Sağlık emekçilerinden Ayla Bilmez\

Sağlık emekçilerinden Ayla Bilmez'e destek

Mersin Sağlık Hakkı Meclisi, hakkını aradığı için çıkarıldığı işine geri dönmek için 45 gündür direnen engelli Ayla Bilmez'e destek ziyaretinde bulundu. Meclis'in her zaman yanında olacaklarını belirttiği Bilmez, "Hakkımı alıncaya kadar direnişim devam edecek" dedi.

Mersin Sağlık Hakkı Meclisi, hakkını aradığı için çıkarıldığı işine geri dönmek için 45 gündür direnen engelli Ayla Bilmez'e destek ziyaretinde bulundu. Meclis'in her zaman yanında olacaklarını belirttiği Bilmez, "Hakkımı alıncaya kadar direnişim devam edecek" dedi.

Mersin Sağlık Hakkı Meclisi, Silifke Devlet Hastanesi'nde çalışırken "İdari amire ve işverene ahlaki itaatsizlik" ettiği iddiasıyla işten çıkarılan ve işine geri dönmek için hastane bahçesinde açtığı çadırda 45 gündür direnen taşeron işçi Ayla Bilmez'e destek ziyaretinde bulundu. Meclis bileşenleri temsilcilerinin yanı sıra emek ve demokrasi güçleri temsilcilerinin de yer aldığı destek ziyaretinde açıklamada bulunuldu. "Taşeronlaşmanın son kurbanı Ayla Bilmez'e sahip çıkıyoruz" pankartının açıldığı açıklamada sık sık "Taşeron sağlığı zararlıdır", " Herkese sağlık güvenli gelecek" sloganları atıldı. Meclis adına hazırlanan açıklamayı okuyan Mersin Tabip Odası Başkanı Galip Kırıcı, Silifke Devlet Hastanesi yönetiminin taşeron firma ile birlikte hakkını arayan Ayla Bilmez'i rencide ederek işten çıkardığını hatırlatarak, "Baskıları boyun eğmeyen Ayla Bilmez'in iş akdi hukuka aykırı şekilde haksız yere feshedilmiştir" dedi.

'BİR İNSANIN HAKKINI SAVUNMASI NE AHLAKSIZLIK OLDU?'

Bilmez'in işten çıkarılma gerekçesi olan "İdari amire ve işverene ahlaki itaatsizlik" tepki gösteren Kırıcı, "Buradan soruyoruz Ayla Bilmez nasıl bir ahlaksızlık yapmıştır. Buradan kamuoyuna sesleniyoruz hakkını savunmak ne zamandan beri ahlaksızlık oldu" diye sordu. Silifke Devlet Hastanesi yönetiminin haksız yere işten çıkardığı Bilmez'e tekrar işe alması çağrısında bulunan Kırıcı, Mersin Sağlık Hakkı Meclisi olarak 30 Eylül'de hastane önünde açtığı çadırda direnen Ayla Bilmez'in yanında olacaklarını vurguladı. Kırıcı'ın ardından konuşan SES Mersin Şube Başkanı Selman Günbat ise, emekçileri iş güvencisinden mahrum eden taşeronlaşmaya karşı olduklarını belirterek, kim olursa olsun taşeronlaşma karşı mücadele eden ve bundan mağdur olan herkesi yanında olacaklarını kaydetti.

'DİRENİŞİM DEVAM EDECEK'

Ayla Bilmez ise, 11 yıl boyunca temizlik işçisi olarak çalıştığı Silifke Devlet Hastanesi'nde başka işlerde de çalıştırıldığını belirterek, gasp edilen haklarını almak içi verdiği mücadele nedeniyle kendisine mobbing uygulandığını söyledi. Bilmez, "Hakaretlere maruz kaldım, en az 20 kere yerim değişti, dört kişinin çalıştığı birime tek başıma verildim. En son kurumun içine tartaklamaya kadar gitti üzerimdeki baskı ve buna çok üzüldüm. 11 yıllık emeğimin üzerine çizik çizdikleri gibi onurumu ve şerefimi de ayaklar altına almaya çalıştılar. Onun için 45 gündür direnişteyim bu hakkımı da alıncaya kadar direnişim devam edecek" diye kaydetti. (Mersin/EVRENSEL)

www.evrensel.net