17 Kasım 2013 08:19

'Şili’de değişim başlamalı'

Şili’de bugün seçim günü. Tahminler sağ merkez hükümetin, sol merkez hükümetle yer değiştireceği yönünde. Inti Illimani'nin kurucularından aynı zamanda milletvekili adayı olan Jorge Coulon'la seçimleri konuştuk.

\'Şili’de değişim başlamalı\'

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

Elif Görgü

Şili’de bugün seçim günü. Tahminler sağ merkez hükümetin, sol merkez hükümetle yer değiştireceği yönünde. 2006-2010 yılları arasında da iktidarda olan ve neoliberal eğitim politikaları ve terörle mücadele yasaları çıkardığı için büyük eylemlerin ardından seçimleri kaybeden Eski Devlet Başkanı Michelle Bachelet’in, yeniden seçilmesi bekleniyor. Bachelet’in 2006’da seçilmesini sağlayan Demokrasi İçin Partiler Birliği, yeni sol partilerin de eklenmesiyle Yeni Çoğunluk (Nueva Mayoría) adıyla genişledi. Bu seçim blokunun milletvekili adaylarından biri de Jorge Coulon.
Coulon, diktatörlük dönemini Avrupa’da sürgünde geçiren, Türkiye’de de en çok “Venceremos/ kazanacağız” şarkıları ile tanınan ve zaman zaman konser vermeye de gelen Inti Illimani müzik grubunun kurucularından biri. Seçim blokunun temel partilerinden Komünist Partiden ve kendi yaşadığı kent Valparaiso’dan aday olan Jorge Coulon ile İnternet üzerinden söyleştik.
Coulon, yeni koalisyonun eski hükümetle aynı olmadığını savunuyor; ittifakın yeni katılımlarla dönüşüm geçirdiği ve iktidarın Diktatör Pinochet’in temsilcilerinin elinden alınması için bunun zorunlu olduğunu düşünüyor.

Biliyoruz ki Inti Illimani her zaman politikanın içideydi, fakat muzik aracılığı ile politika yapmak, politikayı parlamentodan yapmaktan farklı. Milletvekili adayı olmaya nasıl karar verdiniz?
Çünkü Şili tarihi açısından çok önemli bir an yaşıyor. Neoliberalizm kendi döngüsünü tamamladı ve reformlar ve derin değişimler dönemini başlamalı.  
Bu kendiliğinden olmayacak, Pinochet destekçisi güçleri iktidardan uzaklaştıracak geniş ittifaklara ihtiyaç var. Şili’nin bulunduğu bu noktada politik mücadelede rol almak ve Komünist Partinin listesinde yer almak beni heyecanlandırıyor.

Adayı olduğunuz siyasi ittifak bloku Piñera hükümetinden önce iktidardaydı ve uyguladığı politikalar (eğitim politikaları, yerli halklara yönelik politikalar vs.) nedeniyle halkın tepkisi ile karşı karşıyaydı ve bu yüzden seçimleri kaybetti. Siz, o zaman bu hükümeti eleştirmiyor muydunuz? Ne değişti?
Çok temel bir şey değişti, bu geniş siyasi koalisyon Pinochetçi sağdan iktidarı almanın yolunu arıyor. Bu ittifak,  Komünist Partinin ve soldaki diğer grupların da katıldığı bu merkez sol bir ittifaktır. Diktatörlük tarafından peşine en çok düşülen solun varlığı ile bu koalisyon etik ve politik nitelik açısından değişmiştir.

Adaylığınızın ve adayı olduğunuz partinin politik programı nedir?
Temel ilkesel noktalar: Şili için politik bir yeni anayasa. Ülkenin kaynaklarının yeniden dağılımını hayat geçirmek için büyük bir vergi reformu.  Kamu eğitim ve sağlık sisteminin yenilenmesi. İş Yasası’nda reform. Çalışanların sendikal haklarını ve işveren karşısındaki haklarını koruyacak yasalar. Emeklilik sisteminde, bireysel emeklilikten dayanışmacı bir sisteme geçişi içerecek reform. Benim kişisel olarak da kendi kentim Valparaiso ayrıca sanat ve kültür ile ilgili kendi programım da var.

Şili’nin bugün ne tür bir hükümete ihtiyacı var? Acil çözülmesi gereken sorunlar neler?
Şili’nin, gerçek bir değişimi gerçekleştirebilecek; laik cumhuriyetin değerlerine ülkeyi geri döndürebilecek, yurttaşlarını koruyacak ve Şili’nin ürettiği zenginliğin, doğal kaynakları ve yurttaşlarının emeği ile birlikte adil dağılımını sağlayacak güçte bir koalisyon hükümetine ihtiyacı var.

Son olarak seçim sonuçlarının nasıl olacağını tahmin ediyorsunuz? Başkanlık için yarışan adaylar için ne dersiniz?
Michelle Bachelet’in açık ara kazanacağını düşünüyorum. Arkasında büyük bir halk desteği var. Michelle dışında 8 aday daha var, bunların ikisi -Matthei ve Franco Parisi- sağ adaylar. Geri kalanlar ise bir dizi solcu aday. Bunlar, güven veren bir birlik sağlayamadılar. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Kapya biberi de maden tehdidinde

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aybet: Gazetecilikten mahkum olan yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa