Hacettepe’de 3 işçi daha atıldı

Fotoğraf: AA

Hacettepe’de 3 işçi daha atıldı

Hacettepe Hastanesi’nde 3 taşeron işçi daha işten atıldı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ‘yasadışı eylem’e katıldıkları gerekçesiyle işten atılan taşeron işçilerin sayısı artıyor.

Birkan Bulut

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ‘yasadışı eylem’e katıldıkları gerekçesiyle işten atılan taşeron işçilerin sayısı artıyor. 3 taşeron işçi daha işten atıldı. 

İhale sürecinde yaptıkları eylem nedeniyle işlerine son verilen işçiler, eylemlerine devam ediyor. İşçilerin cumartesi günü yaptıkları eylemden sonra 3 işçi daha işten çıkarıldı. Bununla birlikte işten atılan işçi sayısı 43’e çıktı.

İşten atılan Dev Sağlık İş üyesi işçiler Hacettepe Üniversitesi Rektörü Murat Tuncer’le yaptıkları görüşmeden ise olumsuz sonuç aldı. Yapılan görüşmede Rektör Tuncer “Ben değil, şirket işten attı” tutumunu sürdürürken grev yapıldığı ve bu nedenle bazı ameliyatların kesintiye uğradığını savundu.

Gazetemize konuşan Dev Sağlık İş Örgütlenme Uzmanı Ethem Akdoğan, cumartesi işlerine son verilen işçilerin önceki arkadaşları gibi aynı gerekçelerle işten atıldıklarını söyledi. Rektörlük ve işçiler arasında yapılan görüşmede Tuncer’in “şirket sizi başka bir yerde çalıştırmak istiyor” önerisini geri çevirdiklerini belirten Akdoğan, sağlık işçilerinin hastanede çalışmak istediklerini dile getirdi. Akdoğan, çadır kurarak devam edecekleri mücadeleyle direnişi büyüteceklerini ifade etti.

SES Ankara Şuıbe Başkanı İbrahim Kara ise bu işten geri adım atmayacaklarını belirtti. Yarın  kurulacak olan çadırda gece gündüz kalınacağını ifade eden Kara, “biz de geniş bir kamuoyu oluşturarak burayı Ankara’nın direniş alanı haline getirmeye çalışacağız” dedi . Şirketin direnişe verilen desteği görerek işçilere gözdağı vermek için işten atmaları arttırdığını dile getiren Kara, Tuncer’in işçilerin iş bırakarak hastane işlerini aksattığı yönündeki iddiaların da asılsız olduğunu ifade etti.

İşten atılan işçiler yarın saat 11.00’de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Heykel önünde çadır kurarak direnişi büyüteceklerini duyurdular. Eyleme birçok sendikanın da destek vermesi bekleniyor. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net