RTE Üni.\

RTE Üni.'den casusluk suçlamasıyla kovuldu!

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde (RTEÜ) öğretim görevlisi olan İngiliz Wend Mary, ‘casusluk ve misyonerlik’ suçlaması ile üniversiteden kovuldu. Öğretim görevlisinin eşi Adnan Kasap, “Bu bir komedi” dedi.

Gençağa Karafazlı

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde (RTEÜ) öğretim görevlisi olan İngiliz Wend Mary, ‘casusluk ve misyonerlik’ suçlaması ile üniversiteden kovuldu. Öğretim görevlisinin eşi Adnan Kasap, “Bu bir komedi” dedi.

Yaklaşık 3 yıl önce sözleşmeli öğretim üyesi olarak RTEÜ’de görev yapan Wend Mary’nin görev süresi doldu. Wend Mary’nin ‘İngiliz casusu olduğu’ ve ‘Kiliselerle ilgili bir kitabı çoğaltarak ilkokullara dağıttığı’ iddia edilerek görev süresi uzatılmak istenmedi. Ancak RTEÜ Rektörlüğü, üniversitenin tek yabancı öğretim görevlisinin hizmet süresini daha sonra 1 yıl daha uzattı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı da bu kararı onayladı.

OKULA ALINMADI

Önceki gün üniversiteye gelen Wend Mary’nin girişine izin verilmedi. Üniversiteye güvenlik görevlileri eşliğinde girebilen İngiliz öğretim görevlisine görev süresinin uzatılmadığı bildirildi. Kasap, odasındaki eşyalar ile kitaplarının da alındığını öğrendi.

Wend Mary ile eşi Adnan Kasap, yaşanan olaylar nedeniyle üniversite binası önüne gelerek açıklama yaptı. Eşi ile ilgili asılsız iddialar yayıldığını belirten Adnan Kasap, “Eşimin İngiliz casusu olduğu söylendi. Trabzon’da üniversite kütüphanesinden aldığı kilise ve camilerin arkeolojisini anlatan kitabı ilkokul öğrencilerine dağıttığı için, misyonerlik yaptığı gibi iddialar kulaktan kulağa yayılmaya çalışıldı” dedi.

AYRIMCILIK YAPILIYORDU

Ayrıca Kasap, ilahiyatçı üniversite rektör vekilinin bir süre önce göreve geldiğini ve göreve gelmesinden bu yana Wend Mary’nin din, ırk ve cinsel ayrımcılığa maruz kaldığını belirtti. Hakkındaki iddiaları “Bunlar komedi” diyerek yanıtlayan İngiliz Öğretim Görevlisi Wend Mary ise, “Rektör çok yanlış konuşuyor. İlahiyat profesörü ama yalan söylüyor. Yargı yoluna başvurarak hakkımı arayacağım” dedi.

Olayın ardından RTEÜ Rektörü Hüseyin Karaman yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada öğretim görevlisinin kovulmasıyla ilgili ortaya atılan iddialara hiç değinilmemesi dikkat çekti. (Rize/EVRENSEL)

www.evrensel.net