14 Kasım 2013 07:48

Bu hastane çok hasta!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından 2011’de 21 milyonluk bedelle taşeron şirkete ihale edilen 150 yatak kapasiteli Tunceli Devlet Hastanesi, eksikleri tamamlanmadan ekim ayında teslim alındı. 150 yatak kapasiteli yeni devlet hastanesi açılmadan adeta dökülüyor.

Bu hastane çok hasta!

Paylaş

Kemal Özer

Dersim’de TOKİ tarafından taşeron firmaya yaptırılan 150 yatak kapasiteli yeni devlet hastanesi açılmadan adeta dökülüyor.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından 2011’de 21 milyonluk bedelle taşeron şirkete ihale edilen 150 yatak kapasiteli Tunceli Devlet Hastanesi, eksikleri tamamlanmadan ekim ayında teslim alındı. Ardından kent merkezinde bulunan eski hastanedeki bazı bölümler, henüz eksikleri tamamlanmayan Atatürk Mahallesi’ndeki hastaneye taşınmaya başlandı. Taşınmayla birlikte yeni hastanedeki eksiklikler de gün yüzüne çıkmaya başladı. Yeni olmasına rağmen duvar ve zemininde çatlaklar oluşan yeni hastanede, havalandırma olmaması, asansörlerin bir bölümünün çalışmaması, otomasyon sisteminin olmayışı tepkilere neden oldu.

Tepkiler üzerine, Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ile İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından oluşturulan bir ekip, hastanede yaptığı incelemede 60 küsur kusurlu imalat tespit ederek TOKİ’ye bildirdi. Çevre düzenlemesi çalışmalarının da devam ettiği yeni hastanede bir yandan da taşıma işlemleri sürüyor.

NASIL TESLİM ALINDI?

Hastanedeki eksiklerle ilgili açıklama yapan SES Şube Başkanı Gürbüz Solmaz, “Yemekhane tavanı ters tavanla kapatılması gerekirken, her şey açıkta. Burada böceklerden tozdan topraktan geçilmeyecek. TOKİ’nin bunların tamamını kapatıp teslim etmesi gerekiyordu. Bu şekilde nasıl teslim edildi, nasıl teslim alındı burası muamma. Sıkıntılar sadece yemekhane ve mutfakla ilgili de değil. Otomasyon servisi çalışmıyor. Yatan hastaların bulunduğu bölümde havalandırmalar çalışmıyor” dedi. Yeni hastanede sağlık çalışanlarının sağlıksız ortamda çalışmak zorunda bırakılacağını söyleyen Solmaz, sağlıklı olmayan ortamda sağlık emekçilerinin sağlıklı hizmet veremeyeceğini kaydetti.

Yeni Devlet Hastanesinin duvar ve zemininde çatlak ve açılmalar oluştuğunu anlatan Solmaz, Dersim’in deprem hattı üzerinde olduğunu daha önce Pülümür ve Erzincan depreminde büyük acılar yaşandığını hatırlattı. Solmaz, hastanenin depreme dayanıklı olup olmadığını öğrenmek istediklerini söyledi.

GÖĞÜS VE KOAH HASTALARI RİSK ALTINDA

Yeni hastanede yatan göğüs ve KOAH hastalarının risk altında olduğunu dile getiren Gürbüz Solmaz, “Eksiklerin tamamının müteahhit firma tarafından tamamlanıp teslim edilmesi gerekirken bu yapılmamıştır. Havalandırma sistemi çalışmıyor. Bu göğüs ve KOAH hastaları açısından ciddi bir risktir” şeklinde konuştu.

Yıllarca iyi ve yeni bir hastane özlemi çektiklerini belirten Solmaz, “Demek ki Ak Parti’nin bize, halkımıza, vatandaşlarımıza verdiği değer bu kadarmış. Bunu kabul etmiyoruz. Bu işin peşini de bırakmayacağız” dedi. (Dersim/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Sayıştay’da usulsüzlük Meclis gündeminde

SONRAKİ HABER

Antalya'da belediye başkan adayları kim, önceki seçimlerde ne olmuştu?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa