever olabilir mi?  Kimseyle tartışmayınca, istediği reytingleri alamadı zira.

VELİAHT VEDA EDİYOR

Bir başka veda da “Veliaht” tan geliyor. Program bu hafta son kez ekranlara gelecek.Yayımlandığı ilk hafta sunucu Gözde Kansu’nun dekoltesine yapılan müdahale ile
gündeme geldi program. Birden bire memleketin gündemi oldu. AKP’li Hüseyin Çelik’in bir kadının kıyafetine yaptığı müdahale, epey tartışıldı, tepkiler topladı. Çelik’in açıklamaları Meclisin gündemine de geldi. Apar topar sunucu işten çıkarıldı... İşaret verilmişti bir kere Hükümet Sözcüsü kameralar karşısında bir kadının kıyafetine müdahale eder de yapım şirketi o sunucunun işine son vermez mi, verir. Aksi örnekler pek azdır ne de olsa.
Kansu’un yerine Murat Başoğlu’nun gelmesiyle tartışma yaratan Atv’nin “Veliaht” yarışması bu hafta final yapacak yapımlar arasına girdi.
Fox TV ekranlarında yayımlanan ve Zuhal Olcay, Seçkin Özdemir, Damla Sönmez gibi isimlerin rol aldığı “Bir Aşk Hikayesi” dizisi de vedaya hazırlananlardan.  Dizi 26 Kasım Salı akşam yayımlanacak olan 31. bölümüyle ekranlardan ayrılacak.

KANAL D KAN KAYBEDİYOR

Bu sene  en çok reyting kaybeden kanal Kanal D oldu. Hemen her yıl dizileri ve programları ile altüst ederdi reytingleri. Bu sene geçtiğimiz yıl zirveyi zorlayan dizileri bile çuvallamaya başladı. Mesela, İntikam o dizilerden biri. Kanal, Kayıp dizisinin de ikide bir yayın gününü, saatini değiştirerek yapboz tahtasındaki yerini bulmaya çalışıyor. Tabii bu aynı zamanda sabit izleyicisinin de kaybedildiği anlamına geliyor. Şimdilerde ise Çalıkuşu için tehlike çanları çalıyor. Dizi eleştirmenleri, televizyon yazarları bir süredir Kanal D’nin  Çalıkuşu’nun reytinglerinden memnun kalmadığını yazıyor.
Bunların akabininde ekranlara veda eden dizilerin yerine yenileri geliyor. Yenilere umut bağlanılıyor her yıl olduğu gibi. Bir sezona ortadan giriş yapmak riskli ama... Kanallar bu riski almak zorunda. Kasım ayı kanallarda adeta yaprak dökümü yaşandı... Bakalım yeni yapımlar ve devam edenler için önümüzdeki süreç neyi gösterecek?

www.evrensel.net