16 Kasım 2013 06:00

Çelik-İş, İSDEMİR işçileriyle buluştu

Çelik-İş, Osmaniye'de oturan İSDEMİR işçileriyle yemekli bir toplantı yaptı. Toplantıya yaklaşık Çelik-İş Genel Başkanı Cengiz Gül dahil 500 kişi katıldı.

Çelik-İş, İSDEMİR işçileriyle buluştu
Paylaş

Halil İmrek

Çelik-İş Sendikası Osmaniye ilinde oturan İSDEMİR işçileri ile yemekli bir toplantı yaptı. Toplantıya yaklaşık 500 kişi katıldı. Çelik-İş Genel Başkanı Cengiz Gül, Şube yöneticilerinin katıldığı toplantının açılışını Osmaniyeli olan ve uzun süredir Çelik-İş’te değişik kademelerde görev yapan Nurettin Gürgeç yaptı.
Gürgeç, İsdemir işçilerinin birlik ve beraberliğini kimsenin bozamayacağını, Osmaniye’deki İsdemir işçilerinin verdiği birlik fotoğrafının bunun göstergesi olduğunu söyledi.
Toplantıda konuşan Çelik-İş Genel Başkanı Cengiz Gül, Osmaniyeli işçilere sendikalarına sahip çıktıkları için teşekkür etti.
Çelik-İş’in İsdemir’de grev ve direnişler üzerinden örgütlendiğini hatırlatan Gül, 89 yılında gerçekleşen ve 137 gün süren İsdemir grevinde Türk Metal’in grevi kırmaya dönük girişimleri olduğunu söyledi.

‘89 GREVİNDE DE 2013 GREVİNDE DE AYNISINI YAPTI’

Türk Metal Sendikasının 89 grevinin 100. gününde İsdemir’e gelip grevdeki işçileri üye yapmaya kalktığını söyleyen Gül, “O dönem başaramadılar, grevde yüzde 300 zamlar aldık. Grevden sonra o dönemki siyasi hükümetle birleşip Çelik-İş’i barajın altında bıraktılar.  Özdemir-İş Sendikası ile birleştik. Hak-İş konfederasyonuna katıldık” dedi.
Türk Metal’in 2013 yılında gerçekleştirdikleri ve 22 gün süren grevden sonrada aynı misyonu oynadığını savunan Gül, bu uğursuz girişimleri boşa çıkaracaklarını söyledi.
Gül, Türk Metal’in darbe döneminde ise DİSK/Maden-Sen’i yıkmak için darbecilerle birleştiğini ERDEMİR’de örgütlü olan Maden-Sen’i işyerinden çıkardığını ifade etti. Gül, Türk Metal’in tarihinin grev, direniş ve işçi haklarını savunmak üzere kurulu olmadığını söyledi.

‘TÜRK METAL’DE NE DEĞİŞTİ?’

Çelik-İş’in demokratik bir sendika olduğunu bunun gereğini her koşulda yerine getirdiklerini savunan Gül, Çelik-İş olarak eksiklerinin, hatalarının olabileceğini ama bunu sendika içi demokrasi ile çözülebileceğini, başka bir sendikaya giderek çözüm üretilemeyeceğini söyledi. Gül, 15 Ocak’ta yapılacak işyeri delege seçimleri ile bunu bir kez daha göstereceklerini ve herkesin bu demokratik seçimde yer almasını istedi.
Gidilen sendikanın demokratik olmayan sarı bir sendika olduğunu belirten Gül, Türk Metal’e giden İSDEMİR işçilerine seslendi: “Bu sendikanın neyi değişti ki işçi kardeşlerim bu sendikaya geçsin. Biz sinirle bir öfkeyle, yalan yanlış bilgilendirme sonucu giden işçi arkadaşlara kızgın değiliz. Türk Metal’de olan 700–800 kadar işçinin kendi öz yuvasına döneceğinden herhangi bir şüphemiz yok. Son zamanlarda dönüşler başladı. Ancak işçileri kandıran, yönlendiren ve sendikasına ihanet edenlere kapımız açık değil” dedi. (Osmaniye/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Göçmen kadınlar eşitlik mücadelesi veriyor

SONRAKİ HABER

YSK, Ceylanpınar Belediye Başkanı Abdullah Aksak’ın mazbatası iptal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa