13 Kasım 2013 08:40

Suriye Konferansı neden erteleniyor?

Emperyalist devletler arasında Suriye’nin geleceğini belirlemek üzere yapılması planlanan ve “Cenevre-2” olarak ilan edilen konferans durmadan erteleniyor.

Suriye Konferansı neden erteleniyor?

Paylaş

Yücel Özdemir

Emperyalist devletler arasında Suriye’nin geleceğini belirlemek üzere yapılması planlanan ve “Cenevre-2” olarak ilan edilen konferans durmadan erteleniyor. En son 25 Kasım’da yapılacağı açıklanan konferans, geçen hafta bir kez daha aralık ayı sonuna ertelendi. Ancak bu tarihte de gerçekleşmesine pek şans verilmiyor. Çünkü, konferansın ertelenmesine vesile olan nedenler halen ortadan kalkmış değil.

Rus kaynaklarına göre, konferansın iptal edilmesinin iki başlıca sebebi bulunuyor. Birincisi; Suriye muhalefetinin çok parçalı olması ve Esad rejimine karşı olan Batılı güçler tarafından, özellikle de radikal dincilerin kontrolünün zor olmaması... İkincisi de Batılı ülkelerin İran’ın konferansa katılmasına karşı olması...

Rusya, ABD ve BM üçlüsü tarafından Cenevre’de sürdürülen konferans hazırlık görüşmelerinde Rusya, bu iki nedenden ötürü konferansın yapılmasına karşı çıkmıştır. İki buçuk yıllık sürecin elini güçlendirdiğinin bilincinde olan Rusya, bu iki şartın yerine getirilmemesi durumunda bir uzlaşmanın olmasının söz konusu olmayacağı mesajı vermişti. Bu nedenle, ABD ve Avrupa cephesi koşulları yerine getirmek için harekete geçmeye karar verdi.

Dikkat edilirse son haftalarda bugüne kadar Türkiye üzerinden Batılı emperyalist ülkeler tarafından silahlandırılan radikal dinci örgütlere bu kez silah ve cephane ulaşmasını engellemek için arka arkaya iki önemli operasyon yaşandı. Birincisi Konya’dan yola çıkan ve 935 raket başlığı taşıyan TIR’ın Hatay’da, ikincisi de Ukrayna’dan yola çıkan ve 20 bin kadar kalaşnikof taşıyan geminin Ege’de Yunan güvenlik birimleri tarafından durdurulması oldu.
Demek ki; bugüne kadar Suriye’deki radikal dinci örgütleri destekleyen ABD ve diğer Batılı emperyalist devletler, konferansı engelleyen şartları yerine getirmek için düğmeye basmış ve Türkiye’den de buna göre davranmasını istemişlerdir.

RADİKAL DİNCİLER ŞİMDİ BATI’NIN AYAK BAĞI

Bu demektir ki, Batılı emperyalistlerin Esad’a karşı silahlandırdığı radikal dinci örgütler şimdi Suriye’de onların ayaklarına dolanmaya başlamış ve onların planlarını engeller konumuna gelmişlerdir. Her ne kadar Suriye Ulusal Koalisyonu (SUK) İstanbul’da yaptığı toplantıda Batılı ülkelerin belirlediği şartlarda Cenevre-2 Konferansına katılacağını açıklasa da, bunun Rusya’yı ne kadar tatmin edeceği henüz belli değil. SUK, daha önce Esad’ın görevden alınması şartıyla konferansa katılabileceğini, aksi taktirde ise katılmayacağını açıklamıştı. Gelinen aşamada, bunu şart olmaktan çıkartmak zorunda kaldı.

Rojava Kürtlerinin kim tarafından ve nasıl konferansta temsil edileceği de henüz belirsizliğini korumaya devam ediyor. Batılı emperyalist devletler, Türkiye ve Suudi Arabistan gibi ülkeler, Rojava’nın en büyük gücü olan PYD’nin konferansta mümkün olduğu kadar temsil edilmemesi, temsil edildiği taktirde ise zayıf bir şekilde yer alması gerektiğini savunuyorlar. Açıktır ki, bölgeyi radikal dincilerden temizleyen PYD ve onun silahlı gücünün konferansta hak ettiği düzeyde temsil edilmemesi durumunda, Cenevre-2 Rojava için hiçbir bağlayıcı karar alamayacak. Muhtemel odur ki, hafta sonunda Diyarbakır’da yapılacak Erdoğan-Barzani görüşmesinin önemli konularından birisi de PYD’nin Cenevre 2 Konferansına katılmasının engellenmesi olacak. Kürt Ulusal Konferansının toplanamamasında da Suriye’deki gelişmeler büyük bir rol oynuyor. Ancak, Kürt kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre, Rusya PYD’nin gerektiğinde diğer Kürt gruplardan bağımsız olarak konferansa katılması gündemi hazırlığı içinde. Bu da, Batılı emperyalistlerin Rojova’da bir dayanağı olmayan PYD dışındaki Barzani çizgisindeki Kürt örgütlerinin tek başına Rojova’yı temsil etmeyeceği düşüncesinde olduğu anlamına gelecek.

SURİYE’Yİ PAYLAŞIM PLANI

Bugüne kadar pek çok kez ertelenen Cenevre-2 Konferansı, aynı zamanda Ortadoğu’da kartların yeniden karıştırılarak masaya konulmasını ifade ediyor. İki buçuk yıldır Esad rejimini devirmek için ellerinden gelen her şeyi yapan Batılı emperyalistler ve onların bölgedeki iş birlikçileri durumundaki Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar gibi ülkeler masaya Rusya-İran ekseni karşısında, istediklerini başaramayan, hedefine ulaşamayan konumda, zayıf bir pozisyonda oturacaklar. Bu nedenle, Esad sonrası bir dönemden dahi söz etmiyorlar. Yapabilecekleri, SUK etrafında toplanan muhalif güçleri Esad rejimine ortak etmekten, süreci zamana bırakmaktan başka bir şey yok.

İRAN FAKTÖRÜ!

Konferansın yapılmamasının bir diğer önemli nedeni de başta Körfez ülkeleri olmak üzere Batılı emperyalist devletlerin İran’ın Cenevre-2 Konferansına katılmasına karşı çıkması. ABD, BM ve Rusya arasında 5 Kasım günü Cenevre’de yapılan görüşme, İran’ın daveti nedeniyle sonuçsuz kaldı. Rus haber ajansı RIA NOVOSTI, Cenevre 2’nin İran’ın davet edilmesi konusunda bir uzlaşmanın sağlanmaması nedeniyle kesildiğini dünyaya duyurdu. Rusya ile ABD arasında İran’ın katılması konusunda ciddi görüş farklılıkları bulunuyor. Rusya, pazarlık masasında güçlü bir şekilde oturmak için İran’ı yanına almak istiyor. Böylece bölgede bundan sonra da güçlü bir aktör olduğunu hissettirme niyetinde. Ayrıca, İslam dünyası içinde Suudi Arabistan ve Türkiye’ye karşı İran’ı öne çıkarıyor.

Batı’nın Rusya’nın İran şartına ne kadar dayanacağı, biraz da yine Cenevre’de İran ile devam eden nükleer program görülmelerine bağlı. 20 Kasım’a ertelenen görüşmelerden Batı’nın istediği yönde bir sonucun çıkması durumunda İran’a yeşil ışık yakılabilir. Elbette bu duruma, Suriye’nin yeniden dizaynı için Rusya’nın yanında masaya oturacak İran, Batı’yla ipleri çok fazla germeyecek bir pozisyon takınacak. Özellikle Rojova’nın statüsü konusunda Türkiye ile aynı cephede yer alması kuvvetle muhtemel görünüyor.

ÖNCEKİ HABER

Böyle mi olacaktı Camila?

SONRAKİ HABER

AKP ‘istismar yasasını’ istismar ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa