16 Kasım 2013 10:01

Barzani ve Perwer sınırdan giriş yaptı

Başbakan Erdoğan'ın davetlisi olarak Diyarbakır'a gelecek olan Irak Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani ve Şivan Perwer, Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.

Barzani ve Perwer sınırdan giriş yaptı
Paylaş

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın davetlisi olarak Diyarbakır'a gelecek olan Federal Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, sabah saatlerinde Şırnak'ın Silopi ilçesinde bulunan Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı. Barzani'yi gümrük kapısında AKP Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar, Şırnak Vali Vekili Mustafa Akgün, Şırnak Emniyet Müdürü Avni Usta ve AKP İl Başkanı Mehmet Demir karşıladı.

Bir grup Habur Sınır Kapısı önünde Barzani'yi Kürtçe, 'Haşgeldin Başkan Barzani' yazılı pankart ile karşıladı. Kendisini karşılayanlarla el sıkışan Barzani için çok sıkı güvenlik önlemleri alındığı görüldü.

AKP Şırnak İl Başkanı Mehmet Demir, "Sayın başkanım hoş geldiniz Şeref verdiniz bizlere. Öyle ümit ediyor ve inanıyoruz ki bu ziyaretiniz Kürt ve Türk halkı arasında sevgi barış ve kardeşliğin daha da güçlenmesine vesile olacaktır. Zatı alinizin biz Kürtler için çok büyük değer ifade ettiğini özellikle belirtmek istiyorum. Sizin şahsınıza dair bu milletin yüreğindeki umudun hiçbir zaman sönmemesini diliyor tekrar hoş geldiniz şeref verdiniz baş göz üstüne geldiniz" dedi.

BARZANİ AÇIKLAMA YAPMADI

Barzani, açıklama yapmayacağını belirtmesi üzerine, Şırnak Milletvekili Emin Dindar ile birlikte yaklaşık 50 araçlık konvoy eşliğinde Diyarbakır’a doğru yola çıktı.

Aracında gazetecilere kısa bir açıklamada bulunan Kürt Sanatçı Şivan Perwer de, "Hepimizin gönüllü mutlu olsun. Bu mutluluğa ortak olmak için geliyoruz. Konuşulacak çok şey var ama onları sonra konuşacağız. Biz vatanımıza geldik güzel şeyler oluyor. Çok teşekkür ediyorum." dedi.

DİYARBAKIR"DA BARZANİ PANKARTI

Mesut Barzani için Diyarbakır'ın merkez Yenişehir İlçesi'nde ise Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği, Kuzey Irak'ta kullanılan Kürdistan bayrağı asarken, Devrimci Demokrat Kürt Derneği ise Kürtçe, 'Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Sayın Mesut Barzani Kuzey'deki vatanınıza hoşgeldiniz' yazılı pankart astı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cehş û tırşık

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa