Çelik-İş, kıdem tazminatı fonunu savundu

Çelik-İş, kıdem tazminatı fonunu savundu

ÇELİK-İŞ İSDEMİR’de işçilerle yemekli bir toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan Çelik-İş Genel Başkanı Cengiz Gül, kıdem tazminatı fonunun şart olduğunu ileri sürdü.

ÇELİK-İŞ İSDEMİR’de işçilerle yemekli bir toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan Çelik-İş Genel Başkanı Cengiz Gül, kıdem tazminatı fonunun şart olduğunu ileri sürdü.
Hak İş’in kıdem tazminatı fonu için işçilerden yana önerilerde bulunduğunu savunan Gül, ‘Kıdem fonuna şiddetle ihtiyacımız var. Özel sektörde işyerleri iflas ettiğinde kıdem tazminatı fonu ödenmiyor. Devlet de ödemiyor. Fonla birlikte kıdem tazminatımız yok olmayacak” dedi.

Kıdem tazminatının fona devredilmesiyle emek özgürlüğünün, emeğin pazarlama özgürlüğünün olacağını iddia eden Gül “İşçi bugün çalıştığı yerden kendi isteği ile ayrılamıyor. Buna kıdem tazminatı sistemi engel oluyor. Bir işyerinde 2 bin lira maaş alıyorsun başka bir yerde 3 bin lira maaş teklifi aldın. Ama gidemiyorsun. Niye çünkü gönüllü ayrılırsan kıdem tazminatını kaybediyorsun. Kıdem tazminatı fonuyla gönüllü işten ayrılırsak da kıdem tazminatını alacağız” dedi. Türkiye’de taşeron işçilerinin kıdem tazminatından faydalanamadığını bunun için de kıdem fonunun gerekli olduğunu savunan Gül, ‘Taşeron işçileri 11 ay 29 gün çalıştırılıyor. 30. günde işten çıkarılıyorlar. Bir yılları dolmadan giriş çıkış yaptırılıyor. Ve böylece kıdem tazminatından faydalanamıyorlar. Herkes kıdem tazminatı alacak’ dedi.  Hak İş konfederasyonu olarak kıdem fonunu desteklediklerinin altını çizen Gül, kırmızı çizgilerinin gün sayısının düşürülmemesi olduğunu söyledi.

‘TÜRK METAL’E GİDEN İŞÇİ SAYISI AZ’

Son on beş gün içinde, Türk Metal’e giden işçinin olmadığı gibi son bir haftadır Çelik-İş’e geri dönüş yapıldığını savunan Gül, Çelik İş’in metal sektöründe büyümesinin engellenemeyeceğini söyledi. Türk Metal Sendikasının Çelik-İş’in yetkili olduğu ve sözleşme yaptığı bir işyerine girmesinin etik olmadığını belirten Gül, önceki TİS döneminde yüzde 40 zam aldıklarını, Türk Metal’in ERDEMİR’de yüzde 4 aldığını ama kendilerinin ERDEMİR’e girmediğini ifade etti.

Türk Metal’in İSDEMİR’deki üye sayısının 700-800’i bulmadığını savunan Gül, Çelik İş ve Türk Metal sendikasının İSDEMİR’deki üye sayısını Çalışma Bakanlığından resmi olarak talep edeceklerini ve bu bilgileri panolara asacağını belirtti.

Gül, giden işçilere kapılarının açık olduğunu ama işçileri kışkırtan ve sendikayı karalayarak Türk Metal’e gidişi örgütleyenlere sendikanın kapısını açmayacaklarını söyledi. Çelik İş’in İSDEMİR’de 15 Ocak’ta demokratik bir seçim yapacağını söyleyen Gül, Türk Metal’e gitmiş olan işçilerin 14 Aralık tarihine kadar Çelik İş’e geri dönmeleri halinde Çelik İş’te aday olabileceklerini seçme ve seçilme hakkını kullanacaklarını söyledi. İSDEMİR’de işyeri komiteleri kurduklarını söyleyen Gül, bu komitelerin geri dönüşlerde etkili olduğunu söyledi. (Hatay/EVRENSEL)

www.evrensel.net