Hukuksuzluk arttıkça saraylar büyüyor

Hukuksuzluk arttıkça saraylar büyüyor

Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyesi adliye çalışanı, çalışma koşullarını ve 2014 yılı bütçe tasarısını protesto etti.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyesi adliye çalışanı, çalışma koşullarını ve 2014 yılı bütçe tasarısını protesto etti.

Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'nın C kapısı önünde toplanan grup üyeleri, "Nöbete angaryaya son", "Binalar mezarımız olmasın" ve "Yandaşa değil emekçiye bütçe" yazılı pankartlar açtılar.

Grup adına açıklama yapan KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, 2014 bütçe tasarısını eleştirerek, şunları söyledi; "Bu bütçede emekçiler yok, bu bütçede işçiler yok, işsizler, köylüler yok. Bu bütçede savaş var rant var, sermayeye kaynak aktarımı var, toplumu dinselleştirme var. Bütçede kamu güvenliği müsteşarlığına ayrılan payın tamamı sağlığa ayrılan payın 3 katı, hani Gezi'den ders almadılar, diyorlar ya, tam tersine Gezi'den ders çıkarmışlar. Halkın üzerine TOMA'yla, copla, gazla gelmek istiyorlar. Binlerce kamu emekçisini tutukluyorlar, cezaevlerine tıkıyorlar. Hukuk herkese eşit uygulanmalı. Burası dünyanın en büyük adliyesi, diyorlar ama hukuksuzluk arttıkça saraylar büyüyor. Tarihte saraylarda hiç adalet, hukuk olmamıştır. Buranın adı dünyanın en büyük adalet sarayı, demek ki Türkiye dünyanın en hukusuz ülkelerinden birisidir."

TALEPLERİMİZ GERÇEKLEŞMEZSE GREV YAPACAĞIZ

2014 yılı bütçesi, meclis genel kurulunda görüşülürken taleplerinin gerçekleşmesi için mücadele edeceklerini ifade eden Tombul, "Taleplerimiz gerçekleşmezse bütçe görüşülürken üretimden gelen gücümüzü kullanıp grev yapacağız. Buradan bütün kamu emekçilerine çağrıda bulunuyorum, birlikte yanyana mücadele edelim" diye konuştu.

BİR GÜN ÇALIŞMADIĞIMIZ ZAMAN HAYAT İŞLEMEZ

Yargıçlar ve Savcılar Sendikası (Yargı-Sen) Yönetim Kurulu üyesi Hakim Tamer Akgökçe de, yargı hizmetini bir bütün olarak gördüklerini ve bu hizmetin kendileri tarafından üretildiğini belirterek, "Emekçiler bir bütün. Burada yargının parçaları olarak biz de bir bütün olarak mücadele etmek zorundayız. Biz olmadığımız takdirde, emekçiler oladığı takdirde hayat yok. Bir gün çalışmadığımız zaman hayat işlemez" dedi.

SARAY DENİLEN BU BİNALAR KABUSA DÖNMÜŞTÜR

BES 3 Nolu Şube Başkanı Salih Aksoy da Adalet Bakanlığı'nın Avrupa'nın ve dünyanın en büyük adliyesini yapmakla övündüğünü belirterek, şöyle konuştu; "Ancak biz biliyoruz ki, saray denilen bu binalar gerek yargı emekçileri, gerekse hizmet alanlar için birer kabusa dönmüştür. Anadolu Adalet Sarayı inşaatındaki eksiklikler nedeniyle davalık omuştur. Hazırlanan iddianamede binada 810 kalem eksik imalatın bulunduğu, tuvaletlerden pis suların koridorlara aktığı, yangın alarm sisteminin aktif olmadığı belirtilmektedir" diye konuştu. (İstanbul/DHA)


BES: BASKI VE SÜRGÜNLER SON BULSUN

BES üyeleri, 2014 bütçesini ve yargı emekçilerine karşı uygulanan performans dayatmalarını protesto ettiler. Adalet Bakanlığı önünde yapılan eylemde konuşan BES Genel Sekreteri Serdal Savaşçı, maaşları dolaylı vergilerle eriyen kamu emekçilerinin yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkum edildiğini söyledi.

Savaşçı, Adalet Bakanlığına bağlı olan işyerlerinde çalışan yargı emekçilerinin performans dayatmalarıyla ve sürgünlerle karşı karşıya kaldığını belirterek, kölece çalışma koşullarına karşı çıktıklarını söyledi. Maaşları sürekli eridiği halde iş yükünün sürekli arttığına dikkat çeken Savaşçı, sendikal faliyet yürüten yargı emekçisi üyeleri üzerinde son zamanlarda sürgün ve soruşturma baskısı uygulandığını ifade etti. “Son olarak Ankara Adliyesi’nde şube yöneticimiz Civan Yıldırım Polatlı adliyesine sürgün edilmiştir” diyen Savaşçı, sürgün işleminin bir an önce iptal edilerek baskılara son verilmesini istedi.

ŞOVLA AÇILAN ADLİYE SARAYI MAHKEMELİK OLDU

Büyük reklam ve şovlarla açılan İstanbul Anadolu adliyesi inşaatının 810 kalem eksiği olması nedeniyle projenin mahkemelik olduğu bilgisini veren Savaşçı, adliye içerisinde pis suların koridorlara ve odalara aktığını söyledi. Adliyenin yangın alarm sisteminden, sulu söndürme sistemine kadar bir çok eksiğinin bulunduğunu aktaran Savaşçı, doğalgaz kaçağını algılayacak sistemin dahi bozuk olduğunu belirtti. “Adliyedeki asansörler arızalı ve birçok eksiği var” diyen Savaşçı, bütün bu saptamaların iddianamede yer aldığını ifade etti.

‘ÇALIŞMA KOŞULLARI İYİLEŞTİRİLSİN’

Savaşçı, mübaşirlerin yardımcı hizmetler sınıfından alınarak Genel İdari Hizmetler sınıfına dahil edilmesini istedi. Özellikle büyük kentlerde servis hizmeti talep eden Savaşçı, adliyelerde görev yapan sosyolog ve Psikologların çalışma koşularının iyileştirilmesini talep etti. Adliye binalarındaki sağlıksız çalışma koşullarının düzeltilmesi gerektiğinin altını çizen Savaşçı, kamuda esnek, kurasız ve güvencesiz çalışmaya son verilmesini talep etti. (Ankara/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net
ETİKETLER BES2014 Bütçesi