15 Kasım 2013 14:28

Arınç'a göre Ayasofya 'mahsun' halde

Bülent Arınç, Ayasofya Müzesi'ne ilişkin konuştu. "İşgüzar birileri burayı müze yapmış" diyen Arınç, İznik ve Trabzon'da Ayasofya isimli 2 yapıyı camiye çevirdiklerini hatırlattı ve "Bu mahsun Ayasofya'nın güleceği günlerin yakın olmasını Allah'tan diliyoruz" dedi.

Arınç\'a göre Ayasofya \'mahsun\' halde
Paylaş

Bülent Arınç, Halı Müzesi'nin açılışında, Ayasofya'ya ilişkin konuştu. "İşgüzar birileri burayı müze yapmış" diyen Arınç, İznik ve Trabzon'da Ayasofya isimli 2 yapıyı camiye çevirdiklerini hatırlattı ve "Bu mahsun Ayasofya'nın güleceği günlerin yakın olmasını Allah'tan diliyoruz" dedi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu yapılan Ayasofya Külliyesi yanındaki Halı Müzesi'nin açılış törenine katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,  "Biz şimdi Ayasofya Camii'nin hemen hemen yanındayız. Bence kulaklarınız duymasa bile gönlünüzden geçen bir şeyler olduğuna inanıyorum. Ayasofya, bize bir şeyler söylüyor. Acaba Ayasofya bize neler söylüyor?" derken, kameramanları da Ayasofya'yı çekmeleri için "Kameralarınıza dikkat edin arkadaşlar" diyerek uyardı.

İŞGÜZAR BİRİLERİ, 'BURASI MÜZE OLSUN' DEMİŞ

Bülent Arınç, daha sonra şunları söyledi: "Neler söylüyor diye, şöyle gönlümüzden bir geçirelim bakalım. Tarihin geçmiş yüzyıllarından bu yana Ayasofya bu haliyle sadece Türkiye'nin, sadece Osmanlı döneminin, sadece 1400-1300'lere sıkışmış haliyle çok daha öncesinden Ayasofya kelimesinin ihtiva ettiği anlamları bir defa şöyle düşünmemiz lazım. Çok şükür benim dönemimde 2 tane beni çok mutlu eden gelişme yaşadık. Biz, Ayasofya ismini taşıyan 2 camimizi tekrar cami olarak ibadete açtık. Bunlar zaten camiydi. Ama başka maksatla kullanılıyordu. Bunlardan birisi İznik'teki Orhan Ayasofya Camii'dir. Osman Gazi'nin oğlu Orhan Gazi'nin Bursa'nın fethinden sonra camiye tahayyül ettiği 1300'lerdeki bu cami, 721 yıl cami olarak ibadete açık kaldı. Sonra bir baktık ki, küçük biletler kasilen bir müze haline gelmiş. Trabzon'daki Ayasofya Camii. Orada yüzyıllar boyu cami olarak kalmış. Sonra birisi bir karar vermiş, müze haline gelmiş. Türkiye Cumhuriyeti Devleti laik, sosyal, demokrat ama bir de hukuk devleti. Hukuk devletinde yazılı hukuka bakmamız lazım. 6570, gayrimenkullerin kiralanmasıyla ilgili bir kanun. İbadethaneler, ibadet dışında başka bir maksatla kullanılamaz, diyor. Hukuk devleti olduğumuza göre bu konuda ne yapmalıyız diye düşündüm. Yapacağımız şey şuydu; burası bir camidir, ibadet amacıyla açılmıştır ve yüzyıllar boyu kullanılmıştır. Onu bir başka maksatla kullanan kim olursa, olsun, Kültür Bakanlığı da, müzeler de bizim. Bakın, Halı Müzesi açıyoruz. Halı Müzesi açtığımız gibi Yazma Eserler Müzesi de açıyoruz. Ama bir cami, bu kanunun bu maddesine göre ibadet dışında kullanılabilir mi? Hayır, kullanılamaz, dedik. Ayasofya Camii, İznik'te esasen müzeye çevrilmesiyle ilgili hiçbir karar da olmamasına rağmen işgüzar birileri, 'Burası müze olsun' demişler, küçük kağıtlara da birer liralık giriş bileti kesmek suretiyle müzeye çevirmişler. Hiçbir işlem bile yapmaya gerek kalmadan Genel Müdürlüğümüz, 'Burası camidir, ibadet amacıyla cami olarak kullanılacaktır' dedi, 2 sene evvel Kurban Bayramı namazıyla birlikte Ayasofya Camii ibadete açıldı. Arkadaşlar bizim içimizden, bu topluluğu tenzih ediyorum, ama birileri, 'Olmasın nereden çıktı, cami eksikliği mi var' dediler, 3 veya 4 kişi. Ama inanın, farklı inanç mensuplarından veya azınlıklardan bu lafı söyleyen bir kişi bile çıkmadı. Burada isim vermek gerekmez, ama en tepe noktasında bu işlerde muhatap aldığımız bir insan bile, 'Yaptığınız karara saygı duyuyoruz' dedi. Ama bizim içimizden 3 veya 4 kişi, 'Biz, başka camiler yaparız. Burası müze olarak kalsa daha iyi olur' dedi. Hadi onların görüşlerine de saygı duyalım. Ama kanunun bize yüklediği bir sorumluluk var; cami, ibadet dışında başka bir maksatla kullanılamaz."

"Geçmiş dönemlerde bunlara göz yummak mümkün olabilir. Ama şimdi başka bir Türkiye var" diyen Arınç, yeni Türkiye'de hukukun egemen olması gerektiğini söyledi. Arınç, Trabzon Ayasofya Camii'nin de ibadete açılması için karar verdiklerini ve bunun üzerine dava açıldığını belirterek, "İznik Ayasofya'da dava açan olmadı. Ama Trabzon'da dava açan da oldu. Ama çok şükür hukuk devlet olan Türkiye'de artık hakimler var. Çok şükür Trabzon Ayasofya Camii de hukuk kararıyla cami olduğu tescil edildi ve böylelikle 2 tane küçük Ayasofya Camii ibadethane olarak faaliyete geçildi. Darısı demeyeceğim, farklı anlarsınız. Ama Ayasofya Ayasofya derken, sanki gönlüme bunlar geliverdi. Bu mahsun Ayasofya'ya bakıyoruz, inşallah güleceği günlerin yakın olmasını Allah'tan diliyoruz" dedi.

AYASOFYA'NIN TARİHİ

Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından MS 532-537 yılları arasında inşa edilen katedral, İstanbul'un Osmanlılar tarafından ele geçirilmesiyle birlikte 1453'ten sonra camiye dönüştürüldü. Ayasofya, 1935 yılından bu yana müze olarak hizmet veriyor.  (İstanbul/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ahmet Türk, Barzani\'nin ziyaretini yorumladı

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa