Rusya\

Rusya'da uçak düştü: 50 ölü

Rusya’nın Tataristan Özerk Cumhuriyeti başkenti Kazan’da Boeing tipi yolcu uçağı alana iniş yaptığı sırada yere çakıldı. 50 kişi yaşamını yitirdi.

Rusya’nın Tataristan Özerk Cumhuriyeti başkenti Kazan’da Tataristan Hava Yolları'na ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı iniş yaptığı sırada alev alarak yere çakıldı. Kazadan kurtulan olmazken 44 yolcu ve 6 mürettebat yaşamını yitirdi.

İniş sırasında uçağın yakıt tanklarından birinin alev aldığı, alevlerin ancak 1 saat sonra söndürülebildiği ifade edildi.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı yaşamını yitirenlerin listesini açıkladı. Buna göre ölenlerin arasında Tataristan Özerk Cumhuriyeti Başkanı Rüstem Minnikhanov'un oğlu Irek Minnikhanov ve Federal Güvenlik Servisi Başkanı Aleksandr Antonov da var.

Acil Durumlar Bakanlığı'ndan bir yetkilinin Interfax'a verdiği bilgiye göre pilotların iniş sırasında yaptıkları bir hata kazaya sebebiyet verdi. Ancak açıklamada teknik bir aksaklığın ve kötü hava koşullarının da kazaya neden olmuş olabileceği belirtildi. Federal Hava Ulaşımı Ajansı, uçağın kaza yapmadan önce inmek için 3 kez teşebbüste bulunduğunu aktardı. Kaza yaşandığı sırada havanın sıfır derecenin altında seyrettiği, güçlü rüzgarların, bulutlu bir havanın olduğu ancak bu durumun uçuşu ve inişi olumsuz etkileyecek seviyede olmadığı dile getirildi. Tataristan Hava Yolları'ndan yapılan açıklamaya göre her ikisi de 1966 doğumlu olan pilotların tecrübe eksikliği söz konusu değildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kaza sonrası hükümete olayın araştırılması için bir komisyon kurulması talimatını verdi.

Tataristan Hava Yolları'nın kazada yaşamını yitirenlerin ailelerine 93 bin 700'er dolar tazminat ödeyeceği açıklandı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net