14 Kasım 2013 14:50

Irak'ta Kerbela törenine saldırı: Onlarca ölü

Irak'ta Kerbela'da yaşamını yitirenleri anma törenlerine düzenlenen intihar saldırısında en az 35 kişi hayatını kaybetti.

Irak\'ta Kerbela törenine saldırı: Onlarca ölü
Paylaş

Irak'ta Kerbela katliamında yaşamını yitirenleri anma törenlerine düzenlenen intihar saldırısında en az 35 kişi hayatını kaybetti.

Irak'ın Es Saadiye kentinde, 680 yılında Kerbela'da Emevi halifesi Yezid'in İmam Hüseyin dahil 72 kişiyi katletmesi olayını anmak için toplananlara yönelik intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda şu ana kadar en az 35 kişinin yaşamını yitirdiği, 65 kişinin ise yaralandığı belirtildi.

Şii'lerin kutsal kabul ettiği Aşure günü gerçekleşen saldırının polis üniforması giyen bir intihar bombacısı tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. Reuters'a göre saldırıda ölenlerin çoğunluğu Şii Kürtler.

47 yaşındaki taksi şoförü Kadim el Zerkuşi Reuters'a hastanede yaptığı açıklamada, "Aniden büyük bir patlama sesi duydum. Her tarafı sis ve duman kapladı daha sonra da kendimi ölü ve yaralı insanların arasında buldum. Hepsi yardım istiyordu" dedi.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı ancak Şii'leri İslam dinini bozuşturmakla suçlayan el Kaide olağan şüpheli olarak öne çıkıyor. Irak'ta Birleşmiş Milletler rakamlarına göre Nisan ayından bu yana 6 bine yakın kişi benzeri saldırılarda yaşamını yitirdi.

Bu yılki Kerbela anmalarına 2 milyon kişinin katılması beklenirken, Irak hükümeti de güvenlik önlemlerini artırmıştı. Başkent Bağdat'ın 100 kilometre güneyinde yer alan Kerbela'da 35 binden fazla polis ve asker görevlendirildi. Beklenen 2 milyon ziyaretçinin 200 bininin Irak dışından geleceği tahmin ediliyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kayseri\'den Ali İsmail Korkmaz davasına çağrı

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa