Almanya’da PKK yasağı protesto edildi

Fotoğraf: AA

Almanya’da PKK yasağı protesto edildi

Almanya’nın PKK’yı 20. yıl önce yasaklaması 16 Kasım Cumartesi günü Berlin’de yapılan bir gösteriyle protesto edildi

Almanya’nın PKK’yı 20. yıl önce yasaklaması 16 Kasım Cumartesi günü Berlin’de yapılan bir gösteriyle protesto edildi. “Tatort Kürdistan” adlı inisiyatif tarafından çağrısı yapılan pek çok örgüt ve kurum ve kuruluş tarafından desteklenen eyleme 20 bin kişi katıldı. 
Alexanderplatz’da başlayan yürüyüşe Almanya dışında Fransa, Belçika, Avusturya, İsviçre ve Hollanda’dan Kürdistanlılar katıldı. Rojava devrimini de selamlandığı gösteride Alman sol grupları DİDF, AGİF ve Partizan gibi Türkiyeli göçmen kuruluşlar destek verdi.
Polisin yoğun güvenlik önlemleri altında kitle kent merkezinden yürüyerek Federal Meclis yakınlarındaki Brandenburg Tor meydanına geçti. Burada yapılan mitingde Barış ve Demokrasi Partisi(BDP) Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan  Kışanak, birlikte sahneye çıkarak, gösteriye katılanları selamladı.
Demirtaş Almanya’da yaşayan Kürtlerin baskı altında yaşadıkları için diyasporaya geldiklerini belirterek "Ancak halkımız şu anda yaşadıkları ülkelerde de baskı altında yaşıyor. Şunu herkes bilsin ki özgürlük sevdalıları, bütün engellemelere rağmen kendi davalarına sahip çıkıyor. Bunun sonucudur bugün Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşülüyor. Barış ve çözüm için diyalogdadır. Avrupa ve Almanya'da da eğer katkı istiyorsa, PKK yasağına son vermeli. Çünkü Almanya'nın PKK'nin üzerindeki yasak, barışa değil çözümsüzlüğe hizmet ediyor. Almanya barış sürecine katkı sunmak istiyorsa yasağa son vermeli. Samimi davranmalı" dedi. 
Almanya'da bir milyon Kürdün yaşadığını hatırlatan Selahattin Demirtaş, “Size soruyorum bir milyon kişi nasıl terörist oluyor? Bu kadar Kürdü kimse yasaklayamaz ve terörist ilan edemez. Kürtler burada yaşıyor. Örgütleniyor, çalışıyor, ülke ekonomisine katkı sunuyor. Almanya bunu görmeli. Seçimlerde yeni çıkmış hükümet Kürtlerin bu taleplerini artık dikkate almalıdır. Yılların yanlışını düzeltmelidir" diye konuştu. 
Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi adına konuşan DIDF Genel Başkanı Özlem Alev Demirel, Almanya'yı sert bir dille eleştirerek, " PKK'nin üzerindeki yasak anlamsızdır" dedi. Demirel, Almanya'nın PKK'yi yasaklayacağına ırkçı parti NPD'yi yasaklaması gerektiğini söyledi.
Heike Geiskeid ise Almanya'nın PKK'nin üzerindeki yasağı kaldırması gerektiğini belirterek, "Kürtler bunun acısını yaşıyor. Çünkü PKK'nin yasaklamasından dolayı Kürtler, büyük bir baskı altında yaşıyor. Bunun zararlarını görüyor. Bu bir toplumsal olaydır. Onun için en kısa zamanda bu yasağın kaldırılması gerekiyor" dedi.  Miting, Hozan Bengîn Agirî ve Simar'ın türküleriyle son buldu. (Berlin/EVRENSEL)
www.evrensel.net