13 Kasım 2013 15:14

Adalet Eskişehir’den götürüldü

Gezi Parkı protestoları sırasında aralarında polislerin de bulunduğu bir grubun sopalı saldırısı sonucu hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz'ın ölümü ile ilgili davanın Eskişehir'den Kayseri'ye alınmasına Eskişehir Barosu Başkanı Rıza Öztekin tepki gösterdi.

 Adalet Eskişehir’den götürüldü

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Eskişehir'de 2 Haziran'da Gezi Parkı protestoları sırasında aralarında polislerin de bulunduğu bir grubun sopalı saldırısına uğrayan, 38 gün komada kaldıktan sonra kurtarılamayan üniversite öğrencisi 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz'ın ölümü ile ilgili davanın Eskişehir'den Kayseri'ye alınmasına Eskişehir Barosu Başkanı Rıza Öztekin tepki gösterdi. Öztekin, "Davanın nakli ile adalet Eskişehir'den götürüldü" dedi.
Baro Başkanı Rıza Öztekin, düzenlediği basın toplantısında Ali İsmail Korkmaz davasının Eskişehir'den Kayseri'ye alınmasını eleştirdi. Davanın naklinin hukuka aykırı olduğunu ifade eden Öztekin şunları söyledi: "CMK 19/2'nci maddesindeki 'Davanın görevli ve yetkili olan mahkemenin bulunduğu yerde yapılması kamu güvenliği için tehlikeli olursa' hükmü çok istisnai niteliktedir. Ama son yıllarda özellikle kolluk kuvvetlerinin fail olduğu davalarda adeta bir kural haline getirilmiş olup kamuoyu vicdanında, bu nakillerin, failleri aklama çabası olarak algılanmasına yol açmıştır. 'Kamu güvenliği için tehlikeli olursa' ibaresi çok açıktır. Tehlike; somut bir olgu, fiili bir durumdur. Varsayım ve ihtimale dayalı olarak tehlikenin varlığı kabul edilemez. Ali İsmail'i anma etkinlikleri ve demokratik açıklama ile eylemler asla tehlike olarak değerlendirilemez. Eskişehir'in diğer illere göre suç oranı düşüktür. Güvenli bir kenttir. Güvenliği sağlamakla sorumlu valilik ve emniyet birimleri Ali İsmail davasında kamu güvenliğini sağlayacak durumdadır. Asıl görevleri de budur. Nitekim kamuoyunda bilinen birçok dava güvenli olduğu gerekçesiyle Eskişehir'e nakledilmiştir. Sayın il valisinin kolluk kuvvetlerinin en üst amiri olarak her türlü güvenlik önleminin alınmasını koordine etmesi gerekirken, bir takım varsayımlarla demokratik ve barışçıl anma ve eylemleri, bu eylemleri yapanları hatta avukatları dahi potansiyel tehlike olarak görmesi ve bu gerekçeyle görevi yapamayacaklarını bildirmesi ve adeta davanın nakli için özel bir çaba göstermesi görev ve sorumluluktan kaçınmadır. Eskişehir'e geçmişte bir çok dava nakledildi. Eskişehir son derece güvenli, huzurlu ve suç oranı düşük bir kenttir. Ben gerek valiliğin gerekse emniyetin istenildiği takdirde güvenliği sağlayabileceğini düşünüyorum."

Ali İsmail Korkmaz davasında ayrıntılı keşif yapılması gerektiğini ifade eden Rıza Öztekin, tanıkların da Eskişehir'de bulunduğunu, talimat yoluyla yapılacak bir keşif ya da tanık dinlemenin sağlıklı olmasının mümkün olmadığını söyledi. Öztekin, şöyle devam etti: "Bu bağlamda anayasamızın 36'ncı maddesindeki 'adil yargılanma hakkı' da ihlal edilmiştir. Nakledilen bir davada adil bir yargılama beklemek mümkün değildir. Ali İsmail davası çok kapsamlı ve ayrıntılıdır. Kayseri'deki mahkeme yargıçlarının dava dosyasını okuması bile zaman alacaktır. Yargılama davanın nakliyle gereksiz yere uzamış olacaktır. Ali İsmail olayında Ali İsmail ile birlikte adalet de kamera görüntülerinin silinmesi gibi olaylarla yok edilmeye çalışılmıştı. Eskişehir Barosu'nun fedakar avukatlarının yoğun çabalarıyla maddi gerçek adalet büyük oranda ortaya çıkarılmıştı. Tüm Türkiye adaletin yerini bulmasını bekliyordu. Davanın nakli ile maalesef adalet Eskişehir'den götürülmüştür."

ŞERZAN İÇİN GÜVENLİ, ALİ İSMAİL İÇİN DEĞİL
Öte yandan dün akşam binlerce kişi, Ali İsmail Korkmaz’ın katillerinin yargılandığı davanın ‘güvenlik’ gerekçesiyle Kayseri’ye taşınmasını protesto etti.
Şerzan Kurt ve Uğur Kaymaz davaları ‘Eskişehir güvenli bir kent’ olduğu gerekçesiyle Eskişehir’de görülmüştü. Ancak Ali İsmail Korkmaz davasında Eskişehir ‘güvenli bir kent’ olmayı yitirdi ve dava Kayseri’ye taşındı. Bu durumun duyulduğu gün ise binlerce kişi sokaklarda bu kararı protesto etti.

POLİS DUVAR ÖRDÜ
ESPARK önünde bir araya gelen Eskişehirliler, buradan İki Eylül Caddesi’ndeki Valilik binasına yürüdü. Polis ise Valilik önünde adeta etten duvar ördü. “Davayı kaçırabilirsiniz ama halkın adaletinden kaçamayacaksınız” yazılı pankart açan Eskişehirliler, yürüyüş boyunca sık sık “Ali İsmail Korkmaz onurumuzdur”, “Hepimiz Aliyiz öldürmekle bitmeyiz” sloganlarını attı. Atılan sloganlarla Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’nın istifası da istendi.

ALİ İSMAİL’E SÖZ VERDİK!
Valilik binası yakınında bulunan Merkez Bankası önünde barikat kuran polis ekipleri, kitlenin geçişine izin vermedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’nin polislerle görüşmesi sonucu polis geri çekildi. Valilik önüne doğru biraz daha ilerleyen Eskişehirliler burada basın açıklaması yaptı. Kitle adına basın açıklaması yapan Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Ender Pervane; Şerzan Kurt ve Uğur Kaymaz davalarının ‘güvenli bir kent’ olduğu gerekçesiyle Eskişehir’e taşındığını hatırlattı. Pervane, “Ali İsmail’e söz verdik, mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu davanın takipçisi olacağız” dedi. (Eskişehir/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Temizlik işçisi camdan düşerek hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Trabzonspor 82 hafta sonra ilk 4’te

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa